Označujú ju aj za generačný talent. Osemnásťročná lyžiarka Lara Colturiová v posledných mesiacoch vyslovila túžbu reprezentovať rodnú krajinu na domácich zimných olympijských hrách v Miláne/Cortine d’Ampezzo 2026.
Jej súčasná reprezentačná krajina Albánsko o tom od začiatku nechcela ani počuť. Svoje si nakoniec presadili.
„Lara bude na svojej ceste pokračovať s Albánskou lyžiarskou federáciou, ktorá ju podporovala od začiatku jej kariéry v pretekoch Medzinárodnej lyžiarskej a snoubordovej federácie (FIS),“ stojí v stanovisku, ktoré sprostredkovali médiám jej rodičia a tréneri Daniela Ceccarelliová a Alessandro Colturi.
Už patrí k svetovej špičke
Colturiová v minulej sezóne znamenala najväčší prielom v doterajšej kariére. Prvýkrát sa postavila na „debnu“ v pretekoch Svetového pohára. A to dokonca trikrát.
V závere novembra v slalome v Gurgli to bolo premiérovo (2. miesto). Potom pridala ďalšiu druhú priečku v obrovskom slalome v Kranjskej Gore a o stupienok vyššie vykročila na "debne" v tej istej disciplíne v Aare.
Mladučká lyžiarka sa tým postarala o historický úspech pre Albánsko. Pochopiteľne sa tamojší predstavitelia teraz nechceli vzdať klenotu, ktorý im tak povediac spadol do náruče.
Pred tromi rokmi nepotrebovala súhlas
V súčasnosti je bezpochyby jeden z najväčších talentov zjazdového lyžovania. Už v detských kategóriách napredovala rýchlejšie, než by sa na jej vek patrilo.
Daniela Ceccarelliová a Alessandro Colturi chceli dcéru v roku 2022 naďalej viesť v duchu rodinného tímu. Navyše s ňou mali namierené na najvyššiu lyžiarsku úroveň.
Talianom sa to nepozdávalo. A tak sa s nimi „rozviedli“.
Lara v tom čase nemala šestnásť rokov, takže na to nepotrebovali súhlas tamojšej federácie. Teraz to bolo komplikovanejšie.
Chcela napodobniť mamu
Colturiová zdedila bravúrne lyžiarske gény po mame. Daniela Ceccarelliová si okrem iného prišla do cieľa super-G na ZOH v Salt Lake City 2002 pre zlato.
Jej talentovaná dcéra chcela budúci rok vo februári zažiť niečo podobné. Ba ešte lepšie, keďže pôjde o hry na domácom snehu.
Tento sen sa Colturiovej zatiaľ nesplní. Albánci boli od začiatku už len proti myšlienke, žeby o ňu mohli prísť.
Bez súhlasu by to šlo až o rok
„Sledujeme naše vlastné záujmy,“ skonštatoval prezident Albánskej lyžiarskej federácie Elvis Toci v rozhovore pre domácu televíznu stanicu Top Channel.
„Bez Albánska by nebola lyžiarkou, akou je dnes. Aj keď predtým trénovala v Taliansku.“
K albánskemu pasu sa Lara Colturiová dostala vďaka mame. Daniela Ceccarelliová spolupracovala v roku 2020 s Albánskou lyžiarskou federáciou ako konzultantka. V nasledujúcej sezóne bola technická riaditeľka ich ženského tímu.
Colturiová musela presvedčiť Albáncov, aby ju pustili späť k Talianom do prvého mája. Mohlo to ísť aj bez ich súhlasu.
V tom prípade by sa musela na rok rozlúčila s pretekmi Svetového pohára i vrcholovými podujatiami ako sú napríklad olympijské hry.
Hľadá sa tristotisíc eur
Ako to už v športe často býva, v hre boli aj peniaze. Colturiovci mali od albánskej strany požadovať ako podmienku zotrvania rozpočet 300 000 eur na olympijskú sezónu 2025/26.
To bol pre Albáncov problém. Urobili pre to všetko možné, aj nemožné. Pomohla aj vláda. „Premiér Edi Rama nám prisľúbil, že nám poskytne 300 000 eur,“ pridal Toci.
„Prioritou oboch strán je, aby sme Lare zabezpečili čo najlepšie podmienky pre jej športový rast. Aktuálne sa Lara sústredí na tréning i záverečné skúšky na strednej škole,“ ozrejmili v stanovisku Colturiovej rodičia.