HimalayanXtri je mimoriadny extrémny triatlon s dĺžkou 222 kilometrov, vrátane dosiahnutia najvyššieho bodu všetkých triatlonov na svete vo výške 4000 metrov po behu do riedkeho vzduchu na pozadí osemtisícového pohoria Annapurna.
Toto podujatie patrí do celosvetovej série extrémnych triatlonových pretekov XTRI World Tour.
Klobúk dolu, Nikola!
Slovenská športovkyňa Nikola Čorbová sa stala prvou ženou, ktorá vyhrala tento podľa prevýšenia najťažší triatlon sveta – Himalayan Xtri v Nepále.
V máji sa stala prvou celkovou víťazkou, ktorá prekonala všetkých mužských súperov. To sa doteraz nepodarilo žiadnej žene. A zároveň je prvou, ktorá dokázala zvládnuť extrémnu trať v srdci Himalájí rýchlejšie než všetci ostatní.
Čo čakalo na pretekárov?
Triatlon sa začal plávaním na 3,8 km v jazere Phewa pri druhom najväčšom meste Nepálu Pokhare. Hneď potom, na úsvite, nasledovalo 176 km na bicykli s celkovým prevýšením 3800 m a na záver maratón vo vysokohorskom teréne s prevýšením 3000 m s otočným bodom v 4000 m a s klesaním do cieľa v dedinke Lwang (1341 m) – to všetko zvládla v neuveriteľnom čase 17:08:41, čím zároveň vytvorila nový traťový rekord.
Tento úspech je historickým momentom nielen pre slovenský šport, ale aj pre svet extrémnych triatlonov.
Prvá s celkovou výhrou na XTRI
V súčasnosti v Bratislave bývajúca Nikola v cieli povedala, že pred účasťou na podujatí v Nepále si neuvedomila, že žena ešte nevyhrala žiadne podujatie XTRI, takže jej nikdy neprišlo na um stať sa prvou.
Namiesto toho „mojím prvým cieľom bolo jednoducho dostať sa do Nepálu a dosiahnuť počas pretekov hranicu 4000 metrov,“ povedala v rozhovore pre portál Triathlete.
Dodala, že veľmi chcela vidieť túto časť sveta a zúčastniť sa tam na extrémnom triatlone: „To bol môj sen a splnil sa mi nad moje očakávanie.“
Priebeh pretekov
Čorbovej vízia sa začala napĺňať plávaním v úplnej tme skoro ráno so štartom o 4. hodine v jazere Phewa v údolí Pokhara v strednom Nepále. Malo aj vtedy vodu s teplotou 22 stupňov Celzia, pretože je v nadmorskej výške púhych 742 m, ale vzdialené iba 28 km od masívu pohoria Annapurny (8091 m). To zároveň znamenalo, že po prvej disciplíne preteky už len stúpali.
Napriek tomu, že plávanie je podľa Nikoly jej najslabším článkom, Čorbová povedala, že tam všetko dopadlo pre ňu veľmi dobre.
„Plávanie som si naozaj užila. Bolo to zábavné a také tmavé, nadránom a v tom úžasnom protredí.“ A naštartovalo ju aj to, že „z každého bola cítiť obrovská energia.“
Keď slnko začalo vykúkať spoza strmých hôr, mohla zazrieť prírodnú krásu subtropického jazera obklopeného stromami a horami.
Čas na cestnom bicykli jej na trati dlhej 165 km podľa jej slov rýchlo ubehol. Síce bez príliš strmých stúpaní, ale s celkovým prevýšením približne 3800 metrov. Výhľad na hory bol pre ňu aj napriek pretekárskemu tempu úchvatný, užila si to. Jazdu zhodnotila ako plynulú po občas hrboľatom asfalte.
„A potom počas behu, to bolo jednoducho ako sen. Sen,“ s radosťou povedala Nikola. „Mala som dobré nohy.“
Úžasný 43-kilometrový beh v teréne vrcholil v 4000 metroch v mieste obratu na veľmi náročné a vysiľujúce klesanie do dediny Lwang do 1341 m. Telo a kĺby na nohách oveľa viac trpia pri takýchto dlhých zostupoch ako pri naberaní výšky.
Na otočke dosiahla najvyššiu nameranú nadmorskú výšku v akomkoľvek triatlone na svete a vzhľadom na prísny časový limit sa nie všetkým športovcom, ktorí sa podujatia zúčastnili, podarilo dosiahnuť tento bod.
Nikola na záver dodala, že celý tento zážitok bol pre ňu „úplne neuveriteľný. Cítila som sa, akoby som lietala, akoby som mala krídla.“
Kto je Nikola Čorbová?
Narodila sa 8. decembra 1990. Vyrastala v Stropkove neďaleko poľských a ukrajinských hraníc, kde hrala futbal, lyžovala a venovala sa aj iným športom. Ako dieťa však však mala viacero záujmov.
„Nebolo nič, na čo by som sa špeciálne pripravovala, alebo na čo by som sa sústredila,“ hovorí.
Ale v roku 2012 začala behať a jej prvými pretekmi bol 100-kilometrový ultrabeh v Rakúsku, ktorý vyhrala a zároveň tam vytvorila ženský rekord s časom 10:44:42.
„To bol môj športový štart,“ pripomenula si tento výkon. Na jeseň 2013 si našla trénera, ktorý jej pomohol zlepšiť beh, a obaja sa naň tvrdo sústredili, ale jej pokrok zmaril viacnásobný počet zranení.
Keď sa už nemohla zúčastňovať ultrabehov, prešla na cyklistiku a čoskoro na triatlon. Vytrvala pri ňom a teraz si aj v Nepále potvrdila, že sa rozhodla dobre.
V príprave na Himalaya XTRI Čorbová spolupracovala so švajčiarskym triatlonovým trénerom Tonim Haslerom, ktorý ju povzbudzoval, aby sa viac venovala horskému behu. Ale plávaniu a cyklistike sa venovala o niečo menej ako v minulosti.
„Toni chcel, aby som viac trénovala na bicykli. Ale ja som sa chcela vždy venovať behu do hôr,“ dodala Nikola s tým, že to počas zimy simulovala bežeckým lyžovaním a skialpinizmom. „A potom som jednoducho veľa behala.“
Na HimalayanXtri nemôže hocikto
Mimochodom: Vstupný poplatok pre účasť na pretekoch bol 535 eur a po dôkladnom zvážení sa na ňom mohlo zúčastniť spolu iba 250 mužov a žien.
Preteky HimalayanXtri založili Jamie Ross Mackenzie a Rikesh Yonzon (Ricky). Obaja majú rozsiahle skúsenosti s organizovaním vysokohorských športových podujatí vďaka svojej spolupráci s Tenzing Hillary Everest Marathon.
Jamie má dlhoročné skúsenosti ultramaratónca v mnohých častiach sveta, Ricky zase ako vedúci turistických a dobrodružných podujatí v Nepále pre Himalaya Expeditions a Adventure Sports Nepal. Ale to, čo zažili v tomto roku, o tom sa im asi nesnívalo.
Nikola Čorbová
Je slovenská triatlonistka a reprezentantka v multišporte.
Je viacnásobná majsterka Slovenska v strednom triatlone, duatlone, majsterka Slovenska v polmaratóne i v behu na 50 km.
Z majstrovstiev sveta v duatlone (beh - cyklistika - beh) má 2. priečku z roku 2021.
Na slovenských majstrovstvách v cyklistike bola v roku 2021 v časovke tretia.
Tretiu priečku má aj zo svetového behu Wings for Life.