Na ten deň nerád spomína. Mal to byť posledný diel skladačky. Veľkolepá oslava. Miesto toho musel prekusnúť trpké sklamanie. V roku 2020 prišiel v tom čase 30-ročný slovinský cyklista Primož Roglič o triumf na Tour de France v predposlednej etape. Prakticky v poslednej chvíli ho v časovke o žltý dres obral Tadej Pogačar. To bolo pred 5 rokmi.
Odvtedy bývalý skokan na lyžiach potvrdil svoj status výnimočného cyklistu, lenže Tour sa mu nepodarilo dokončiť. Prišli nepochopiteľné pády ale aj smola a zranenia.
Z deviatich dokončil štyri
Najslávnejšie cyklistické preteky akoby preňho ostali zakliate. Vyhral olympijské hry, Giro, Vueltu dokonca štyri razy. Je to výnimočný pretekár, ale vo Francúzsku má problém vôbec prejsť 21 etáp. Podobne skončil tento rok na Gire. Odstúpil pre zranenia po páde.
Roglič si o pádoch robí žarty. “Za normálnych okolností to vyjde na Vuelte. Takže tento rok začnem na Gire, aby som mal dve ďalšie šance,” žartoval pre cyclingnews.

Športový riaditeľ tímu Red Bull Bora Hansgrohe Rolf Aldag vraví, že prirodzenou črtou Rogliča je, že po takýchto útrapách sa zakaždým vráti silnejší. Nedokáže sa s prehrami zmieriť. Má v sebe hlad a ambície veľkého šampióna.
“Veríme, že sa to ukáže aj teraz na Tour. No nie je to len viera, podľa dát je Primož skvele pripravený,” tvrdí Aldag pre cyclingnews.
V posledných rokoch, pokiaľ zvládol celé trojtýždňové preteky, bolo z toho minimálne pódiové umiestnenie. Problém je, že väčšinou ho zastaví pád. Z posledných deviatich GrandTour dokončil štyri. Z toho tri vyhral.
Nie sú roboti
Základom úspechu tak je nespadnúť. Vtedy môže dokázať zázraky. Lenže zvládol by zdolať Pogačara či Jonasa Vingegaarda?
Napríklad Pogačara naposledy dokázal zdolať na etapových pretekoch v apríli 2021 na Okolo Baskicka. To už je riadne dávno. Aj na Tour niet pochýb, že jasným favoritom je Pogačar.
“Cyklistika však nie sú preteky na stacionárnych bicykloch, kde sa porovnáva len výkon. Vieme, čo sa môže v pretekoch prihodiť. Primož je toho jasným dôkazom,” vraví Aldag.
“Realistický pohľad je, že máme do činenia s ľuďmi nie s robotmi. Ak by Primož, Tadej, Jonas a Remco boli stroje, potom by preteky boli predvídateľné a vedeli by sme vopred ako to dopadne.
Lenže oni nie sú. Pri ľudoch je vždy možnosť, že niekto urobí chybu alebo predvedie neočakávaný výkon,” dodal.
Roglič sa po odstúpení z Gira držal v ústraní. Nesúťažil. V tichosti sa pripravoval na Tour. Mnohí odborníci ho ani neradia medzi najväčších favoritov. Táto pozícia mu vyhovuje. Nie je pod tlakom. Musí zvládnuť prejsť prvých desať etáp. Ak to dokáže bez ujmy, môže útočiť na pódium.
“Nikdy mi to na Tour nevyšlo. Bol som druhý. Bolo by pekné vyhrať všetky tri veľké etapáky.
Ale ak by som Tour vyhral aj desaťkrát, ostal by som rovnaký. Oveľa väčšia výzva, ktorá ma poháňa je, dobehnúť mladších súperov,” dodal Roglič pre Flobikes.