reklama
24. apríl 2025 o 12:02

U nás mali šprintérov za lenivcov. Teraz im pribudli štyri disciplíny na olympiáde

Slováci rozšírenie plaveckých disciplín na olympiáde vítajú.

Roman Riša

Redakcia

Matej Duša je slovenský rekordér v disciplíne 50 m voľný spôsob. Matej Duša je slovenský rekordér v disciplíne 50 m voľný spôsob. (zdroj: TASR)
Písmo: A - | A +

Slovenská plavecká rodina víta pozitívne skompletizovanie šprintov na 50 m vo všetkých štyroch spôsoboch do programu olympijských hier 2028 v Los Angeles.

Vyplýva to z ohlasov na stránke Slovenskej plaveckej federácie (SPF).

„Už bolo na čase pristúpiť k tomuto kroku,“ tvrdí v súčasnosti najrýchlejší slovenský šprintér Matej Duša.

„Päťdesiatmetrové preteky sú súčasť každej inej vrcholovej súťaže a dať plavcom šancu ukázať sa v nich na najväčšom športovom sviatku, akým sú olympijské hry, je správne. Neexistuje normálny argument proti pridaniu týchto disciplín.“

Srdcovka Potockej na olympiáde

Súhlasí s ním aj kolega zo seniorskej reprezentácie Tibor Tišťan: „Je to určite správny krok a je to fajn. Päťdesiatky sú presne taká disciplína ako každá iná, ba dalo by sa argumentovať, že aj atraktívnejšie než ostatné disciplíny. Pre mňa sú to nepochybne zaujímavé správy. Uvidím, ako budú nastavené limity, ale rátam s tým, že ich bude možné zaplávať.“

reklama

Slovenská ženská jednotka Tamara Potocká, ktorej na päťdesiatke minulý rok na majstrovstvách Európy v Belehrade ušla medaila v motýliku tesne o tri stotiny.

„Keďže 50 metrov motýlik je moja srdcovka, teším sa, že to konečne bude oficiálna olympijská disciplína. Som zvedavá, ako to bude s limitmi, a na základe čoho sa stanovia,“ hovorí o šprintoch na olympiáde.

Pozitívne hodnotia rozhodnutie World Aquatics a následný súhlas Medzinárodného olympijského výboru ďalšie naše mladé šprintérky.

„Je to skvelá vec, na ktorú už všetci dávno čakali,“ myslí si Alexandra Hrnčárová. „Určite to zvýši atraktívnosť a sledovanosť plávania na OH a umožní aj šprintérom sa skutočne prejaviť. Je to pre nich obrovský impulz a motivácia.“

Šprinty môžu predĺžiť životnosť plavcov

reklama

Lillian Slušná, bronzová medailistka z juniorských MS 2022 v Lime na 50 m motýlik, ktorá nedávno v Poprade prekonala časom 25,08 na päťdesiatke voľný spôsob o jednu stotinu 22-ročný rekord Martiny Moravcovej, dodáva: „Mňa to ako šprintérku, samozrejme, potešilo. V najbližšom čase sme toto rozhodnutie očakávali, ale je super, že padlo už teraz. Disciplína 50 metrov motýlik bude vždy moja srdcovka.“

Aj generálna sekretárka SPF Ivana Lange pokladá skompletizovanie šprintov pod piatimi kruhmi za výrazný prínos, ktorý má viacero pozitívnych aspektov.

„V prvom rade ide o zvýšenie atraktivity nášho športu,“ povedala pre swimmsvk.sk. „Za kľúčový benefit však považujem najmä predĺženie športovej ‚životnosti’ plavcov. Som presvedčená, že budeme svedkami návratu mnohých plaveckých hviezd po tridsiatke.“

reklama

U nás mali šprintérov za lenivcov

Olympionička zo Sydney 2000, kde štartovala na 50 m kraul, pridáva tiež odborný pohľad na plavecké šprinty.

„Ľudské telo je len vo výnimočných prípadoch dlhodobo pripravené zvládať maximálnu tréningovú a súťažnú záťaž, nevyhnutnú pri dlhších tratiach, a práve šprintérske trate umožňujú lepšie využiť špecifickú svalovú skladbu a schopnosti športovcov, ktorých predispozície sú pre 50-metrové disciplíny ideálne.

Žiaľ, v našich končinách sme v minulosti pre nesprávne zvolený tréningový prístup a zatracovanie šprintérov o mnohých prišli – neraz boli dokonca znevýhodňovaní. Šprintéri sa u nás pokladajú za lenivcov a nesprávnym tréningom sú často demotivovaní, veľkými dávkami kilometrov sa nezvratne ničia ich špecifické šprintérske svalové vlákna. Ich tréning je časovo neraz náročnejší ako tréning na iné trate, vyžadujú si špeciálnu prípravu. Ak budeme chcieť byť v budúcnosti úspešní, musia sa mladí od začiatku odborne vyberať podľa vrodených predispozícií.“

reklama

Zlenivie ďalšia generácia?

Najskúsenejší člen súčasnej slovenskej reprezentácie Richard Nagy je špecialista na vytrvalecké disciplíny, šprinty nikdy nemal vo svojom súťažnom repertoári.

„Ich zaradenia na olympiádu sa mňa nijakým spôsobom mňa ako športovca netýka,“ podotkol pre SPF.

„Šprintérom sa človek musí narodiť a moja genetická výbava schopnosti, ako sú výbušnosť, rýchlosť alebo surová sila, neobsahuje. Tí, čo tieto schopnosti majú, môžu oslavovať, najmä plavci v mojom veku, keďže tieto ultrakrátke disciplíny sa dajú trénovať a plávať rýchlo - asi až do štyridsiatky. Konečne sú tiež rovnaké disciplíny na MS, ME aj OH, čo je pre šport dobrá správa,“ hovorí Nagy.

Upozorňuje však na dva, vraj obrovské problémy spojené s novinkou.

„Prvý je ten, že už na posledných dvoch olympijských hrách v Tokiu a v Paríži boli niektoré disciplíny, v dôsledku celkovej olympijskej kvóty 850 plavcov, neskutočne slabo obsadené. Stačí si pozrieť napríklad ženské dvojstovky, konkrétne motýlik.

reklama

V Tokiu nastúpilo naň 16 žien – stačilo doplávať a boli ste v semifinále. Rovnako v mojej disciplíne, 400 metrov polohovka, v porovnaní s približne 30 v Riu a Tokiu bolo vlani v Paríži na štarte 16 ľudí, kým aj na MS predtým vyše 30. Olympiáda má byť najprestížnejšia súťaž na svete, a tomu teda musí zodpovedať konkurencia.

Je rozdiel, keď v jednej disciplíne musia favoriti ráno ‚makať’ a bojovať o postup a v inej si môžu dovoliť rozplavby ‚vykúpať’, lebo postup majú istý. Word Aquatics pridala šesť disciplín a ak nezvýši kvótu plavcov, v Los Angeles môžu zrušiť rozplavby v tretine disciplín. Druhý problém je, že nám hrozí, že ‚zlenivie’ ďalšia generácia plavcov.

Trénovať na päťdesiatky nie je rozhodne najľahšia, ale je to určite najatraktívnejšia cesta. Nie sú nutné dlhé hodiny vo vode, ako keď trénujete vytrvalosť a špecifiká dlhších disciplín. Jednoducho, nie je to taká nuda. Počas mojej kariéry sa obrovské množstvo plavcov tlačilo do šprintov, a nikdy nenaplnili svoj potenciál.

reklama

To, že päťdesiatky neboli olympijská disciplína, ich nútilo plávať aspoň stovky. To sa teraz zmenilo. Bude škoda, keď nám vymiznú strednotratiari len preto, že sa im nechce toľko trénovať a k päťdesiatke vedie zábavnejšia cesta. Aby to bola pre plavecká šport dobrá správa, musí MOV a World Aquatics navýšiť kvóty, alebo zmeniť kvalifikačné kritéria na olympijské hry.“

Dvojnásobný olympionik a strieborný medailista z európskeho šampionátu 2016 najmä mladým plavcom odkazuje: „Do šprintov sa tlačte iba v prípade, že šprintérmi naozaj ste.“

Prémiový obsah

Radosť futbalistov MFK Ružomberok po zisku Slovnaft Cupu.

Trnavské prekliatie proti Ružomberku vyvrcholilo pred rokom na košickom štadióne

O víťazovi Slovnaft Cupu v sezóne 2023/20204 rozhodla jediná strela na bránu.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
Petra Vlhová so šéfom svojho fanklubu Miroslavom Ledeckým.
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu