4. júl 2025 o 15:31

Stala sa osudom prvej Češky na troch najvyšších vrcholoch sveta porucha fľaše s kyslíkom? Nemá to logiku

Smrť Kláry Kolouchovej na Nanga Parbate

author
Peter Dodek

Redakcia

Klára Kolouchová v roku 2007 v základnom tábore zo severu pod Everestom Klára Kolouchová v roku 2007 v základnom tábore zo severu pod Everestom (zdroj: archív Kláry Kolouchovej)
Písmo: |

Vo štvrtok počas pokusu o výstup na deviatu najvyššiu horu sveta Nanga Parbat (8125 m) v Pakistane od západu Kinshoferovou cestou v Diamirskej stene spôsobilo údajné zlyhanie kyslíkovej fľaše spojené s jej výbuchom následný pád a tragickú smrť českej horolezkyne Kláry Kolouchovej, rodným priezviskom Poláčkovej.

Narodila sa 6. septembra 1978 v Prahe, zomrela tak vo veku necelých 46 rokov.

Nešťastie sa stalo medzi výškovými tábormi C1 v cca 4800 m a C2 (približne 5900 m). Nevieme, aké dôveryhodné sú tieto prvé správy z Pakistanu, pretože v týchto výškach nie je žiadny dôvod používať fľaše s podporným kyslíkom.

reklama

Polícia sa má na miesto nešťastia dostať až o pár dní. Komerční klienti, medzi ktorých patrila aj Kolouchová, si fľaše v batohu nevynášajú, to vždy robia platení výškoví nosiči. Klienti ich „nafasujú“ až pred záverečným pokusom o vrchol.

Prvá bola Aconcagua

Výstup Nemcov Toniho Kinshofera, Sigiho Löwa a Andreasa Mannhardta z 22. júna 1962 sa dnes považuje za klasickú výstupovú trasu, je to najfrekventovanejšia línia na vrchol aj na zostup.

Klára Kolouchová sa výškovému lezeniu začala vážnejšie venovať pred dvoma desaťročiami, keď 4. februára 2005 vyšla na najvyššiu horu Južnej Ameriky Aconcaguu (6961 m) v Argentíne.

Odtiaľ si už trúfla rovno na Himaláje a 9. mája 2006 stála na vrchole Čo Oju (8201 m). Je to síce šiesty najvyšší samostatný vrchol nad 8000 m, ale zároveň technicky najdostupnejší a dlhodobo najčastejší cieľ komerčných výprav.

reklama

Zo severu na Everest

Už o rok si dala ten najvyšší cieľ: Everest (8848 m) zo severu, z Tibetu. Z tejto strany je to síce o niečo menej komerčné a hlavne s menším počtom udí ako na klasickej ceste z Nepálu, no výstup si uľahčila používaním prídavného kyslíka. Na vrchole stála 16. mája 2007.

Potom sa jej v roku 2008 narodila dcéra Emma, pre ňu a pre prácu si dala na pár rokov pauzu od sveta najvyšších hôr.

Klára Kolouchová 15. mája 2019 na vrchole Kančendžongy. Klára Kolouchová 15. mája 2019 na vrchole Kančendžongy. (zdroj: archív Kláry Kolouchovej)


Vrátila sa do nich v roku 2013 dvoma výstupmi patriacimi do Koruny Zeme. Najskôr vyšla 5. mája 2013 líniou cez West Rib na najvyšší vrchol Severnej Ameriky Denali (6194 m) a na jeseň aj na najvyšší vrchol Európy Elbrus (5642 m).

V máji 2014 sa jej presne sedem rokov po výstupe na Everest narodil syn Cyril, do popredia sa tak znovu dostala rodina.

reklama

Tri pokusy na druhej najvyššej

Už v júli 2016 sa prvý raz pokúsila o výstup na druhú najvyššiu horu sveta K2 (8611 m). Obrátilo ju zlé počasie a lavína, ktorá strhla z hory tesne nad vrcholom skalného útvaru nazvaného Čierna pyramída vo výške cca 7300 m celý 3. výškový tábor (C3). Našťastie, nikto tam vtedy nebol, preto bez obetí na životoch.

O dva roky neskôr Kláru z Ká-dvojky z C2 na klasickej ceste prvovýstupcov Abruzziho ostrohou (na vrchole stáli ako prví 31. júla 1954 Taliani Lino Lacedelli a Achille Compagnoni) vrátila z C2 v 6700 m viróza.

Svoj sen si splnila ako prvá Češka 25. júla 2019 o 4.05 k pakistanského času, keď stála na vrchole K2 zároveň ako 20. žena na svete. Všetky jej pokusy boli opäť s použitím podporného kyslíka.

Rovnakým štýlom sa Klára ešte predtým na jar 2019 vybrala aj do rozľahlého masívu tretej najvyššej hory na svete Kančendžongy, ktorá má päť vrcholov a ten najvyšší čnie do výšky 8586 m. Z tejto výšky sa na svet pod sebou pozrela 15. mája 2019 o 6. h.

reklama

Málo predvídateľné nešťastie

Pred rokom sa 12. apríla stala prvou Češkou na vrcholu desiatej najvyššej hor sveta Annapurny (8091 m), tento výstup je spojený so zvýšeným objektívnym nebezpečenstvom. Stať sa tam môže hocičo, ale jedno z najmenej predvídateľných nešťastí sa jej možno stalo teraz na Nanga Parbate. Skôr to však podľa nás vyzerá na pád v strmom teréne mimo fixného lana.

Po poruche redukčného ventilu na fľaši zomrel na jar 1973 počas pokusu o prvovýstup na Makalu tesne pod hranicou 8000 m český horolezec Jan
Kounický, keď mu tento ventil zamrzol. Pri vrcholovom útoku si preto 21. mája sňal masku a bez prísunu kyslíka pravdepodobne stratil rovnováhu.

Nasledoval pád do skalného komína dlhý približne 80 m, počas ktorého mu pri náraze do skál vybuchol ventil na fľaši.

Šanca zniesť Kounického so zlomenou chrbticou nižšie bola nulová. V C5 vo výške 7850 m sa oňho po Juzekovi Psotkovi do 26. mája staral Michal Orolin, ktorý začal mať tiež zdravotné problémy a po príkaze zdola musel zostúpiť.

Keď sa ku Kounickému o dva dni, 28. mája, dostali zdola Poldo Páleníček a Karel Procházka, do vysielačky už oznámili iba to, že: „Dokonáno jest.“

reklama

Smrť máva rôzne podoby aj v horách. Takéto konce sú pomerne bizarné, ale to nič nemení na ich tragickosti.

Knihy a filmy

Klára Kolouchová vydala v roku 2008 knižku s názvom Himalájský deník, ktorá zachytáva jej cestu na Mount Everest, v roku 2022 aj knihu Nahoře fouká. O jej výstupe na K2 natočila dokumentaristka Jana Počtová film K2 vlastní cestou, ktorý bol uvedený do kín v júli 2020. Zámer ďalšieho filmu s názvom 14 Peaks: Nothing Impossible už nenaplní.

Prémiový obsah

Viktória Chladoňová na vrchole kopca, kde sa zrodil rozhodujúci únik v sobotných pretekoch žien s hromadným štartom na spoločných MSR a ČR v cestnej cyklistike v Bánovciach nad Bebravou.

Chladoňová vo Visme? Pozeráte sa na formulu 1 v telke a zrazu ste jej súčasťou

Slovenska môže mať v tíme Visma Lease a Bike v budúcnosti aj vysoké ciele.

Mykola Kucharevyč pred utorňajším prípravným zápasom proti Banskej Bystrici.
Rivalita Jonasa Vingegaarda s Tadejom Pogačarom patrí medzi najväčšie vo svete športu.

Tour čaká ďalší súboj v superťažkej váhe. Zaplatí šampión za to, že sa nevie krotiť?

Tour de France 2025 sľubuje ďalší napínavý duel veľkých rivalov Pogačara a Vingegaarda.

Šimon Nemec.

Najhoršia sezóna Nemca zocelila (komentár)

Zo Šimona Nemca vždy sršalo sebavedomie. Naučil sa však s ním pracovať.

reklama
reklama
reklama
reklama