reklama
24. apríl 2025 o 12:02

Moravcová: Šprinty sú odraz tejto doby a dopytu

Šprinty na olympijské hry patria. Fanúšikovia chcú vidieť rýchlosť.

author
Martina Moravcová

Redakcia

Martina Moravcová. Martina Moravcová. (zdroj: TASR)
Písmo: A - | A +
Autorka je najúspešnejšia slovenská plavkyňa v histórii, dvojnásobná strieborná olympijská medailistka.

Krátke, 50-metrové trate v jednotlivých plaveckých spôsoboch (motýlik, znak, prsia, voľný spôsob) sú dnes pevná súčasť programu majstrovstiev sveta i kontinentálnych šampionátov. Ich zaradenie do vrcholných podujatí však nebolo okamžité, bol to dlhý proces.

Šprinty na 50 m sa dlho považovali skôr za doplnkové či exhibičné, najmä pre ich krátke trvanie a úzku špecializáciu.

Zlom nastal až v 90. rokoch, keď tieto disciplíny začali získavať čoraz väčšiu popularitu. Ich atraktívnosť spočíva v rýchlosti, výbušnosti a technickej precíznosti – rozhodujú stotiny sekundy, reakcia na štarte, podvodná fáza, jediný nádych.

Ľudia chcú vidieť rýchlosť

Prvým významným medzníkom boli majstrovstvá sveta FINA v roku 2001 v japonskej Fukuoke, kde do súťažného programu premiérovo zaradili všetky štyri 50-metrové disciplíny.

reklama

Odvtedy neodmysliteľne patria na vrcholné šampionáty. Ich prítomnosť dnes odráža špecializáciu moderného plávania, kde sa plavci cielene pripravujú na úzku škálu disciplín. 

Zaradenie 50-metrových disciplín vo všetkých plaveckých spôsoboch na OH je len prirodzený krok dnešnej doby a dopytu – ľudia chcú vidieť rýchlosť a zažiť napätie v kratšom čase.

Nikto nie je na sociálnej sieti ochotný sledovať niekoľkominútové videá, chce sa za pár sekúnd zabaviť. Ich začlenenie navyše prispeje k vnímaniu všetkých plaveckých disciplín i samotných plavcov za rovnocenných.

Otázne však zostáva, ako k ich zaradeniu pristúpi Medzinárodný olympijský výbor a svetová plavecká federácia World Aquatics – najmä z hľadiska kvalifikačných kritérií a účastníckych kvót. Tie sa v poslednom období značne znižovali, čo negatívne ovplyvnilo kvalitu niektorých disciplín už na úrovni semifinále.

reklama

Výzvou bude udržanie kvality

Nastaviť férový a zároveň funkčný systém nie je jednoduché. Pri takom počte disciplín a s dôrazom na tzv. univerzality miestenky, garantujúce zastúpenie pre každú krajinu, je veľká výzva udržať vyrovnanú kvalitu a dostatočnú hĺbku štartového poľa.

Plávanie na olympijských hrách musí napĺňať aj symbolickú hodnotu – reprezentáciu všetkých 209 členských krajín World Aquatics. Olympijská solidarita je dôležitá, ale nemala by ísť na úkor kvality.

V mnohých prípadoch štartujú slabší plavci len preto, že zastupujú krajinu, ktorá má garantované miesta. Na druhej strane, konkurencieschopní športovci sa na hry nedostanú – ich olympijský sen zhasne, hoci by mohli v náročných disciplínach výrazne zvýšiť úroveň súťaže.

Problém sú aj samotné kritériá. Napríklad, bodové výkony v ťažkých disciplínach ako 200 m motýlik alebo 400 m polohové preteky, ktoré sa rovnali veľmi tvrdému olympijskému A-limitu (čas na 16. mieste z predošlých OH), zodpovedali len priemernému bodovému výkonu na 100 m voľný spôsob (30.-40. miestu). A čo je ešte závažnejšie, v minulosti boli z výberu vyradení aj kvalitní 30-roční plavci, len na základe veku. Taký prístup nemožno nazvať inak ako diskriminačný.

Verím, že do budúcnosti budú kvóty veľkorysejšie a kritériá nastavené tak, aby na olympijské hry mohli prísť tí najlepší. Bez ohľadu na vek, krajinu alebo bodový systém. Lebo len vtedy sa môžu olympijské sny zmeniť na skutočnosť – to je napokon zmysel tohto podujatia.

Prémiový obsah

Radosť futbalistov MFK Ružomberok po zisku Slovnaft Cupu.

Trnavské prekliatie proti Ružomberku vyvrcholilo pred rokom na košickom štadióne

O víťazovi Slovnaft Cupu v sezóne 2023/20204 rozhodla jediná strela na bránu.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
Petra Vlhová so šéfom svojho fanklubu Miroslavom Ledeckým.
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu