Volejbalistky talianskeho klubu A.Carraro Imoco Conegliano v ročníku 2024/25 vyhrali Superpohár, MS klubov, Taliansky pohár, majstrovský titul i Ligu majstrov, v ktorej prehrali iba dva sety. Na svojom konte majú už 29 trofejí a pri tomto čísle sa nemienia zastaviť.
Talianske ženské kluby valcujú Európu. V tejto sezóne ovládli všetky tri pohárové súťaže. Pohár CEV vyhrala Novara, Vyzývací pohár patril Rimankám.
Ôsmy zlatý pohárový hetrik pre Taliansko
Na finálovom turnaji Ligy majstrov v Istanbule obsadili prvé tri priečky, keď vo finále Conegliano zdolalo Scandicci 3:0 a v zápase o bronz Miláno prevýšilo domáci Vakifbank Istanbul 3:1.
Zverenkyne trénera Danieleho Santarelliho triumfovali v pohári číslo jeden tretí raz v histórii po rokoch 2021 (vo Verone finále zdolali Vakifbank 3:2) a 2024 (v Antalyii s Milánom 3:2, zápas rozhodoval Slovák Juraj Mokrý) a spečatili tak svoju ďalšiu fantastickú sezónu.
Pre Taliansko je to ôsmy zlatý pohárový hetrik po rokoch 1997, 2000, 2005, 2006, 2009, 2019 a 2024. Ich ženský klub vyhral pohár číslo jeden devätnástykrát: Bergamo (7), Conegliano (3), Ravenna (2), Matera (2), Perugia (2), Modena (1), Casalmaggiore (1) a Novara (1). Kluby z bývalého ZSSR v minulosti pozbierali 23 titulov.
V istanbulskej Ülker Sports aréne mal slovenský volejbal dvojnásobné zastúpenie.
Okrem hlavného delegáta Mareka Prokeša, technického riaditeľa SVF, bol v akcii aj prezident SVF Marek Rojko, ktorý ako člen správnej rady Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) a viceprezident CEV spoločne s ďalšími hosťami odovzdával ceny pre najlepšie hráčky.
Finále Ligy majstrov mimo Európy?
Šéf slovenského volejbalu sa s nami podelil aj o informácie zo zákulisia tohto prestížneho podujatia i talianskeho volejbalu. Olympijské víťazky z Paríža 2024 totiž budú 22. augusta prvým súperom Sloveniek v B-skupine v Phukete pri ich historickej premiére na MS v Thajsku.
V posledných rokoch odohrali ženy spoločné superfinále Ligy majstrov s mužmi, v ktorom sa stretli iba najlepšie dva tímy. Teraz sa volejbal znova vrátil k modelu záverečného turnaja so štyrmi družstvami.
„Ako nová správna rada CEV sme dostali informácie, že najlepšie ženské kluby z viacerých silných krajín mali záujem o návrat k pôvodnému formátu Final Four a takisto k zápasom o 3. miesto. Situácia v mužskej aj ženskej zložke je trochu iná, takže chápem, že sa formát zmenil k súčasnému.
Navyše je to otázka aj záujmu o organizáciu a podmienok pre takéto podujatie. Záujemca nie vždy môže mať chuť a možnosti organizovať zápasy v oboch kategóriách. Turci mali mimoriadny záujem o organizáciu a to aj napriek tomu, že dopredu nemali istotu účasti svojich tímov v takom rozmere, ako by si priali,“ povedal Marek Rojko.
Pridal aj ďalšiu zaujímavosť.
„Diskutuje sa aj o možnosti organizovať takýto turnaj mimo Európy. Napríklad v Ázii je mimoriadny záujem o toto podujatie finančne aj divácky, tak som zvedavý, či sa bude môcť naplniť i takáto netradičná možnosť.
Som rád, že možnosť byť hlavným technickým delegátom záverečného turnaja dostal Marek Prokeš. Celkovo si myslím, že jeho pôsobenie v týchto štruktúrach sa berie veľmi pozitívne a dostať nomináciu na takýto turnaj je mimoriadne prestížne ocenenie. A musím povedať, že som videl osobne, aké vyťaženie má jeho pozícia od rána do neskorej noci,“ dodal.
Talianske kluby vytlačili turecké
V poslednom čase v ženskom volejbale talianske kluby vytlačili z pódia práve turecké kluby.
Prečo?
„Ekonomicky sú Turci dnes v inej lige, sú tam extrémne investície. Športovo však najlepšie hráčky chcú hrať v Taliansku. Pravdepodobne to súvisí aj so životom a organizáciou klubov. Napríklad najlepšia nahrávačka finálového turnaja Alessia Orrová však prestúpila z Milána do Turecka a jej finančné podmienky budú dvojnásobné v porovnaní s Talianskom. To ale nie vždy znamená úplne všetko. Organizácia a kvalita ligy, trénerské štáby, zabezpečenie tímov, život, či prestíž sú v Taliansku momentálne na najvyššej úrovni.“
MVP znova Isabelle Haaková
Final Four v Istanbule prinieslo i zaujímavú konfrontáciu popredných svetových volejbalistiek. Na ihrisku boli všetky MVP posledných ročníkov Ligy majstrov Ču Tching, Paola Egonuová, Gabi či Isabelle Haaková, ktorú mohol pred rokov vidieť slovenský fanúšik v Zlatej Európskej lige v Bratislave. Švédky nakoniec túto súťaž vyhrali. Výkony ktorej z top hráčok sveta prezidenta SVF zaujali najviac?
