Po zime 2024/2025, ktorá sa po sérii zdravotných problémov v príprave skončila veľkými rozpakmi pre Emu Kapustovú (bez svetového bodu), rozhodla sa niekdajšia kráľovná biatlonovej stopy na Slovensku (za sezónu 2023/2024), zmeniť takmer všetko.
Začala trénovať s jednotkou seniorského tímu Paulínou Bátovskou Fialkovou a trénerom Martinom Bajčičákom. 22-ročná Kapustová odišla od kouča Martina Otčenáša, ktorý bol aj pri jej prvej seniorskej medaile, bronze na ME 2024, aj pri jej juniorských kovoch.
Nálada je dobrá
Po deviatich týždňoch spoločného tréningu a dvoch sústredeniach v Ramsau a Osrblí hovorili Kapustová a Bátovská Fialková, medzi ktorými je 10-ročný rozdiel, o prvých pocitoch zo spolupráce.
„Ja si myslím, že to funguje dobre,“ zamyslela sa Bátovská Fialková, úradujúca kráľovná slovenského biatlonu. „Nálada je dobrá. Zaklopem na drevo, že zatiaľ sa nám vyhýbajú zranenia, z čoho sa tešíme. Máme pred sebou ešte dlhú cestu do zimy. Len si to neškrabať a vydržať.“

Obe sú pod Bajčičákovým dohľadom, ktorý pomohol Bátovskej Fialkovej od októbra 2016 zrýchliť tempo na trati a výsledkom boli výborné bežecké časy. Aj v prvej svetovej desiatke.
Paulína bola bežecky po návrate po materskej pauze v roku 2024 do vrcholového biatlonu o 4 percentá lepšia ako svetový bežecký priemer.
Kapustová, naopak, o 4 percentá horšia ako priemer. Držala si však veľmi solídnu streleckú úspešnosť (89 percent zásahov), kým Bátovská Fialková dosiahla len 80-percentnú úspešnosť.
Je jasné, v čom sa obe môžu navzájom potiahnuť smerom k lepšiemu, v čom majú rezervy. Ak by Bátovská Fialková lepšie mierila na terče, mohla by v olympijskej zime znova atakovať medailové pódiá.
Kapustovej zrýchlenie na trati by nemalo znížiť jej streleckú úspešnosť. To sú nuansy, ktoré musia vychytať s Bajčičákom.
Zvykám si na iný systém
„Zvykám si na iný systém tréningu,“ rozprávala Kapustová. „Podľa mňa sa do toho pomaly dostávam. Do zimy to treba udržať. Paulína je veľká motivácia. Vidím, kde mám rezervy. Hlavne v rýchlych veciach. V streľbe sa ťaháme navzájom.“
Bátovskej Fialkovej strelecký kouč Jaroslav Kamenský pomenoval letné ciele pre Paulínu: prvý výstrel v 12. sekunde po zamierení, skrátiť čas každej streľby, a preto v príprave vystrieľajú nie 8-tisíc nábojov ako vlani, ale až 15-tisíc.
„V streľbe Eme absolútne nestíham,“ pomenovala Paulína súčasný pocit z interných pretekov reprezentácie v Osrblí.
„Ale snažím sa. Ema tiež. Nie je pre ňu jednoduché nabehnúť do nového tréningového systému. Chce to nejaký čas. Ale ide na to výborne a určite budú z toho dobré výsledky v zime.“
Koncentrácia na olympijskú zimu
Ako to vidí kondičný a bežecký tréner Martin Bajčičák?
„Príprava v tomto novom partnerstve postupuje dobre. Za deväť týždňov som spoznal Emu v tréningu a vidím, čo potrebuje v bežeckej príprave. Nanovo sme nastavili zóny.
V intenzívnych alebo silovo-vytrvalostných tréningoch vidieť, že má rezervu. Na jej silovej príprave je čo zlepšovať. To je dobré, že má rezervy. Viem, v čom pridať. Vlani bol jej problém zdravie.
Teraz zatiaľ drží, takže sa jej darí plniť objem kilometrov i intenzitu. Pracujeme aj na technike.
Deficit v nej je spôsobený tým, že keď prestáva vládať, odchádza jej technika. Sústredíme sa na silovú vytrvalosť. V streľbe je stále precízna.“
Bátovská Fialková mala nedávno výborné funkčné testy, čo je prísľub toho, že v nasledujúcej zime by mohla byť ešte rýchlejšia.
„Paulína je už vyzretá pretekárka. Nedávne testy ukázali, že už v súčasnosti je tesne pod tým, ako na tom bola vlani na jeseň. Jej výkonnosť je výborná už teraz. Musíme to udržiavať a zveľadovať,“ dodal Bajčičák.
Keďže olympijské súťaže sa vo februári 2026 budú odohrávať v Anterselve vo výške nad 1600 metrov, nasledujúcich päť tréningových kempov absolvujú vo výške nad 1800 metrov prevažne v Taliansku.