Ak hľadáte najzelenšie miesto na Slovensku, práve ho posvätili. Futbal Tatran Aréna (FTA) je najnovšia pýcha tretieho najväčšieho mesta na Slovensku - Prešova. Futbalový stánok je ozajstným skvostom krajského mesta.
Takmer hotovo
„Zo stavebnej stránky je štadión takmer dokončený. Ak by som to rozmenil na percentá, tak na 98 percent. Chýba dokončiť a doladiť nábytok v niektorých miestnostiach. V týchto dňoch finišujeme s týmito prácami. Riešime ešte nejaké extra požiadavky dotknutých orgánov, ktoré vyplynuli z kolaudácie,” povedal konateľ spoločnosti FTA Rastislav Mochnacký, ktorý skonštatoval, že štadión je už druhý týždeň plne skolaudovaný.
Aktuálne prebieha národná certifikácia, ktorá by sa mala ukončiť o pár dní.
„Od 6. mája štartuje medzinárodná certifikácia štadióna UEFA, čo je kľúčový proces, čerešnička na torte. Ak ju získame, štadión bude plne funkčný.”
Prešovský štadión prechádzal veľkými pôrodnými bolesťami. Celý proces výstavby od roku 2016 bol mimoriadne komplikovaný. Raz to išlo rýchlo, raz pomaly.
„Profesionálne to bolo najväčšie dobrodružstvo môjho života. Hoci ešte nie je všetko dotiahnuté na sto percent, to najhoršie je za nami. Štadión stojí a je funkčný. Čo ma veľmi teší je skutočnosť, že aréna je veľmi dobre technologicky vybavená,” uviedol Rastislav Mochnacký.
Moderný štadión
Teraz trochu k číslam. Výstavba FTA v Prešove stála 24 400 000 eur. Má kapacitu 6424 miest. Pri aréne je 264 parkovacích miest. Štadión je tretej kategórie podľa kritérií UEFA.
„Technologicky spĺňa podmienky štvrtej kategórie. Chýba iba kapacita. Musel by mať minimálne 8000 miest,” vysvetlil konateľ spoločnosti FTA.
V sobotu je na programe otvárací zápas medzi futbalovými legendami Prešova a internacionálmi Slovenska (15.30).
Rastislav Mochnacký však tento duel nazýva skôr testovacím. Po prvý raz totiž pri plnej prevádzke otestujú všetky systémy. A podľa posledných správ by ich mal otestovať vypredaný štadión.
„Moje dojmy sú veľmi dobré. Bol som tu pred šiestimi týždňami, dnes som tu opäť a zo štadióna mám veľmi dobrý pocit. Pre slovenský futbal je to výborná správa. Aj posledné krajské mesto má nový štadión. Symbolickejšie je to o to viac, že Tatran môže v tomto období zavŕšiť postup medzi elitu. Navyše, v Prešove sídli najstarší slovenský klub a v tomto meste sa odohral vôbec prvý futbalový zápas na našom území. Tých symbolík je teda oveľa viac. Od začiatku sme boli presvedčení, že Prešov bude súčasťou organizácie majstrovstiev Európy. Mali sme síce dve rezervné riešenia, ale nepripúšťali sme si, že by sa EURO do 21 rokov nehralo v Prešove,” povedal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Iba pripomíname, že v júni počas európskeho šampionátu bude Prešov spolu s Košicami hostiť mužstvá skupiny D - Holandsko, Ukrajina, Dánsko, Fínsko.
Poďme k samotnému štadiónu. Zelenou sa rozhodne nešetrilo. Už na vizualizácii bola dominantou originálna hlavná tribúna.
V skutočnosti vyzerá ešte lepšie a krajšie. Je úchvatná a očarujúca. Cez deň vyzerá krásne, no ešte krajšie, keď je osvetlená počas večerného zápasu.
Nikoho neprekvapí, že nielen zastrešnie a skelet tribún je zelený, ale rovnako zelená dominuje sedačkám či hráčskym striedačkám, ktoré majú po 23 pohodlných kresiel pre obe mužstvá.
Zázemie
Panenskú zelenú pažiť akurát kosili, no len kým sa nezhromaždili pozvaní hostia. Dokončovacie práce tak prerušili.
Po jednotlivých príhovoroch sa k slovu dostali vysokí cirkevní hodnostári, ktorí posvätili tento prešovský futbalový chrám.
S manažérom prevádzky FTA Marekom Fabuľom sme sa následne mohli poprechádzať v útrobách štadióna.
Bývalý výborný futbalista a tréner nám ukázal jednotlivé miestnosti, ktoré ešte voňali novotou. V niektorých miestnostiach finišovali s interiérovými prácami, no niektoré už boli dokončené.
„Nachádzame sa v priestore, odkiaľ budú vchádzať obe mužstvá na hraciu plochu. Na jednej strane majú šatňu hostia, delegáti, rozhodcovia a nechýba tam i antidopingová miestnosť. Druhá strana je pre domáci tím i so zázemím,” vysvetlil Marek Fabuľa.
Kým u susedov v Košiciach vychádzajú hráči z podzemia a na trávnik vystúpia po schodoch, v Prešove sú šatne s ihriskom v jednej rovine.
Práve týmto smerom sme sa s ním vybrali. Šatňa domáceho tímu je naozaj priestranná. Sprchy, toalety, rozcvičovňa i trénerská miestnosť sú naozaj veľkorysé.
To isté platí aj o wellness miestnosti. Vírivka, ochladzovací bazén, sauna, odpočívareň. To všetko budú mať už čoskoro k dispozícii hráči Tatrana.
Rozľahlé miestnosti majú i arbitri. Tie sú oddelné - pre rozhodcov i pre rozhodkyne.
Marek Fabuľa nás následne zaviedol do réžie štadióna a do kamerovej miestnosti, ktoré sú presne v strede tribúny. Všetko funguje ako má.
Nakukli sme aj do budúcich novinárskych priestorov. Stôl pre tlačové konferencie už bol na svojom mieste, no na ďalšom zariadení interiéru sa pracovalo. Zástupcovia médií však budú mať dosť priestoru v tlačovej miestnosti i v hľadisku, kde ešte na nových stolíkoch bola natiahnutá fólia.
Na najvyššom treťom poschodí sú sky boxy. „Spolu ich je deväť a majú kapacitu 81 miest," vysvetlil Marek Fabuľa.
Treba vyzdvihnúť, že aj okolie okolo štadióna prešlo výraznou zmenou. Cesty majú nový asfalt, nové chodníky, nové parkovacie miesta, vysadené stromy a upravené plochy zelene vylepšujú celkový dojem z tejto arény.
Naopak, čo dojem kazí, je plocha bývalého štadióna, presnejšie bývalej hlavnej tribúny, ktorá je v susedstve novej arény. Našťastie, už sa začalo s demolačnými prácami, tribúna už prakticky zmizla, no práce je až-až. Počas našej návštevy bol v permanencii iba jeden bager.
Do začiatku šampionátu bude mať spoločnosť, ktorej patria pozemky, čo robiť, aby sa zbavila stavebnej suti a dala celú plochu aspoň do prijateľnej podoby.