reklama
14. máj 2025 o 10:49

Už jedenásť rokov behá stovku pod desať sekúnd. To nedokázal ani hviezdny Bolt

Akani Simbine zabehol svoju prvú stovku sezóny za 9,90 sekundy.

Roman Riša

Redakcia

Ferdinand Omanyala, Christian Coleman a Akani Simbine na mítingu Diamantovej ligy. Ferdinand Omanyala, Christian Coleman a Akani Simbine na mítingu Diamantovej ligy. (zdroj: TASR/Xinhua via AP)
Písmo: A - | A +

V tejto štatistike je naňho prikrátky aj hviezdny Jamajčan Usain Bolt. Svetový rekordér a najúspešnejší šprintér všetkých čias držal rekord doteraz, bez prerušenia to dokázal „len“ desaťkrát.

Na veľkých scénach večne štvrtý-piaty

Večne štvrtý, večne piaty. Takmer medailista. Takýmto prívlastkom musel rýchlik z Juhoafrickej republiky čeliť počas svojej doterajšej atletickej kariéry.

Dlhé roky nebol schopný na vrcholných globálnych podujatiach preraziť na stovke až na medailové pódium. Zakaždým mu naň chýbali jedna-dve priečky, zopár stotiniek.

Na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro skončil vo finále stovky piaty.

Rovnako o rok neskôr na majstrovstvách sveta v Londýne.

Na ďalšom svetovom šampionáte v Dauhe 2019 dobehol štvrtý, v Eugene 2022 piaty a vlani na olympiáde v Paríži – zasa štvrtý.

reklama

Stotinu od bronzu, tri od zlata.

„Moja menovka ,takmer medailista’ je v podstate len taký výkrik na konci dňa,“ odbil Simbine ohlasy na svoje smoliarske umiestenia pre BBC Sport Africa.

„Som sklamaný, no moja rodina tvrdí, že byť sklamaný z toho, že som štvrtý na svete, je trochu šialené.“

Medaily sú preňho len čerešničky

Hoci trojnásobnému šampiónovi Afriky v šprintérskych disciplínach medaily na atletických vrcholoch dlho unikali, tváril sa pokojne, tvrdiac, že s kariérou je spokojný.

„Dokázal som, že som elitný športovec. Na to nepotrebujem medaily. Tie sú len čerešničky na torte.“

Na stupni víťazov sa však príslušnosť k svetovej elite dokazuje predsa len ľahšie.

Tak ako to konečne predvádza v tomto roku.

V zime na majstrovstvách sveta v hale v čínskom Nan-ťingu dobehol na hladkej šesťdesiatke tretí, pre seba získal vôbec prvú individuálnu medailu z globálneho šampionátu a pre Južnú Afriku historický prvý cenný kov v šprinte na takomto podujatí.

reklama

V prvej polovici apríla otvoril v botswanskom Gaborone svoj letný súťažný účet časom 9,90 sekundy a usadil sa na čele tohtoročných svetových tabuliek.

O dva týždne na to zvíťazil na otváracom mítingu Diamantovej ligy v čínskom Sia-mene za 9,99, o ďalší týždeň na nasledujúcom vydaní prestížneho atletického seriálu v Kche-čchiao za 9,98.

A tretí májový víkend – znova na čínskej dráhe – dotiahol mužské kvarteto Juhoafrickej republiky na 4 x 100 metrov ako jeho finišman k zlatu na štafetovom šampionáte v Kuang-čou vo svetovom výkone roka 37,61 sekundy.

Akani Simbine robí v tomto roku vskutku všetko pre to, aby sa definitívne zbavil označenia večne štvrtý.

Pravda, prvý významný krok k „oslobodeniu sa“ od tejto nálepky urobil vlani pod piatimi kruhmi v Paríži, kde vo finále pretekov štafiet na 4 x 100 m pomohol vybojovať pre svoju domovinu striebro.

reklama

„Bolo skvelé byť súčasť tímu, ktorý priniesol do Južnej Afriky olympijskú medailu,“ komentoval najväčší úspech kariéry 31-ročný rodák z Kempton Parku.

Živím sa prenasledovaním

V aktuálnej poolympijskej sezóne ešte nepozná na stovke premožiteľa. Aj v Kuang-čou po prevzatí kolíka vybiehal na záverečný štafetový úsek až za Američanom Brandonom Hicklinom, ale v cieli bol o päť stotín skôr.

„Keď som prevzal štafetu a videl, že USA sú pred nami, povedal som si: Musím dobehnúť toho chlapa,“ citoval juhoafrického rekordéra worldathletics.org. „Vedel som, že to dokážem, a jednoducho som ho začal stíhať. Živím sa prenasledovaním, takže je naozaj výborné byť v takej pozícii, prekonať to a dostať sa do cieľa prvý.“

Z večného „takmer medailistu“ sa v tomto roku stáva medailová stálica a z prenasledovateľa prenasledovaný.

reklama

„Na začiatku sezóny sa mi darí, toto však nie je vrchol.“

Simbine verí, že zlatý finiš z Kuang-čou zopakuje ako finišman juhoafrickej štafety v septembri na majstrovstvách sveta v Tokiu. A on sám tam konečne vybojuje aj na stovke prvý veľký individuálny cenný kov v kariére.

Už pod novou prezývkou rešpektujúcou jeho jedenásť rokov trvajúcu výkonnosť: Kráľ časov pod 10.

Prémiový obsah

Petra Vlhová

Už som to nezvládala, musela som vyhľadať pomoc. Koniec si vôbec nepripúšťam, hovorí vo veľkej spovedi Vlhová

Naša lyžiarska hviezda síce nevie, či sa ešte vráti na lyže, ale tento scenár si vôbec nepripúšťa.

Šimon Nemec po vypadnutí New Jersey z play-off.

Nemec: Americký hejt je krutý, slovenský nekompetentný. Niektoré médiá označujú fanúšikov analytikmi

Vyzerá to, akoby teraz nikto na MS nechcel ísť, ale každý má nejaký problém, hovorí obranca New Jersey.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu