V sobotu 26. apríla sa v čínskom Siamene rozbehne 16. ročník najlukratívnejšieho atletického kolotoča – Diamantová liga. Jej aktéri sa môžu tešiť na rekordné odmeny v celkovej výške bezmála deväť a pol milióna dolárov.
Na každom zo štrnástich klasických mítingov v rámci seriálu 2025 vyplatia atlétom odmeny dovedna pol milióna dolárov. Vo finále v Zürichu 27. augusta až 2,4 milióna.
Diamantová liga (DL) vyvrcholí tento rok netradične pred hlavným vrcholom sezóny, keďže majstrovstvá sveta v Tokiu sa uskutočnia až v druhej polovici septembra.
Novinka bude štedrejšia
Súťažný program obohatí novinka. Na každom mítingu budú tzv. diamond plus disciplíny, osem vo finále, štyri na predošlých 14 podujatiach, so štedrejšou dotáciou.
Kým napríklad za prvenstvo v „obyčajnej“ disciplíne bude 10 000 dolárov a vo finále 20 000 dolárov.
V disciplíne diamond plus to bude 30 000 a vo finále 50 000 USD. Na každom podujatí čakajú atlétov odmeny odstupňovane od prvej po ôsmu priečku, v šprintoch aj na deviatej a v dlhých behoch až do 12. miesta.
Vlani sa v Diamantovej lige zo Slovákov predstavila Gabriela Gajanová, ktorá na 800 m obsadila v Rabate štvrtú priečku a v Osle ôsmu, na 1000 m (mimo DL) v Chorzówe bola siedma.
Vicemajsterka Európy a slovenská atlétka roka 2024 sa na leto pripravovala v Afrike a v seriáli sa objaví zrejme v máji v Dauhe alebo Rabate.
Úvod Diamantovej ligy v Siamene sľubuje skvelé atletické predstavenie.
Organizátori avizujú účasť 10 svetových rekordérov, 23 majstrov sveta, chýbať nebudú hviezdy ako Faith Kipyegonová, Jaroslava Mahučichová, Grant Holloway či Armand Duplantis.
Návrat Duplantisa
Práve švédsky žrdkár sa vracia na miesto, kde pred rokom utvoril ôsmy zo svojich doterajších jedenástich svetových rekordov 624 cm.
Bude to jeho prvý štart od zisku tretieho titulu na marcových halových MS v čínskom Nan-ťingu. Jeho súper by mal byť Grék Karalis, s ktorým v zime priamo súperil o svetové zlato.
Ešte nabitejšia je ženská výška s medailistkami z halových MS 2025, Austrálčankami Nicolou Olyslagersovou a Eleanor Pattersonovou aj Ukrajinkou Mahučichovou.
„Nezískanie zlata ma motivovalo k tvrdšej práci, od šampionátu sa mi skáče dobre, chcem dosiahnuť dobrý výkon,“ uviedla Ukrajinka pre web DL.
„Tento rok sú pre mňa najdôležitejšie MS v Tokiu. Diamantová liga je však pre mňa ako majstrovstvá sveta. Mentálne je to na rovnakej úrovni.“
Prvý raz od triumfu v septembrovom finále nastúpi na štart Keňanka Faith Kipyegonová. Po Paríži trojnásobná olympijská šampiónka na 1500 m sa v úvode otestuje na 1000 m – časom 2:29,15 min je druhá v dlhodobých tabuľkách, 17 stotín za Ruskou Masterkovovou.
Ázijský vstup do sezóny si zvolil i Nór Karsten Warholm – svetový rekordér na 400 m prekážok pobeží 300 m prekážok, na ktorých drží od roku 2021 najlepší čas v histórii 33,26.
Na stovke nechýba olympijský šampión na dvojstovke Letsile Tebogo z Bostwany, najlepší atlét sveta za vlaňajšok.