Zápas so Švédskom (0:5) bol jednoznačný. Vo zvyšných dvoch však mali slovenskí hokejisti prevahu príležitostí.
Proti Slovinsku si vypracovali šance s hodnotou 5,07 očakávaných gólov, skórovali trikrát. V zápase s Rakúskom boli po prespatej prvej tretine oveľa lepší (3,25 xG oproti rakúskym 2,11), bola však z toho prehra 2:3 sn.
Slovensko tradične naráža na jeden z hlavných problémov – slabú efektivitu. V troch zápasoch strelili len päť gólov z 87 striel (5,75% úspešnosť), pričom podľa očakávaných gólov ich mali dať takmer dvojnásobok. Vypracovali si šance s hodnotou 9,5 xG.
Pohľad do produktivity je zarážajúci. Ani jeden slovenský hráč nemá na konte viac než jediný bod.
Produktivita Slovákov na MS
1 bod: Sebastián Čederle, Samuel Honzek, Michal Krištof, Pavol Regenda, Matúš Sukeľ (všetci 1+0),
Maxim Čajkovič, Mário Grman, Samuel Kňažko, Róbert Lantoši, Dávid Mudrák, Adam Sýkora, Samuel Takáč (všetci 0+1),
0 bodov: Michal Beňo, Dalibor Dvorský, Andrej Golian, Patrik Hrehorčák, Martin Chromiak, Michal Ivan, Matej Kašlík, Patrik Koch, Miloš Roman, Mislav Rosandič.
Dvorský musí niečo robiť lepšie
Streleckú smolu najlepšie vidno na formácií mladíkov Adam Sýkora – Dalibor Dvorský - Martin Chromiak. Majú najlepší pomer očakávaných gólov z celého tímu, všetci traja nad 70 %. Z desiatich príležitostí, keď sú na ľade v rovnovážnom počte, je sedem slovenských.
Ani jednu však zatiaľ nepremenili. V rozdiele očakávaných a skutočných gólov sú preto na troch posledných priečkach v slovenskom tíme.
Mladíci veria, že gól je snáď už len otázka času. Na bránky súperov vyslali vrátane presiloviek 26 striel, Dvorský (11) a Chromiak (10) najviac z tímu. Na utorňajšom dobrovoľnom tréningu posielal 19-ročný mladík ďalšie puky na bránku. „Tréneri mi hovoria, aby som ešte viac strieľal,“ priznal Dvorský novinárom.

„Niektoré veci musí robiť lepšie, ale stále sú to jeho prvé majstrovstvá a neplánujeme na neho nejako veľa nakladať.
Je to ofenzívny hráč, potrebujeme od neho nejakú ofenzívu, v niektorých veciach sa musí zlepšiť. To sa však bavíme o každom hráčovi v tíme,“ vyjadril sa tréner Vladimír Országh.

Stratili najlepšieho obrancu
Najlepší pomer očakávaných gólov majú spomínaní mladíci, na opačnom konci sa nachádzajú Michal Krištof (45,1 %) a Patrik Hrehorčák (45,2 %).
Úplne najnižšie číslo má Matej Kašlík (26,5 %), odohral však len náročný zápas proti Švédsku. Ostatní spoluhráči si vylepšili čísla v dueloch so slabšími súpermi.
Veľká strata pre Slovensko je zranenie Michala Ivana, ktorý na turnaji dohral pre zlomeninu ruky.

Keď bol dvadsaťpäťročný obranca na ľade, Slovensko si vypracovalo najviac šancí (3,57 xG) a z obrancov mal najlepší percentuálny pomer očakávaných gólov (68,1 %). Všetci zvyšní beci strácajú minimálne desať percent, čo je veľmi veľa.
Najviac šancí majú súperi, keď je na ľade Mário Grman. Ich hodnota je 2,25 očakávaného gólu, v prepočte na 60 min hry v rovnovážnom stave (3,25 xGA) je Grman stále najhorší.
Ďalší zadák Patrik Koch zaujal typickou stránkou svojej hry – fyzickosťou. Na turnaji rozdal už 17 hitov, zatiaľ čo jeho zvyšní spoluhráči dokopy 31.
Koch má na konte vyše tretinu (35,4 %) všetkých bodyčekov svojho tímu, čo je neuveriteľné číslo. V zápase so Slovinskom trafil až deväť súperov.
17 bodyčekov rozdal Patrik Koch v troch zápasoch na MS (zdroj: InStat/Hudl)
Hlavaj je opora
Rozdielne výkony podávajú aj brankári. Patrik Rybár v úvodnom zápase inkasoval päťkrát z 20 striel, ktoré mali hodnotu 2,68 očakávaných gólov. Rybár je teda podľa štatistiky gólov chytených nad očakávania vo veľmi záporných číslach (-2,32 GSAx).
Naopak, Samuel Hlavaj je oporou svojho tímu. Proti Slovinsku (+1,09) chytil o gól navyše a v kladnej rovine sa udržal aj proti Rakúsku (+0,11).
„Keby tam nebol, nebolo by v druhej polovici zápasu o čo hrať. Dal Slovákom šancu pobiť sa o výsledok a bojovať do poslednej sekundy,“ pochválil ho po dueli s Rakúšanmi expert ČT Sport Petr Koukal.
