Ministerku športu Zimbabwe a dvojnásobnú olympijskú víťazku v plávaní zvolili včera na 144. zasadnutí MOV v gréckom meste Costa Navarino.
Jediná žena spomedzi siedmich kandidátov povedie MOV ako vôbec prvá zástupkyňa nežného pohlavia v histórii tejto olympijskej inštitúcie a ako prvá osobnosť pochádzajúca z Afriky.
Vo funkcii nahradí Nemca Thomasa Bacha, úrad oficiálne prevezme 24. júna.
Zvíťazila už v prvom kole
Voľba jubilejného desiateho šéfa MOV mala prekvapujúco rýchly priebeh, o novom mene sa rozhodlo už v prvom kole.
Zo 109 členov MOV, podľa olympic.sk, mohlo hlasovať rovných sto, ako zvyčajne nehlasoval úradujúci prezident MOV a nemohli hlasovať krajania kandidátov, teda traja z Francúzska, po dvaja z Veľkej Británie a Španielska a jeden z Japonska.
Coventryová dostala v prvom kole potrebnú nadpolovičnú väčšinu z 97 platných hlasov.
V 41 rokoch sa stala najmladšou osobnosťou na čele MOV v histórii. Bola najmladšia z kandidátov, o 10 rokov mladšia ako za ňou druhý Francúz David Lappartient. Vo funkcii bude osem rokov, po nich sa môže znovu uchádzať o post, ale už len na štyri roky.
Je prvá zástupkyňa z Afriky
„Toto je výnimočný moment,“ uviedla Coventryová v prvom príhovore. „Ako mladé dievča, ktoré v deviatich rokoch začalo plávať, som si nikdy ani nepomyslela, že tu budem jedného dňa stáť. Je to pre mňa obrovská česť, ale zároveň pripomienka pre každého z vás, že budem túto organizáciu viesť s hrdosťou a dbať na najvyššie hodnoty. Som obzvlášť poctená, že som prvá žena na čele MOV a prvý človek z Afriky. Všetci budete hrdí, ako ste sa v tento deň rozhodli. Ďakujem vám z celej hĺbky môjho srdca, teraz nás čaká veľa práce.“
O post prezidenta sa uchádzalo sedem kandidátov, členov MOV. Okrem Coventryovej ďalší dvaja členovia exekutívy, súčasný viceprezident MOV Juan Antonio Samaranch mladší a jordánsky princ Faisal Al-Hussajn, a štyria prezidenti veľkých olympijských športov, Brit Sebastian Coe (atletika), Francúz David Lappartient (cyklistika), Japonec Morinari Watanabe (gymnastika) a Johan Eliasch s britským aj švédskym občianstvom (lyžovanie a snoubording).
Coventryová dostala 49 hlasov, Samaranch 28, Coe osem, Lappartient a Watanabe po štyri, Eliasch a Faisal Al-Hussajn po dva.
Všetci členovia MOV museli pred voľbou odovzdať svoje mobilné telefóny.
Vyplávala si sedem olympijských medailí
Coventryová je iba druhá neeurópska osobnosť na čele MOV, doteraz jediný nepochádzajúci zo starého kontinentu bol Avery Brundage z USA, ktorý viedol inštitúciu v rokoch 1952 až 1972.
Účastníčka piatich OH (naposledy v Riu 2016), dvojnásobná víťazka na 200 m znak (Atény 2004 a Peking 2008), celkovo sedemnásobná medailistka spod piatich kruhov a sedemnásobná majsterka sveta viedla komisiu športovcov MOV (2018 – 2021), bola členka exekutívy (2018 – 2021) a je ňou aj od roku 2023, od roku 2018 je ministerka športu v Zimbabwe.
Pôsobila ako konzervatívna kandidátka, ktorá v smerovaní MOV nechcela robiť radikálnejšie zmeny. Hovorila o vízii riešenia nerovnosti zastúpenia žien vo vedúcich štruktúrach, aj v športe. Údajne ju vo voľbe preferoval aj súčasný šéf MOV.
Coventryová chce podľa jej vyjadrenia po voľbe spolupracovať aj so všetkými protikandidátmi.
„Musíme pracovať spoločne. Chcela by som sa veľmi poďakovať všetkým kandidátom. Boli to neskutočné preteky, urobili nás lepšími, sme teraz silnejšie hnutie. Verím, že sa spolu spoločne zhodneme na hlavných myšlienkach.“
Hrbeková: Bude skvelá líderka
„Výsledok volieb odrážal náladu členov medzinárodného olympijského hnutia,“ povedala pre web olympic.sk slovenská členka MOV Danka Hrbeková.
„Už dlho sa hovorilo, že chceme podporiť mladú generáciu olympionikov, ktorí majú olympijskému hnutiu čo vrátiť. Podtónom možno bola aj rodová rovnosť. Aj keď to, že Coventryová je žena, sa veľmi nezdôrazňovalo, určite to nebol najdôležitejší dôvod, prečo bola zvolená. To, že ju zvolili v prvom kole, podľa mňa odráža jednotu olympijského hnutia. S Kirsty som mala možnosť spolupracovať dva roky, bola šéfka mojej komisie športovcov. Verím, že bude skvelá líderka olympijského hnutia.“
S Coventryovou má dobrý vzťah aj naša legendárna plavkyňa Martina Moravcová.
„Ako aktívne plavkyne sme sa stretli na viacerých vrcholných podujatiach, ale proti sebe sme nesúťažili. Sme však priateľky na Facebooku a keď sa stretneme, vždy prehodíme zopár slov. Takisto ako ja študovala v USA - v Auburne. Vďaka nej teraz hádam plávaniu zvýšia kvóty účastníkov na OH...“