reklama
1. máj 2025 o 13:59

Najväčší strašiak sú obrovské vzdialenosti. Paralympijská výprava v Taliansku by mohla byť väčšia ako pred štyrmi rokmi v Číne

z Milána do Cortiny trvá transfer oficiálnou dopravou osem hodín, varuje Tomáš Varga, šéf štábu ZPH 2026

Šéf štábu ZPH 2026 Tomáš Varga. Šéf štábu ZPH 2026 Tomáš Varga. (zdroj: TASR)
Písmo: A - | A +

Niekoľkohodinové cesty medzi športoviskami. Najväčšia starosť účastníkov budúcoročných zimných olympijských i paralympijských hier v Miláne/Cortine d'Ampezzo 2026.

Slovenský paralympijský výbor (SPV) a vedenie slovenskej výpravy vidí ako najväčšiu výzvu menej než rok pred začiatkom zimných hier v Taliansku práve zabezpečenie jednotlivých dedín.

Organizátori podľa predbežných informácií počítajú s tromi paralympijskými dedinami. V Miláne sa na základe programu z oficiálneho webu podujatia predstavia len parahokejisti.

V Cortine d’Ampezzo sa zvedú boje o medaily v parazjazdovom lyžovaní, curlingu na vozíku a parasnoubordingu. Súťaže parabiatlonistov a parabežcov na lyžiach naplánovali do Val di Fiemme.

„Určite to bude logisticky zložité, keďže vzdialenosti sú dosť zásadné a organizátor už teraz deklaruje, že transfery medzi jednotlivými dedinami budú veľmi zdĺhavé. Uvediem napríklad, z Milána do Cortiny trvá transfer oficiálnou dopravou osem hodín," začal Tomáš Varga, šéf štábu ZPH Miláno/Cortina d’Ampezzo 2026.

reklama
Posledných päť rokov upozorňujem kompetentných na ministerstvách, že ak sa nebudú zlepšovať podmienky pre zdravotne znevýhodnených športovcov, mám veľké obavy.
ján riapoš - predseda slovenského paralympijského výboru

"Už teraz vieme, že zrejme musíme mať tri rôzne tímy, ktoré zabezpečia jednotlivé dediny a všetky s tým súvisiace procesy. Z tohto pohľadu to bude pre nás výzva, pretože náš tím nie je až tak veľký.

Je skôr stredne veľký, čo do istej miery komplikuje všetky procesy, ktoré potrebujeme zvládnuť v jednotlivých dedinách. Pevne verím, že tímy, ktoré máme, nám budú vedieť pomôcť a budeme to vedieť zabezpečiť v adekvátnej miere.“

Väčšia výprava ako v Pekingu 2022?

Na predošlých hrách v Pekingu 2022 sa predstavilo 32 slovenských parašportovcov v troch športoch – parahokeji, parazjazdovom lyžovaní a curlingu na vozíku. Budúci rok v Taliansku by mohlo prísť k nárastu v oboch ukazovateľoch.

reklama

„Aktuálne počítame určite s účasťou parazjazdových lyžiarov, ktorí boli dlhodobo medzi svetovou elitou. Došlo tam z časti aj ku generačnej obmene. Určite budeme mať v Taliansku viaceré nové tváre. Pevne verím, že budú nasledovať kroky predchodcov.

O účasť na ZPH 2026 zabojujú aj parahokejisti v máji na majstrovstvách sveta v Buffale. Miestenku si už zabezpečili na MS v škótskom Stevenstone zmiešaný tím curlerov na vozíku.

Okrem týchto troch športov máme šancu na miestenku aj v parabežeckom lyžovaní a parasnoubording. Po dlhšej dobe by sme mali mať účasť aj v týchto disciplínach. Počet športovcov by mohol byť vyšší, ako sme mali na predchádzajúcich hrách v Číne,“ vysvetlil ešte Tomáš Varga.

Na Čínu nemajú len pozitívne spomienky

Parahokejisti mali pred tromi rokmi v Pekingu premiéru. V najlepšom na ňu nespomínajú. V konkurencii najlepších získali jediný bod a strelili jediný gól – Taliansku pri prehre po samostatných nájazdoch 1:2.

reklama

„Čas letí naozaj rýchlo. Mám pocit, že sme sa len nedávno vrátili z Pekingu. Májové MS v Buffale budú našim prvým kvalifikačným turnajom. Celá príprava za posledný rok smeruje len k tomuto šampionátu,“ zdôraznil dlhodobý líder slovenského tímu Martin Joppa.

„Rád by som povedal, že mám na Pekingu len pozitívne spomienky, ale tak to nie je. PH sa konali počas celosvetovej pandémie koronavírusu.

Takisto výsledky a výkony neboli podľa predstáv. Dúfam, že sme si vybrali nováčikovskú daň a v prípade ďalšej účasti to bude z každej stránky už len lepšie,“ dodal Martin Joppa.

Riapoš: Mám veľké obavy

Slovenskej výprave na ZPH v Pekingu 2022 sa nepodarilo obhájiť 11 cenných kovov vyťažených v Pjongčangu 2018. Radosť však priniesli aj tri zlaté a tri bronzové medaily.

reklama

Šéf Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš ale dlhodobo dvíha varovný prst, že v budúcnosti Slovensko už nemusí mať cenné kovy. „Posledných päť rokov upozorňujem kompetentných na ministerstvách, že ak sa nebudú zlepšovať podmienky pre zdravotne znevýhodnených športovcov, mám veľké obavy.

Predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. Predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. (zdroj: TASR - Martin Baumann)

Ak sme boli zvyknutí, že paralympionici nosili z významných podujatí cenné kovy, tak nás čaká obdobie, keď v tejto oblasti nastane výrazný pokles. Očakávame to už o rok v Taliansku.

Dodnes máme len dvoch profesionálnych parašportovcov – parastrelcov Veroniku Vadovičová a Radoslava Malenovského. Je nevyhnutné, aby sa ministerstvo cestovného ruchu a športu intenzívnejšie začalo zaoberať reformou športu zdravotne znevýhodnených.

Prinieslo možno impulz, svetlo, ktoré by dlhodobo motivovalo novú generáciu športovcov s dobrými podmienkami,“ upozorňuje predseda SPV a stále aktívny reprezentant v parastolnom tenise.

Prémiový obsah

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
Petra Vlhová so šéfom svojho fanklubu Miroslavom Ledeckým.
Matúš Marcin.
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu