Potešil celý tím. Slovensko zanechalo na MS do 18 rokov pozitívny dojem, nikto výrazne neprepadol, či nezatienil ostatných spoluhráčov.
Preto sme si výkony hráčov rozobrali detailnejšie. Kto bol strelecký šťastlivec a kto smoliar, kto rozdal najviac bodyčekov, ako sa darilo brankárskej jednotke? Pri odpovediach na tieto otázky sme využili údaje z pokročilých štatistík.
Analyzovali sme údaje z hry v rovnovážnom počte, niektoré štatistiky boli preškálované na 60 odohraných minút. Do úvahy sme brali iba hokejistov, ktorí odohrali aspoň 60 minút v hre piatich proti piatim.
Chovan využil všetko
Celkovú produktivitu ovládli Ján Chovan s Tomášom Chrenkom, nazbierali po osem bodov (5+3). Ak vezmeme len body z hry v rovnovážnom počte, nezmení sa to. Obaja útočníci si pripísali po päť bodov.
Chovan ku trom gólom pridal dve asistencie, Chrenko mal bilanciu 2+3. Po prepočte na 60 min bol o niečo produktívnejší Chovan (3,11 bodu), ktorý odohral menej minút než Chrenko (2,8).

Nitriansky útočník bol s 25 pokusmi na bránku najaktívnejší strelec, nikto zo zvyšných Slovákov nemal ani polovicu. Pretavil ich na dva góly, čo činí len 8-percentnú streleckú úspešnosť.
Naopak, Ján Chovan bol neuveriteľne efektívny. Na tri presné zásahy mu stačilo len päť striel, čiže premenil 60 percent svojich pokusov. Jeho hodnota očakávaných gólov (xG) bola pritom iba 0,9 - dal o dva góly viac, než podľa tejto štatistiky mal.
Očakávané góly (xG, expected goals)
Štatistika, ktorá priraďuje strelám na bránku rôznu váhu podľa ich nebezpečenstva pre brankára. Dosahuje hodnoty od 0 do 1 podľa pravdepodobnosti, že zo strely z daného miesta padne gól.
Pokusy z bližších priestorov, odkiaľ padá najviac gólov, tradične medzi kruhmi, majú najvyššiu hodnotu. Nízke xG majú strely z rohov, od mantinelov či z veľkej diaľky.
Strieľal najmä z nebezpečných pozícií, čo súvisí s jeho typológiou aj využitím. Jeho priemerná strela mala hodnotu 0,18 očakávaného gólu - to je tradične pokus z veľmi nebezpečného priestoru. Priemerná strela Tomáša Chrenka mala hodnotu 0,08 xG, čiže strieľal zo všelijakých pozícií v útočnom pásme.
Individuálne najvyššiu hodnotu xG mali Chrenko (2,01), Michal Svrček (1,75) a Adam Nemec (1,65). Všetci skórovali dvakrát, čiže mali zhruba priemernú úspešnosť. Najväčší smoliar bol Alex Mišiak, ktorému sa nepodarilo dať ani jeden gól, hoci mal vyššie xG (0,92) než Chovan.
Góly strelené nad očakávania (GAx, goals above expected)
Rozdiel medzi strelenými gólmi a očakávanými (xG).
Vysoké hodnoty svedčia niekedy o streleckom talente a niekedy aj o šťastí. Rovnako je to so zápornými hodnotami - buď má daný hráč smolu a čoskoro ju prelomí, alebo nepatrí zakončenie medzi jeho silné stránky.
Najvyššiu hodnotu GAx mal v slovenskom tíme Ján Chovan (+2,1), ktorý dal tri góly s 0,9 xG.
Najnižšiu hodnotu mal Alex Mišiak (-0,92), ktorý neskóroval ani raz, hoci jeho xG bolo 0,92.
Vo vhadzovaniach medzi najlepšími
Vo fyzickej hre boli najviditeľnejší dôrazní útočníci Mišiak, Andreas Straka a Lukáš Tomka. Najviac hitov rozdali prví dvaja menovaní, obaja po 10. V prepočte na hrací čas bol však najvyššie Tomka (7,7 bodyčekov na 60 min) pred Mišiakom (7,01) a Strakom (6,2).
Súperi sa najčastejšie vyfaulovali na Tomášovi Chrenkovi, ktorý vybojoval pre slovenský tím až päť presiloviek vrátane jednej päťminútovej. Sám pritom spáchal iba jeden faul. Druhý bol Lukáš Tomka s tromi získanými vylúčeniami, sám tiež trikrát fauloval. Najhorší pomer spáchaných a získaných faulov mal Kristán Kriška (-2).
Slováci sa na turnaji prezentovali obetavou hrou s častými blokmi. Najviac striel zblokoval Michal Čapoš (15) pred Lukom Radivojevičom (13), z útočníkov bol prvý Jakub Dubravík (7).
