Už len niečo vyše tri mesiace zostávajú do otvorenia Národného olympijského centra plaveckých športov v Košiciach (NOCKE). Bývalá mestská plaváreň prešla rozsiahlou a kompletnou rekonštrukciou.
Prakticky nezostal kameň na kameni. A výsledný efekt po 20 mesiacoch náročnej prestavby stojí za to! Plavci a vodní pólisti budú mať krásne stredisko s olympijským bazénom.
Práce budú v najbližších týždňoch finišovať. Slávnostné otvorenie pre verejnosť je na programe v sobotu 30. augusta.
„Ešte stále sú však za nami iba dve etapy prestavby,” upozornil pri pondelkovom kontrolnom dni primátor Košíc Jaroslav Polaček.
Nie na hranici, ale ďaleko za ňou
Aby vôbec mohli začať s prvou a druhou etapou rekonštrukcie, museli najprv zastrešiť „nafukovačkou” vodnopólový vonkajší bazén, aby športovci mohli ďalej fungovať v tréningovom procese.
Ak by sa v Košiciach neodhodlali na takúto obrovskú prestavbu za takmer 20 miliónov eur, tak ktovie, ako by táto plaváreň dopadla. Odkrytie strechy totiž ukázalo veľké nedostatky, ktoré si vyžiadali navýšenie rozpočtu.
„Pre našu spoločnosť to bola obrovská výzva. Po úvodnej eufórii, keď sme v auguste 2023 prevzali stavbu, prišlo vytriezvenie z reálneho stavu.
Nebudem zachádzať do detailov, ale táto stavba určite nebola na hranici životnosti, ale ďaleko, ďaleko za ňou. Taká je pravda.
Chcem sa poďakovať celému nášmu tímu. Hoci sa to v určitom čase javilo ako dosť nereálne, teraz už môžem povedať, že splníme zmluvný termín.
Finišujeme v jednotlivých sekciách a všetci sa môžeme tešiť na čoskoré užívanie tohto nádherného diela,” povedal konateľ zhotoviteľskej firmy Betpres Roland Ďurko.
Navýšenie o tri milióny eur
Rozpočet celého komplexu NOCKE sa pohyboval tesne pod 17 miliónov eur. Suma sa navýšila na 19,9 miliónov eur bez DPH. Fond na podporu športu na rekonštrukciu prispel čiastkou 8,34 milióna eur. Zvyšok je investičný úver, ktorý čerpá spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO) Košice.
„Navýšenie súvisí s tromi veľkými neočakávanými veľkými problémami. Prvým za takmer milión eur bola strecha. Celá sa musela kompletne nanovo opieskovať, museli opraviť zvary.
Keď nám statici povedali, že táto strecha vydrží 3-5 rokov, tak po jej odkrytí by nám plávanie okamžite zakázali.
Druhým bodom bolo samotné hľadisko, ktoré sme nemali v pláne. Tento nový priestor si to však jednoducho vyžiadal, tak sme si povedali, že pôjdeme do obnovy sedenia.
Tretím bodom je prepojovací trakt, ktorý je prípravou na tretiu etapu. Postupne sme vylepšovali aj ďalšie drobnosti. Na prvý pohľad neviditeľné. Ale mysleli sme aj na to, aby ste sa z prenosových vozov mohli ľahko pripojiť a nemuseli ťahať káble na pleciach,” adresoval slová televíziám primátor Košíc.
Veľkorysé fitnes i wellness
Poďme však k samotnému objavovaniu zázemia tohto plaveckého centra. Pri vchode do vstupnej haly sme prešli okolo recepcie a zamierili rovno do priestorov fitnes.
Najprv sme po stranách míňali masérsku miestnosť, šatne a otvoril sa pred nami veľký priestor s rozlohou 637 metrov štvorcových. „Už sme začali s navážaním interiérových prvkov. Sme na začiatku. Postupne ich budeme roznášať a inštalovať do jednotlivých priestorov,” vysvetlil Štefan Ferencz, ekonomický riaditeľ TEHO Košice, keď sme sa pozerali na kreslá a nábytok zabalený v igelite.
Vo wellnese budú tri sauny - fínska, parná, infra. Dve osemmiestne vírivky, ochladzovací bazén, ľadopád, Kneippov kúpeľ, tepidárium a oddychová miestnosť. Toto všetko bude k dispozícii pre širokú verejnosť.
Dráhy zmiznú vo vakoch
Postupne sme zamierili do podzemia, kde je technologická časť olympijského centra.
„Tu upravujeme studňovú vodu, ktorá neskôr putuje do spŕch a wellness. Vo vedľajšej miestnosti je výmenníková stanica, vďaka ktorej zabezpečujeme vykurovanie všetkých priestorov - podlahové kúrenie, radiátory, ohrev vody v bazéne,” uviedol Štefan Ferencz.
Zaujali nás veľké modré vaky, ktoré viseli pod stropom celej strojovne.
