Ulica so sympatickým názvom Cesta svätého Petra bola zaplnená autami s trnavskými ešpézetkami a červeno-čiernymi šálmi, ktoré viali z okien. „My sme Spartak, bílí andelé, prisaháme vernosť Trnavééééé… olé, olé..,“ ozývalo sa z áut.
Kolónu áut usmerňovali policajti smerom k štadiónu, kde už boli pripravené záchytné parkoviská. Tí, čo išli pešo, sa usmievali pri zamknutom cintoríne na Malodvorníckej ceste. Bol na ňom oznam, že bude „1. mája na základe nariadenia mesta Dunajská Streda uzavretý z bezpečnostných dôvodov“.
„Súboj“ vyhlásení
Finále Slovnaft Cupu bolo úradmi vyhlásené za podujatie „so zvýšeným bezpečnostným rizikom“. Mesto Dunajská Streda odporučilo majiteľom dočasne uzavrieť pohostinské zariadenia a obyvateľom mesta nenavštevovať voľnočasový park, ktorý sa nachádza hneď pri MOL aréne.
Mesto zároveň upozornilo na to, že nie je organizátorom zápasu, tým je Slovenský futbalový zväz (SFZ). „Uvedené odporúčania mesta Dunajská Streda… považujeme za neadekvátne a nezodpovedajúce reálnej situácii.
Navyše, zatvorenie podnikov v okolí dejiska finále nielenže sťaží pobyt priaznivcom oboch klubov, ale negatívne ovplyvní aj miestne podniky a tamojších obyvateľov,“ zaznelo v reakcii FC Spartak Trnava. „Fanúšikovia si zaslúžia plnohodnotný zážitok zo zápasu – nie atmosféru plnú zbytočných prekážok a obmedzení.
Klub FC Spartak Trnava bol v posledných štyroch sezónach účastníkom finále Slovnaft Cupu a v organizátorských mestách (Bratislava, Trnava, Košice) neboli vďaka dobrej organizácii zaznamenané žiadne vážnejšie problémy,“ stálo ďalej v oficiálnom stanovisku trnavského klubu.
SFZ: Prekvapenie a nevôľa
Svoju reakciu pridal aj SFZ. „Slovenský futbalový zväz s veľkým prekvapením a nevôľou zaregistroval komunikáciu vedenia resp. primátora mesta Dunajská Streda týkajúcej sa finálového zápasu Slovnaft Cupu,“ zaznelo v komuniké SFZ. „Skutočnosť, že bol z hľadiska bezpečnosti vyhodnotený ako rizikový nemôže a nesmie byť zámienkou na stigmatizovanie a kriminalizovanie futbalových fanúšikov ako potenciálnu hrozbu pre obyvateľov Dunajskej Stredy.
Ako nezmyselné a neúctivé považujeme odporúčania na uzatváranie gastronomických prevádzok ako aj varovania aby sa obyvatelia, údajne v záujme vlastnej bezpečnosti, vyhýbali centru mesta, okoliu štadióna, cintorínu či voľnočasovému parku. Pripomíname, že finálový zápas rovnakých súperov pred rokom bol taktiež definovaný ako rizikový ale nikomu v Košiciach ani len nenapadlo komunikovať týmto spôsobom, práve naopak. Fanúšikovia sa tam v meste aj na štadióne postarali o skvelú atmosféru a výrazne prispeli k tomu, že išlo o vydarené športové podujatie,“ uviedol ďalej SFZ.
Jeden z najväčších výjazdov
Podľa našich informácií sa do Trnavy valilo okolo sedem tisíc fanúšikov Spartaka Trnava. Išlo o jeden z najväčších výjazdov v histórii klubu. Záujem bol obrovský a určite by naplnil i väčší štadión. Z bezpečnostných dôvodov pritom bola kapacita MOL arény znížená z 12 000 miest na desať tisíc. Do ružomberského sektora bolo predaných 822 vstupeniek.
Zvyšných zhruba dve tisíc miest mali obsadiť „neutráli“ a partneri zväzu. Ale, samozrejme, aj v týchto sektoroch sa nachádzali trnavskí fanúšikovia. Keď pred zápasom vstali a zdvihli šály, bolo zrejmé, že sú „červeno-čírni“.
Z Trnavy bolo vypravených 13 autobusov, z toho štyri boli pre fanúšikov v štýle rodiny s deťmi. Dva autobusy pre fanúšikov zaplatil klub. Gesto urobili i samotní fanúšikovia – pre deti zorganizovali zbierku, za ktorú sa nakúpili sladkosti a ovocie, takže keď detváky nastupovali do autobusov, čakalo ich milé prekvapenie.
Obrovská prevaha v hľadisku
Polícia v okolí štadióna fungovala bez problémov. Usmerňovala fanúšikov, posúvala ich na prístupové trasy. Niektorí hundrali, pretože veľká obchádzka popri opáskovaných úsekoch sa im nepáčila.
Mesto pôsobilo vyľudnene. Mnohé podniky v Dunajskej Strede boli zatvorené, bistro pred fitkom pri štadióne však nie. Fanúšikovia v čiernych tričkách – jeden typ v tejto farbe pustil do obehu klub, druhý zas ultras - s trnavskými šálmi popíjali kofolu a pozerali na hodinky.
Fanúšikovia klubu z Liptova prišli v bielom. Za transparentom Ultras Concordia zhúkli po tom, čo Štetinova „malá domov“ preskočila nohu Freliha – bolo to takmer o „deja-vu“ z košického finále Slovnaft Cupu. A držali sa za hlavy, keď po polhodine hry skóroval Erik Daniel. Ohlušujúci oslavný rachot na štadióne len potvrdzoval obrovskú prevahu fanúšikov Spartaka.
Tí si neodpustili vulgárny popevok na adresu SFZ, po odpískanej penalte za zákrok Karhana zas na adresu Ružomberka.
Ako gól oslavovali zahodenú penaltu Lavrinčíka a „vybavili“ tímom štvorminútovú občerstvovaciu pauzu, keď sa musel prerušiť zápas kvôli dymovniciam vo farbách Spartaka. Nápis „Zo Žitného ostrova do Európy“ pod choreom veľkoplošného piráta v klubových farbách Spartaka sa však nakoniec naplnil.