Na vhadzovaniach patrili medzi najlepších hráčov turnaja Tomáš Chrenko s Martinom Kalisom. Obaja si v celkových štatistikách IIHF pripísali výbornú 66,7-percentnú úspešnosť a zdieľajú 3. miesto na turnaji. Pri hre v rovnovážnom počte bol o niečo lepší Kalis (62,8 %) než Chrenko (53,6 %), zvyšní slovenskí centri nedosiahli ani 40-percentnú úspešnosť.
Najmenej šancí povolil prvý útok
Komplexnejší prehľad o dianí na ľade nám ukážu očakávané góly nášho tímu (expected goals for, xGF) a súpera (expected goals against, xGA), keď bol istý hráč na ľade.
Tímové očakávané góly
xGF (expected goals for) - Súčet očakávaných gólov celého tímu, keď je daný hráč na ľade
xGA (expected goals against) - Súčet očakávaných gólov súperovho tímu, keď je daný hráč na ľade
xGF% - Percentuálny podiel šancí daného tímu (xGF) zo všetkých (xGF + xGA), keď je daný hráč na ľade. Hodnoty okolo 50 % svedčia o tom, že hra bola vyrovnaná s približne rovnakým počtom šancí oboch tímov.
Ak má hráč xGF% vyššie než 55 %, jeho tím si vypracoval viac šancí než súper a bol schopný vyvinúť tlak. Naopak, hráči s xGF% nižším ako 45 % sú väčšinou „zavretí" a bránia sa súperovým útokom.
Najvyššiu hodnotu xGF% mali Alex Mišiak (59 %) a Lukáš Tomka (56,4 %). Najnižšiu Patrik Rusznyák (40,1 %) a Luka Radivojevič (41,6 %).
Vieme z toho vyčítať, že najviac šancí mali Slováci, keď hrali Tomáš Chrenko, Adam Nemec a Andreas Straka. Väčšinu turnaja tvorili druhý útok s 3,05 očakávanými gólmi na 60 minút hry. Zároveň však mali aj vysoké hodnoty xGA, čiže značné množstvo šancí mal aj súper.
Štvrtý útok zložený z bojovníkov (Lukáš Tomka – Kristián Kriška – Samuel Murin) si vypracoval najmenej príležitostí. Zároveň ich však aj najmenej dovolil súperom.
Najnižšiu hodnotu očakávaných gólov druhého tímu mal Murin (1,64 na 60 min), nasleduje Alex Mišiak z prvého útoku (1,74) a Tomka (1,76).
Prádelov najlepší zápas bol prvý
Medzi najväčšie opory tímu jednoznačne patril brankár Michal Prádel. Na turnaji vychytal dve čisté kontá a mal veľkú zásluhu na postupe do semifinále.
Jeho výkony sme si rozobrali podľa štatistiky gólov chytených nad očakávania (goals saved above expected, GSAx), ktoré berie do úvahy kvalitu striel. Podľa nej mal Prádel celkovú hodnotu +2,79, čiže chytil o takmer tri góly navyše.
Góly chytené nad očakávania (GSAx, goals saved above expected)
Zrejme najpresnejšia brankárska štatistika, minimálne jedna z najrelevantnejších
Ukáže viac než percentuálna úspešnosť zákrokov, berie do úvahy kvalitu striel, nie iba ich počet
Rozdiel medzi inkasovanými gólmi brankára a súčtom očakávaných gólov (xG) zo striel, ktorým čelil
Najlepší brankári na kratších podujatiach vedia v zápase chytiť jeden gól navyše, v dlhodobých súťažiach sa blížia k 0,5 GSAx na zápas
Jeho najlepší zápas bol hneď prvý, keď vychytal čisté konto proti Fínsku (1:0 sn). Fíni si vypracovali šance s hodnotou 3,42 očakávaných gólov, Prádel nedostal ani jeden.
Čisté konto vychytal aj proti Lotyšom (+1,61 GSAx), vo štvrťfinále pomohol k postupu cez Nemecko (+1,67).
Zo siedmich duelov mal kladnú hodnotu v piatich, menej úspešný bol len v prvom stretnutí s Kanadou (-3,6) a zápase o bronz proti USA (-1,82). Celkovo zanechal pozitívny dojem.
Lídri Slovenska podľa vybraných údajov
Body na 60 min: Ján Chovan, 3,11
Góly nad očakávania (GAx): Ján Chovan, + 2,1
Vybojované fauly: Tomáš Chrenko, 5
Bodyčeky: Alex Mišiak a Andreas Straka, 10
Zblokované strely: Michal Čapoš, 15
Očakávané góly tímu (xGF) na 60 min: Tomáš Chrenko, 3,06
Očakávané góly súpera (xGA) na 60 min: Samuel Murin, 1,64
Góly chytené nad očakávania (GSAx): Michal Prádel, +2,79
Pozn.: Štatistiky sú z hry v rovnovážnom počte. Zdroj: InStat/Hudl.