„To je taká novinka, naša vychytávka,” pochválil sa Štefan Ferencz. „Sú to vaky na plavecké dráhy z bazéna nad nami. Tieto tu sú pre potreby 50-metrového bazéna a z boku vidíte vaky pre potreby 25-metrového bazéna.
To znamená, že dráhy nebudeme navíjať, preskladňovať a ukladať vedľa bazénového telesa. Všetko okolo bazéna zostane pekné, čisté, nič tam nebude špatiť. Jednoducho sa otvorí poklop a jednotlivé dráhy zmiznú z bazéna do podzemia do týchto vakov.”
Mimochodom, štartovacie bloky nie sú iba na oboch koncoch 50-metrového olympijského bazéna, ale aj na jednej strane pod hľadiskom. Bazén má na šírku 25 metrov, takže súťažiť sa bude aj v krátkom bazéne.
Verejnosť dole, športovci na poschodí
Po chodbách v podzemí sme sa presunuli do úpravne vody pre bazénové teleso.
„Keď sme v roku 2021 spolu s mestom prevzali tieto priestory, tak sme su tu našli jeden funkčný filter pre samotný bazén.
Hneď sme museli doplniť ďalšie dva, aby sme vôbec dokázali zabezpečiť zdravotnú nezávadnosť vody a krytá plaváreň mohla byť v prevádzke,” spomína Štefan Ferencz.
Aktuálne sú nainštalované štyri veľké filtre, ktoré zabezpečujú kompletnú úpravu vody pre olympijský i pre rozplavbový bazén.
Olympijské centrum bude bezbariérové. Na prízemí sú šatne pre verejnosť, na poschodí sú zasa šatne pre športovcov a kluby.
Ďalšou zastávkou boli miestnosti pre rozhodcov a antidopingová miestnosť. Odtiaľ sme sa vydali k novinárskym priestorom, ktoré sú v rohu vedľa tribúny.
Médiá budú mať dve miestnosti kompletne vybavené. Zatiaľ však zívali prázdnotou. Výhľad na celý otvorený priestor je výborný. Rovnako tak i na veľkú svetelnú tabuľu.
„Hľadisko je úplne vynovené, hoci sme to v pláne nemali. Nakoniec má kapacitu okolo 630 miest. Nad nimi sú vytvorené nové sky boxy,” ukázal na zasklené priestory na hľadiskom primátor Jaroslav Polaček.
Sieň slávy i oddychový priestor
Za tribúnou sa vytvoril zaujímavý priestor, ktorý bol síce prázdny, no kompetentní už majú dávno jasné, ako s ním naložia.
„Mala by tu byť Sieň slávy. Okrem prezentovania košického plávania a vodného póla, chceme odprezentovať aj olympijské osobnosti z východného Slovenska. Veľkú časť obrazovej výzdoby a artefakty nám zabezpečí SOŠV,” podotkol Jaroslav Polaček.
V prechádzke sme sa dostali na najvyšší bod NOCKE, prakticky pod strechu, kde sú priestory budúcich sky boxov.
„Mám až zimomriavky,” povedal Jaroslav Polaček, keď sa pozrel na oba zaplnené bazény.
Pred pár mesiacmi, bola v tejto diere ťažká technika, ktorá rozbíjala starý kachličkový osemdráhový bazén, a teraz ho nahradil novučičký 10-dráhový nerezový olympijský bazén. Ani sa veriť nechce, že je to skutočnosť.
Plaváreň „nafúkli”, aby vmestili bazén
Nové centrum prešlo veľkou prestavou. „Modernizácia asi nie je to správne slovo, lebo nevystihuje to, čím prešiel tento objekt.
Museli sme opraviť, vyčistiť a úplne vynoviť 12-tisíc štvorcových metrov.
Zostal iba základný skelet a aj ten sme pozmenili a plaváreň sme ‚nafúkli' a rozšírili o niekoko metrov, aby sme tu dostali olympijský bazén.
Obrovské problémy nastali na streche, ktoré sme vôbec neočakávali. Museli sme ju sanovať,” krútil hlavou Jaroslav Polaček.
Sme v priestoroch šatní pre verejnosť, v ktorých je už nainštalovaných vyše 500 skriniek na čipový zámok.
Za prezliekacímí boxmi je ešte jeden priestor šatní pre skupiny detí, resp. školské triedy.
Pri bazénovom telese pod hľadiskom nechýba miestnosť pre plavčíkov a vedľa nej zatiaľ prázdna budúca reštaurácia.
Ubytovanie, reštaurácia a trakt
Pracovať sa bude i na ubytovacej časti, ktorá bude za reštauráciou, so samostatným vstupom z bočného parkoviska.
Celý ubytovací priestor bude priamo prepojený s bazénovou halou a zároveň i so vstupom do reštaurácie.
„Chceme mať ubytovacie priestory i reštauráciu čo najskôr taktiež dokončené. Ak nie do konca augusta, tak do konca septembra.
