Už ako pätnásťročná nadeľovala oveľa starším a skúsenejším súperkám v pretekoch viac než tri sekundy. Keď sa pár týždňov po šestnástich narodeninách stala najmladšou slalomovou šampiónkou USA všetci očakávali, že práve toto dievča dosiahne v zjazdovom lyžovaní to, čo nikto pred ňou.
To sa u Mikalely Shiffrinovej potvrdilo už 11. marca 2023 – presne 12 rokov po debute vo Svetovom pohári, keď príznačne vo švédskom Aare prekonala absolútny rekord tamojšej legendy Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev vo Svetovom pohári.
Od rekordného 87. triumfu uplynuli už takmer dva roky. Fenomenálna lyžiarka ho už stihla zveľadiť na magickú stovku.
Malá Mikaela pochádza z mestečka Vail v americkom štáte Colorado. V krásnej horskej scenérii je stále dostatok snehu a obľúbenou činnosťou je tam práve lyžovanie.
„Strávila som tam prvých sedem rokov života. Začala som s lyžovaním na našej príjazdovej ceste, keď som mala asi tri roky. Moji rodičia ma s bratom zakaždým zobrali na vrchol a spustili dole na malých plastových lyžiach.
Bolo pre nás prirodzené byť lyžiarskou rodinou, keď žijete na mieste, ktoré je obklopené horami a vždy tam je sneh,“ vysvetlila Mikaela Shiffrinová svoje lyžiarske začiatky v rozhovore pre web fis-ski.com.
Lyžovaniu sa nevenovala len aktívne, ale aj pasívne. Takmer každý deň sa dívala na videá z pretekov Svetového pohára. V tom čase obdivovala výkony takých hviezd ako boli Chorvátka Janica Kosteličová či Rakúšanka Michaela Dorfmeisterová.
„Mama mi neskôr hovorila, že som si idealizovala najmä Janicu a že by som sa na ňu dokázala pozerať dookola.“
Hoci sa Mikaela Shiffrinová dostala do Svetového pohára dva dni pred šestnástymi narodeninami, s hrdinkou z detstva si už nemala šancu zmerať sily.
Podarilo sa jej to s inými legendami ako bola napríklad výborná rakúska slalomárka Marlies Raichová (za slobodna Schildová), či Nemka Maria Höflová-Rieschová a Slovinka Tina Mazeová, ale aj prvá veľká slovenská lyžiarska hviezda Veronika Zuzulová.
V posledných rokoch sa stala jej úhlavnou rivalkou najmä v slalomoch jej nástupkyňa Petra Vlhová.
Manažéra si našla sama
Jedným z prvých ľudí, ktorí si všimli obrovský talent malej Mikaely bol jej dlhoročný agent a bývalý lyžiar Kilian Albrecht.
„Videl som ju lyžovať, už keď mala šesť rokov na pretekoch v Rakúsku. Keď mala štrnásť, objavila sa na jednom tréningu v USA, kde som sa pripravoval na olympijské hry vo Vancouveri 2010. Už vtedy lyžovala neuveriteľne.
Zostali sme v kontakte. Po skončení kariéry sme sa stretli a pýtala sa ma, čo budem robiť. Povedal som jej, že možno využijem skúsenosti z lyžovania a stanem sa agentom.
Myslela si, že by to bol dobrý nápad, tak som jej navrhol, aby bola mojou prvou klientkou. Súhlasila,“ zaspomínal si dnes už 51-ročný Rakúšan v rozhovore pre náš denník v roku 2016 počas Svetového pohára v Jasnej.
Tri zo stovky víťazstiev v bielom „cirkuse“ dosiahla Mikaela Shiffrinová práve v Tatrách. V rokoch 2016, 2021 i 2024 tu ovládla slalom.
