Nebolo to jednoznačné víťazstvo. Slovenskí hokejisti sa s Francúzskom trápili, nakoniec si však pripísali druhý triumf na aktuálnych majstrovstvách sveta. Rozhodli o ňom gólom z 50. minúty. Pozreli sme sa zápas z pohľadu pokročilých štatistík z portálu InStat/Hudl.
Opäť tá efektivita... Na francúzskeho brankára Antoinea Kellera letelo podľa oficiálnych štatistík 35 slovenských striel. Pustil z nich len dve, čiže Slovensko dosiahlo 5,71-percentnú úspešnosť streľby.
Na turnaji dali zverenci Vladimíra Országha 7 gólov zo 122 striel (5,74 %), čo ich radí na úplný chvost turnaja. Aj Maďarsko, Slovinsko či Kazachstan si počína lepšie.
„Chalani chcú. Je na nich vidno, že chcú dávať góly, niektorí až príliš veľmi stískajú hokejku. Je tam možno trochu cítiť nervozitu. Musíme na tom pracovať a zjednodušiť to,“ uznal tréner Vladimír Országh.

Pozreli sme sa na streľbu aj z hľadiska metriky očakávaných gólov (xG), ktorá pripisuje strelám rôznu váhu podľa ich nebezpečenstva pre brankára.
Zásadný rozdiel je, že Slováci si proti Francúzsku vypracovali podľa InStatu až 49 pokusov, ktoré doleteli na Kellera. Rozdiel štrnásť striel medzi zdrojmi je obrovský.
Šance mali hodnotu 4,69 očakávaných gólov, zverenci Vladimíra Országha však dali len dva. Ich celková bilancia na turnaji je 14,19 xG, ale iba sedem skutočne strelených zásahov. Pri priemernej úspešnosti mali mať na konte už dvojnásobný počet presných gólov.

Mladíkom to konečne padlo
Najlepší pomer očakávaných gólov v rovnovážnej hre (xGF%) mal tretí útok Samuel Honzek – Dalibor Dvorský – Martin Chromiak.
Poslednému menovanému sa podarilo skórovať, keď ukázal dobrý tlak do bránky a pretlačil puk za Kellera. „Aj doteraz sme mali veľa šancí, bohužiaľ nám to tam nepadlo. Mysleli sme pozitívne. Snažíme sa strieľať, ale po pekných akciách nám to tam nepadá,“ uviedol Chromiak po stretnutí.

Útok mladíkov nechýbal na ľade ani pri jedinom inkasovanom góle, o ktorý sa postaral Louis Boudon. Jeden zo Slovákov, ktorí práve bránili, bol obranca Patrik Koch.
Práve tvrdý defenzívny zadák mal najhorší pomer očakávaných gólov (46,9 %), ako jediný Slovák menej než 50 %. Výnimka je Matej Kašlík, ale ten hral iba jedno striedanie.
V závere ukázali tvrdosť
Tím tradične podržal aj brankár Samuel Hlavaj, ktorý dostal jeden gól z dvadsiatich striel. Ich hodnota xG bola na úrovni 1,85, čiže aj v treťom zápase sa Hlavaj udržal v kladných číslach.
Zápasy Samuela Hlavaja na MS podľa gólov chytených nad očakávania (GSAx)
Slovensko - Slovinsko (3:1) + 1,09 GSAx
Slovensko - Rakúsko (2:3 sn) + 0,11
Slovensko - Francúzsko (2:1) + 0,85
„Už niekoľkokrát potvrdil, že keď to potrebujeme, vytiahne kľúčový zákrok. Nebolo to pre neho jednoduché stretnutie,“ vyjadril sa Vladimír Országh.
Pozitívne boli aj vhadzovania, kde si Slováci celkovo udržali 58,7-percentnú úspešnosť. Najlepší bol Dalibor Dvorský so 63% úspešnosťou (5/8), nasleduje Matúš Sukeľ (15/25, 60 %), Sebastián Čederle (8/14, 57 %) a Michal Krištof (8/15, 53 %)
Vo fyzických štatistikách ako bodyčeky (16-9) a bloky (19-9) dominovali Francúzi. Slováci však po záverečnom hvizde ukázali bojovnosť a pustili sa do hromadnej potýčky, kde rozdávali rany najmä Pavol Regenda, Patrik Hrehorčák a Dávid Mudrák.
„Sme tím, podržíme sa. Je to zdravá emócia,“ vyjadril sa Regenda.
Štatistické porovnanie Slovensko - Francúzsko 2:1 (zdroj: InStat/Hudl)
Očakávané góly: 4,69 – 1,85
Strely na bránku: 49 – 23
Hity: 9 – 16
Bloky: 9 – 19
Vhadzovania: 58,7 % - 41,3 %