Nemá to však súvis so slávnostným otvorením centra. Táto rekonštrukcia priestorov nemá vplyv na samotnú prevádzku centra.
V našom záujme je veľmi dôležité, aby sme dokončili aj prepojovací trakt, medzi NOCKE a prekrytým vonkajším bazénom Červenej hviezdy - nafukovačkou - ktorý slúži na prechod suchou nohou k vodnopólovému bazénu.
Chceme ho dokončiť čo najskôr. Je rozdiel prevádzkovať dve oddelené prevádzky alebo jednu prepojenú. Vodnopólový bazén výrazným spôsobom navyšuje kapacitu celého komplexu,” podotkol ekonomický riaditeľ TEHO budúcu tretiu etapu prestavby.
Do roka tobogán a parkovisko
„Je pre nás kľúčové, aby plavci a vodní pólisti mali tréningový proces na ‚čeháčku‘ a verejnosť v čase, keď nebudú súťaže, si mohla čo najviac užívať nový veľký bazén,” konštatoval Jaroslav Polaček.
„Ani treťou etapou nekončíme. V ďalších etapách chceme zrušiť plot medzi Národným olympijským centrom a samotným kúpaliskom Červená hviezda.
Veľmi si želám, aby sme budúce leto fungovali už v jednom veľkom komplexe. Keď zmizne plot, vznikne nám obrovský priestor.
V súčasnosti už projektujeme, ako by mohli vyzerať tobogány a projekt sa rozbehol aj v súvislosti s parkoviskom. Pribudnúť by malo 180 miest.
Tieto etapy sú pred nami. Našim cieľom je, aby sme takto o rok mali tobogánovú vežu a nové parkovacie miesta. Potrebujeme však stavebné povolenia a musíme nájsť financie. Pracujeme na tom.”
V súčasnosti už prebieha preberacie konanie. Celý tento proces bude trvať niekoľko týždňov.
Prebratie sa po 20 mesiacoch
Pri prehliadke priestorov Národného olympijského centra pre plavecké športy nechýbal ani prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek.
„Musím sa poďakovať všetkým kompetentným, ktorí sa pričinili o tento nádherný stánok. Dlhé roky som tu pôsobil ako plavec a tréner.
Teraz mi to pripadá tak, ako keby som sa tu pošmykol na dlaždičke, udrel si hlavu a po 20 mesiacoch sa zobudil… So zimomriavkami pozerám na to, ako sa podaril zrealizovať jeden neskutočný sen,” povedal Šulek. „Prešiel som po svete niekoľko bazénov a musím priznať, že tento košický bude patriť medzi najkrajšie.
Nie je to len o výmene bazénovej vane, dlažby a nového nábytku. Celé centrum je prešpikované i moderným technologickým vybavením.
Sám som neveril, že takto rýchlo zvládnu takú náročnú rekonštrukciu. Najmä, keď sa vyskytlo veľmi veľa skrytých problémov.
Som rád, že sa mi spolu so šéfom SOŠV pánom Siekelom podarilo za desať minút presvedčiť pána primátora, že nestačí iba vymeniť bazénové teleso, ale je potrebné vybudovať desaťdráhový bazén, aby spĺňal kritériá pre konanie medzinárodných podujatí.
Už dnes viem povedať, že ľudia a športovci, ktorí tu zavítajú, budú pozerať na bazén s otvorenými ústami a nevyjdú z údivu.”
Pastva pre oči športovca
Dlhoročná plavkyňa ŠKP Košice, neskôr vodná pólistka v súčasnosti trénerka Alexandra Farkašová si v starej krytej plavárni odtrénovala svoje. Pri pohľade na to, akou kompletnou obnovou prešla celá plaváreň, bola nadšená.
„Keď som po prvý raz vstúpila do priestorov bazéna, tak to bol pre mňa obrovský šok. Je to niečo úplne iné, než čo tu bolo pred tým. A hlavne v inom, krajšom stave.
Keď po mesiacoch trénovania po školách či na ‚čeháčku‘, prídete zrazu do týchto priestorov, kde je všetko v jednom - bazény, posilňovňa, wellness - tak prežívate ozajstný šok.
Myslím si, že každý plavec či vodný pólista, by tu chcel trénovať a odohrať nejaký turnaj alebo štartovať v pretekoch,” nadchýňala sa Alexandra Farkašová.
Zanedbateľný nie je ani ekologický aspekt v podobe zníženej energetickej náročnosti tejto stavby.
„Pri prestavbe sme sa sústredili na zvyšovanie efektivity prevádzky. Nie je to len o technológii úpravy vody, technológii vzduchotechniky, ale i samotné opláštenie budovy a okenné výplne majú viesť k tomu, aby sme optimalizovali náklady.
Odhadujeme, že v porovnaní s predchádzajúcou prevádzkou je energetická účinnosť zvýšená minimálne o 30 percent. Samozrejme, pri zväčšení priestoru a zvýšení kapacity,” dodal Štefan Ferencz.