Prvý "sveťák" vyhrala na rovnakom mieste ako Vlhová
Len pätnásťročná tínedžerka sa stala bronzovou medailistkou v slalome na juniorských majstrovstvách sveta v Crans-Montane. Krátko na to, pri premiére medzi svetovou elitou v Špindlerovom Mlyne 2011 sa v slalome, ani obrovskom slalome nedostala do top 30.
Keď sa jej to v novembri toho istého roka prvýkrát podarilo v slalome, skončila ôsma! Na prvú „debnu“ takisto nečakala dlho, bez mála mesiac, keď opäť v najtočivejšej súťaži v Lienzi bola tretia.
Prvý z trojciferného počtu triumfov v SP prišiel o približne rok 20. decembra 2012 v Aare. Mimochodom, aj Petra Vlhová oslavovala prvé víťazstvo v prestížnom lyžiarskom seriáli práve v slalome v tejto švédskej destinácii (2015).
Mikaela Shiffrinová si od toho momentu začínala čoraz viac podmaňovať lyžiarsky svet a prepisovať historické rekordy.
Zlatá tínedžerka na MS i ZOH
V sedemnástich sa stala majsterkou sveta v slalome (Schladming 2013), o rok neskôr na zimných hrách v Soči zas najmladšou olympijskou slalomovou šampiónkou.
Dnes je jej vitrína úspechov naplnená aj zlatou medailou v obrovskom slalome a striebrom z kombinácie zo ZOH v Pjongčangu 2018.
Z MS má celkovo 15 cenných kovov (8 – 4 – 3), pričom zlatom v tímovej kombinácii s Breezy Johnsonovou z nedávneho šampionátu v Saalbachu dorovnala rekordný zápis Nemky Christl Cranzovej.
Celkové hodnotenie SP ovládla päťkrát (2017/18 – 2018/20, 2021/22, 2022/23) a má 11 malých glóbusov (8 zo slalomu, 2 z obrovského slalomu a 1 zo super-G).
Rekordov má Mikaela Shiffrinová na konte toľko, že by nám na ich spísanie nestačil tento priestor. Vypichneme snáď ten, ktorý hovorí o jej veľkej všestrannosti.
Ako jediná v histórii vyhrala preteky v každej zo šiestich disciplín, ktoré boli súčasťou Svetového pohára. Rekordných 63 triumfov má v slalome, 22 v „obráku“, jeden v už neexistujúcej kombinácii, päť v super-G, štyri v zjazde a päť v niekdajších paralelných pretekoch.
Najviac ju zasiahla strata otca
V kariére si neprešla len ľahkými chvíľami.
Prvé veľké zranenie kolena, ktoré si nevyžiadalo operáciu, ju zastavilo v decembri 2015.
Druhé za rovnakých podmienok prišlo v minulej sezóne v januári 2024 po páde v zjazde v Cortine d’Ampezzo.
Iný typ pádu ju vyradil na dva mesiace aj v uplynulej zime. Bodnú ranu z domáceho obrovského slalomu na konci novembra v Killingtone jej neskôr museli zoperovať.
Azda najťažšie obdobie v Shiffrinovej kariére prišlo vo februári 2020. Po nešťastnej nehode prišla o otca Jeffa. Práve on ju naučil zlatému pravidlu: buď milý, ako prvé mysli.
Túto vetu, ktorou sa riadi v živote, nosí aj na helme počas pretekov.
Všestranná na svahoch i mimo nich
V mixzóne sme sa s ňou stretli už veľakrát. Mali sme možnosť ju zachytiť aj v situáciách mimo súťažných svahov. Môžeme len potvrdiť, že aj po vypnutí televíznych kamier zostáva Mikaela Shiffrinová priateľská, milá, ochotná odfotiť sa s každým, kto ju o to požiada.
Po pretekoch sa vždy snaží nájsť čas na fanúšikov. Boh jej nenadelil len obrovský kus lyžiarskeho talentu. Vyniká prakticky v ktoromkoľvek športe, do ktorého sa pustí.
Nadanie má aj v umeleckej sfére. Vie hrať na klavíri, gitare a dokonca aj pekne spieva.