Po zápase sa počítajú vždy len body. V tomto duchu hodnotil vydreté víťazstvo 2:1 s Francúzskom tréner Vladimír Országh.
„Celému mužstvu môže pomôcť, pretože možno nie je všetko tak, ako si predstavujete, ale dobré tímy nájdu cestu k výhre a my sme to v tomto zápase našli a to je najdôležitejšie,“ vravel hlavný kouč Slovákov.
Zároveň si nikto nezakrýval oči a netváril sa, že to bol z našej strany fantastický výkon. Popol mali najviac okolo seba z hlavy rozsypaný najmä útočníci.
„Snažíme sa strieľať, ale po pekných akciách to tam nepadá. Snažili sme sa tlačiť do bránky, tak aj padol gól,“ hodnotil Martin Chromiak, autor prvej úpravy stavu na 1:0.
O tú druhú na 2:1 sa postaral v presilovke peknou strelou od modrej čiary obranca Mislav Rosandič. Bek majstrovských Košíc dokonale využil zdvojenú clonu pred brankárom Antoinom Kellerom.
Po zápase bol kritický. „Máme na viac, ako ukazujeme. Stále mi to príde, že nie sme dostatočne nahnevaní a nejdeme do toho s maximom, čo môžeme.“
Pridal sa aj hrdina brankára Samuel Hlavaj: „Malo to byť presne naopak. My sme mali hrať hokej a udávať tempo, a oni sa mali brániť.“
Naši redaktori si pred popoludňajším stretnutím nevyložili nohy a nezaložili ruky. Tomáš Prokop zastavil v Štokholme s diktafónom v ruke zaujímavé meno švédskeho hokeja.
Dvojnásobný držiteľ Stanleyho pohára s Chicagom Blackhawks Marcus Krüger má stále v pamäti viacero slovenských mien.
„Začal by som s Hossom. Pre mňa je jedným z najlepších hokejistov histórie. Nemôžem povedať dostatok superlatívov, aby som ho opísal. Zeus (prezývka Handzuša v NHL, pozn. red.) prišiel neskôr a hneď zapadol,“ spomínal v rozhovore stále aktívny 34-ročný hokejista.
Dve lekcie, každá pre iný tím
Kým Slováci v Avicii aréne úporne lámali Francúzov, v susednej Jyske Bank Boxen v Herningu sa zrodil nórsky „Miracle on Ice“
Paradoxne v zápase proti favorizovaným Američanom, ktorých preslávili spomínaný „Zázrak na ľade“.
Po úvodnej tretine boli na nórskej striedačke prichystané uteráky. Nie pre hráčov, ale na pomyselné hodenie do ľadového „ringu“.
Nórom sa až po pár minútach v šatni prestala točiť hlava. V úvodnej tretine ich favoriti zo zámoria rozobrali ako skladačku z lega. V šatni ich hrial náskok 4:1.
„Sú veľmi rýchli a spoločne hrajú veľmi dobre. Potom je ťažké s nimi držať krok. Neviem, čo ideme robiť, aby z toho nebola prehra 1:10,“ krútil hlavou Stian Solberg, keď ho na rozhovor oslovili z Viaplay.
V úvodnej dvadsaťminútovke dali Američania Nórom bezplatnú prednášku na tému „Ako správne hrať hokej a byť úspešní.“ Nečakali, že približne v polovici stretnutia si so severanmi vymenia miesta.
Pekne sa usaďte, teraz sa vyučuje lekcia z efektivity. Hlavný školiteľ: Stian Solberg.
Zo štyroch striel na brankára Jeremyho Swaymana v druhej tretine dostali Nóri úspešne do siete dve. Jedna z nich patrila práve 19-ročnému talentu, ktorý americkú „svätyňu“ znesvätil už druhýkrát.
Za stavu 5:3 po štyridsiatich minútach sa Američania ešte netriasli. Stále mali relatívne pohodlný dvojgólový náskok.
Prvé zachvenie prišlo osem minút pred koncom riadnych šesťdesiat minút. Istotu Američanov narušil Noah Steen.
Definitívne ju zboril v hre bez brankára asi minútu a pol pred tretím klaksónom hetrikom Solberg. Prospekt Anaheimu Ducks získal aj neoficiálne ocenenie za prvý trojgólový výkon šampionátu.
Američanov vykúpil z blamáže v poslednej minúte predĺženia Tage Thompson – druhý trojgólový strelec divokého herningského popoludnia. Dva body si zabezpečili výsledkom 6:5 po predĺžení.
„Bolo to tesnejšie, než by sa nám páčilo,“ trpko zatínal zuby Thompson, ktorého citoval web iihf.com.
„Zápas proti Švajčiarom bol ťažký (prehra 0:3 pozn. red.), tento proti Nórom takisto. Úprimne, nemyslím si, že nás čaká nejaký ľahký duel. Musíme v každom striedaní robiť na ľade správne veci alebo nás za to súper donúti platiť.“
Američanom strata bodu nenaruší ambície s postupom do štvrťfinále. Môže ich to ale vytrhnúť z medailových snov. Postup z nižších pozícií = ťažší súper v súbojoch najlepšej osmičky.
Nórom už ide o holú zadnicu. Získaný bod môže mať nakoniec cenu záchrany v elitnej kategórii.
V Herningu zatiaľ musia veľmi vyskakovať, aby z nej zazreli aspoň kúsok. Pohodlie medzi najlepšími tímami sveta si užívajú nepretržite od roku 2005.
Ťažký adept na zostup
V Herningu sa viac hovorí o tom, kto vypadne, než kto sa budúci týždeň presunie na play-off do Štokholmu.
Situáciu skvele zamotali v utorok večer Maďari heroickým triumfom nad Kazachstanom. Tím s najvyšším počtom hráčov z nepopulárnej KHL si nepomohol ani o 24 hodín neskôr.
V tretej tretine škrtol kameňmi o seba a stvoril iskru nádeje tretím gólom na šampionáte Nikita Michajlis. Stav 1:2 z pohľadu Kazachov trval ani nie štyri minúty.
Radosť domácich fanúšikov vypeckovali dvomi gólmi v priebehu 20 sekúnd Christian Wejse a Alexander True. Tri body za víťazstvo 5:1 doťukol do prázdnej bránky Nick Olesen.
„Dáni boli dve tretiny jasne lepší. Kazachovia môžu byť radi, že zdolali Nórov, lebo aj ich predvedená hra hovorí jasne o tom, že sú ťažký adept na zostup.“
Takto vidí zatiaľ zauzlenú zostupovú situáciu v Herningu expert televízie JOJ Martin Chovan.
Domáci Dáni prehrali úvodné tri zápasy. Ani najoptimistickejší tipéri by nestavili čo i len cent na to, že prekvapia Američanov, Švajčiarov či Čechov.
Usporiadateľská krajina môže veľmi rýchlo zabudnúť na záchranárske práce a snívať o niečom oveľa krajšom – štvrťfinále. Papierovo najťažší súperi sa na nich už vybláznili.
V prípade troch bodov s Maďarskom a Nórskom vyzve Dánsko o miestenku medzi najlepšiu osmičku Nemecko v poslednom večernom zápase základnej B-skupiny.
Len si predstavte to krásne vyvrcholenie domáceho turnaja!
Uvoľnení Švédi a lá Barcelona
Lotyšské odhodlanie získať proti domácim Švédom (a siedmemu divu štokholmskej Avicii arény – vypredanému hľadisku) body vyprchalo po prvej prestávke.
Mužstvo s 19 hráčmi z NHL sa v druhej tretine akoby konečne rozhodlo premieňať šance.
Zo súpera najskôr odkrojili dva „kúsky“ , servírovali ich za dvanásť sekúnd. Ďalšie štyri porcie si vypýtali v záverečnej (exhibičnej) časti zápasu.
Nožík v rukách držal zakaždým iný hráč.
Teda, nech sme presní, až na štvrtý a piaty presný zásah. Štatistiky si ich zapamätajú v podaní Adama Larssona a Miku Zibanejada, ale videozáznamy ako nešťastné vlastné góly lotyšských hráčov.
„Špecifikum švédskej hry je, že majú väčší problém hrať v obrane, keď je stav vyrovnaný, alebo keď vedú o gól. Potom hrajú ako vo futbale taká Barcelona. Jednoducho sú s pukom príliš dobrí na to, aby sa to ešte mohlo stať zaujímavým.“
Rovnako zaujímavý bol aj tento postreh v štúdiu JOJ Šport od experta Dominika Graňáka.
Jeho kolega Michal Hudec po prehre 0:6 Lotyšov poľutoval.
„Je to kruté, ale neskôr sa to ukázalo. Do polovice zápasu ste schopní nejako odporovať Švédom. Keď už sa dostanú do pohody, vy asi odídete kondične a preto vám hlava už tak nemyslí a jednoducho kopíte chyby. A keď sa uvoľnia, je to ešte horšie.“