Po kritických vyjadreniach bývalého dlhoročného a úspešného reprezentanta v zjazde na divokej vode Jaroslava Slučika na adresu vedenia sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky sa k situácii vyjadril pre Šport aj jeho predseda MARTIN STANOVSKÝ starší.
Jaroslav Slučik v rozhovore pre Šport hovoril o strate kanoistického športu na divokej vode. Ako ste jeho slová vnímali?
Ľudsky rozumieme tomu, že je pán Slučik sklamaný, pretože už nie je člen výkonného výboru, ale nemôžeme súhlasiť s vyjadreniami o ,amatérskom vedení’ slovenského vodného slalomu. V našom tíme sú ľudia, ktorí zasvätili tomuto športu celé desaťročia. Ja sám som v kanoistike vyše štyridsať rokov.
Máme tu Róberta Orokockého, ktorý viedol reprezentačný tím v jeho najúspešnejších rokoch, Janu Dukátovú, ktorá ako viacnásobná medailistka dnes vzdeláva mládež, Miroslava Stanovského, ktorý na reprezentoval Slovensko na olympiáde a mnoho ďalších ľudí, ktorí aj vo voľnom čase pracujú pre kanoistiku. Nie je fér, aby sa práca takýchto ľudí ľahkovážne znevažovala vo verejnom priestore.
Slučik bol dlhé roky súčasť vedenia neolympijskej disciplíny – vodného zjazdu. Ako hodnotíte jeho pôsobenie?
Každý manažér sa pozná podľa výsledkov. Jaroslav Slučik mal roky možnosť rozvíjať zjazd, ale dnes je realita taká, že na tohtoročných nominačných pretekoch štartovalo do tridsať lodí naprieč všetkými vekovými kategóriami a disciplínami. V podstate, kto vie chytiť pádlo do ruky, má šancu byť v reprezentácii.
Neprišiel so žiadnym projektom, ktorý by túto disciplínu rozvíjal, naopak, vodný zjazd je v dlhodobom úpadku. Dnes táto disciplína spadá priamo pod výkonný výbor - a to nie preto, že by sme chceli niekoho ,odstrihnúť’, ale preto, že ak chceme reštartovať túto upadajúcu disciplínu, museli sme urobiť výrazné zmeny.

V rozhovore padla aj kritika na adresu Martina Vesela, ktorého práca bola spochybnená.
Áno a to ma úprimne sklamalo najviac. Martin Vesel je pri kanoistike 26 rokov, z toho osemnásť rokov ako tréner. Robil to roky aj ako dobrovoľník, čiže bez nároku na odmenu. Je uznávaný aj medzinárodne, je člen Európskej kanoistickej asociácie ako technický delegát. Ak niekto takého človeka spochybňuje, ukazuje tým viac o sebe, než o ňom.
Jaroslav Slučik mal roky možnosť rozvíjať zjazd, ale dnes je realita taká, že na tohtoročných nominačných pretekoch štartovalo do tridsať lodí naprieč všetkými vekovými kategóriami a disciplínami.“
Nemali ste s Jaroslavom Slúčikom v minulosti dobrú spoluprácu?
Samozrejme, vždy sme si vážili jeho výsledky ako športovca, ale v manažérskej práci to jednoducho nefungovalo. To, že ste úspešný športovec, neznamená, že musíte byť aj dobrý manažér.
Neurochirurg, ktorý má za sebou tisíc úspešných operácií mozgu, nemusí byť zákonite aj dobrý riaditeľ nemocnice, pretože na takúto prácu jednoducho potrebujete manažérske zručnosti. Často sme museli opravovať výstupy Jaroslava Slučika, ako vedúci reprezentačných akcií nebol v očiach kolegov spoľahlivý. Navyše, na rozdiel od jeho tvrdení, za ním v skutočnosti nikdy nestál veľký počet športovcov.
Ako by ste reagovali na názor, že slovenská kanoistika stratila svoj šport a ide zlým smerom?
Ak robíme veci tak zle, ako tvrdí pán Slučik, tak sa pýtam: ako je možné, že máme plný počet olympijských miesteniek a z Paríža sme si ako jediní priniesli medailu? Tieto výsledky nepadli z neba. Sú za nimi roky práce ľudí, ktorí denne žijú kanoistikou. Môžeme viesť odbornú diskusiu o budúcnosti zjazdu, ale nie je prijateľné verejne znevažovať ľudí, ktorí robia všetko pre to, aby sa tento šport posúval dopredu.