„Najmladšia z nich Haaková si posledné štyri roky udržuje obdivuhodnú výkonnosť. Je určite mimoriadnou hviezdou. Navyše aj jej správanie, prístup k fanúšikom či vyžarovanie je veľmi pozitívne, preto si myslím, že ona.
Na druhej strane som bol trošku sklamaný z Talianky Egonuovej. Chápem však, že hrať desať rokov na top úrovni je aj pre ňu zložité. Chýbali mi u nej trochu záujem a energia. Výborne hrala Brazílčanka Gabi i Číňanka Ču. Takto zložená dvojica na smečiarskej pozícii v Conegliane je asi v súčasnosti ťažko porovnateľná s niekým iným.“
Talianky ako olympijské víťazky z Paríža budú aj prvým súperom Sloveniek na augustových MS v Thajsku. Vzbudzujú rešpekt. Dozvedeli ste sa sa kuloárne nejaké novinky z ich kuchyne?
„Aj kuloárne, ale aj oficiálne informácie sú, že prichádza k novej vlne nominácií smerom k olympijskému cyklu na Los Angeles. Videl som nomináciu dvoch súbežných tímov a oni určite vedia, ako plánujú pripraviť nomináciu na MS. Myslím si, že tam bude veľ nových hráčok,“ vraví Rojko.
Belgičanky aj s Herbotsovou
Na MS v Phukete sa Slovenky v skupine stretnú aj s Kubou a ďalším európskym zástupcom Belgickom. Jeho kľúčová smečiarka Britt Herbotsová pôsobí v tíme v Istanbule zdolaného talianskeho finalistu Ligy majstrov Scandicci. Má Rojko nejaké nové informácie o Belgičankách či účasti Herbotsovej?
„Mala by byť v tíme na majstrovstvách sveta. Na druhej strane aj Belgicko pripravilo nomináciu s viacerými mladými hráčkami. Sám som zvedavý, aká bude tá finálna nominácia na MS. Belgičanky vedie môj dlhoročný priateľ Kris Vansnick, už sme spolu po žrebe hovorili. Vie, že môžeme byť vyrovnaní súperi a verím, že sa tak aj stane. Hovoril som i s prezidentom Belgickej volejbalovej federácie a vyjadril rešpekt k nášmu družstvu, čomu sa teším, pretože nie vždy to tak býva. Celkovo sa naša účasť na MS berie ako veľký úspech menšej volejbalovej krajiny,“ zdôraznil.
Slovenské volejbalistky začnú prípravu na novú reprezentačnú sezónu v pondelok 12. mája v Šamoríne. Už koncom mája ich čaká prvý turnaj Zlatej Európskej ligy. Vrcholom roka budú pre ne už spomínané MS v Thajsku.
All-Star Ligy Majstrov 2025
MVP: Isabelle Haaková (Švéd., Conegliano)
Nahrávačka: Alessia Orrová (Miláno)
Univerzákla: Paola Egonuová (Miláno)
Smečiarky: Ču Tching (Čína, Conegliano), Gabi Guimaraesová (Braz., Conegliano)
Liberka: Monica De Gennarová (Conegliano)
Blokárky: Hena Kurtagičová (Srb., Miláno), Marina Lubianová (Conegliano)
Tréner: Giovanni Guidetti (Tal., VakifBank Istanbul)
Velasco výnimky neuznáva
Zhodou okolností po turnaji v Istanbule na tlačovej konferencii v Miláne tréner volejbalistiek Talianska Julio Velasco oznámil širšiu nomináciu 30 hráčok. Jeho družstvo čaká v lete obhajoba prvenstva v Lige národov a následne svetový šampionát v Thajsku.
Na jeho zozname však už chýbali smečiarka Caterina Pietriniová či blokárky Cristina Chirichellová, Sara Bonifaciová a Marina Lubianová, ktoré odmietli ponuku. Velasco nenominoval smečiarku Caterinu Bosettiová.
„V Taliansku sa nemôže stať, že každý rok sa športovec bude rozhodovať, či príde alebo nepríde do národného tímu, ako sa stáva v iných športoch. Pre mňa to prakticky znamená zatvorené dvere. Výnimky sú nulové. Nie je nie. Dokonca pre tie hráčky, ktoré hovoria, mám problémy, hneď ako ich vyriešim a vrátim sa, zostáva nie,“ povedal legendárny Velasco počas prezentácie národných tímov pred sezónou.