Na zbúchanom klzisku v dedinke Bystrička pri Martine sa každú zimu preháňali decká s hokejkami v ruke. Mlátili do puku a snažili sa streliť gól. Predstavovali si, že sú Bondra, Šatan či Pálffy.
Medzi nimi sa tmolilo trojročné dievčatko. Na korčuliach robilo prvé odrazy. Nezľaklo sa šantenia o päť či šesť rokov starších chlapcov. Aj ona chcela do ruky hokejku.
„Tam sa to nejakým spôsobom začalo. Veľmi ma to bavilo,“ vraví brankárka Andrea Rišianová.
Vášeň z amatérskeho ľadu neskôr preniesla do klubu.
„Od ôsmich rokov som začala hrať v Martine s chlapcami v mládežníckej kategórii. Hrala som tam do šiesteho ročníka. Kombinovane za chlapcov, aj za ženy.“
Nevadilo jej ranné vstávanie na tréningy. Ťažšie bolo začleniť sa do chlapčenského kolektívu. V hokejovej triede na základnej škole v Martine bola jediné dievča.
„Aj chlapci si na to musia zvyknúť. Sú to deti, majú jednoduché vnímanie. Je tu dievča a čo tu medzi nami chce, však sme všetci chlapci.
Potom sa stretneme na ľade a vidia, že medzi nami nie je výkonnostne žiadny rozdiel. Vtedy vás prijmú.
Dievčatá sa ťažšie začleňujú v kategóriách, kde hráme pomiešane. Máte napríklad samostatnú šatňu, takže nie ste v tíme až tak úplne. Nejakým spôsobom ste stále od nich dištancovaní,“ vysvetľuje 25-ročná rodáčka z Martina, ktorej pomohlo k začleneniu aj spoločné vyučovanie v hokejovej triede.
Tréneri vraveli, že to zabalí
Od prvého momentu na korčuliach či s hokejkou v ruke bol hokej voľba číslo jedna.
„Od malička ma to veľmi bavilo. Vždy som bola športový typ. Žiadny šport si ma nezískal tak, že som sa mu chcela venovať ako hokeju.“
Keď deti prídu na prvý hokejový tréning, všetky chcú ísť najskôr do bránkoviska. Páči sa im výstroj brankára, chcú si ju vyskúšať.
V 95 percentách to končí slovami - toto určite nechcem. Nebaví ich to, je to ťažké a výstroj neohrabaná.
„Mamine vtedy tréneri hovorili, nech si to vyskúšam, že to určite zabalím. Obliekla som si výstroj, dala si v nej prvý tréning a hovorím si: toto chcem robiť! Aj tréneri boli zo mňa prekvapení. Nevyzeralo to až tak tragicky, ako vo väčšine prípadov.“
Jedna z najlepších slovenských brankárok hovorí, že na tento post musíte mať aj povahu.
„Človek to asi musí mať v sebe, musí mať introvertnejšiu povahu. Brankár v kolektívnom športe je individuálny šport v kolektívnom športe. Aj počas zápasov ste v bránke sám. Som introvertnejší typ. Mám aj veľmi rada svoj pokoj a pohodičku.“
Keď počas prerušení hry zdvihla zrak od puku, v hľadisku videla najväčšiu podporovateľku – maminu.
„Chodila so mnou na tréningy a zúčastňovala sa so mnou všetkého.“
Zvyšok rodiny musela Andrea Rišianová o svojom osudovom stretnutí s hokejom najskôr presvedčiť.
„Vraveli mi, že je to chlapčenský šport, pýtali sa ma, prečo som si vybrala práve toto. S odstupom času, keď videli, že som sa dostala do reprezentácie, že mi to ide, baví ma to, tak prišla podpora z každej strany.
Asi najskôr museli vidieť, že to robím dlho, pocestujem s tým svet a niečo dosiahnem. Otočilo sa to, zrazu boli všetci hokejoví fanúšikovia.“
Pozitívna sezóna pokazená chorobami
V dvanástich rokoch prišla veľká zmena. S mamou sa presťahovali do Bratislavy. Mladá brankárka chytala v chlapčenskom tíme za kadetov a dorast postupne v Slovane, v Petržalke a Piešťanoch.
Neskôr sa presunula do projektov ŠKP Bratislava, z ktorého je dnes HK PSRŽ Bratislava. Je to centralizovaná príprava pre ženskú reprezentáciu. Obdoba mužskej verzie projektu HK Orange 20 či SR 18.
V projekte sa združuje gro reprezentácie, mimo hráčok v zahraničí. Spoločne trénujú, hrajú súťaž, majú zabezpečené ubytovanie, stravu a podobne.
Ženský projekt pôsobí v Európskej ženskej hokejovej ligy (EWHL).
„V podstate je to to najlepšie, čo je tu k dispozícii. Existujú ešte nejaké nemecké ligy a podobne. Tam už je to náročnejšie na cestovanie a skĺbenie s prácou.“
Andrea Rišianová je jedna z najlepších brankárok na Slovensku. Nevymyslela si to autorka tohto textu. Hovoria to štatistiky.
V uplynulej sezóne bola martinská rodáčka druhá najlepšia brankárka základnej časti EWHL čo sa týka percentuálnej úspešnosti zákrokov (93,80 %). V priemere inkasovaných gólov na zápas sa jej nevyrovnal nikto (1,09).
Pred play-off sa talentovaná žena v maske vrátila späť do Slovana Bratislava. Tím potiahla k bronzovým medailám v najvyššej domácej súťaži.
„Sezóna bola pre mňa náročnejšia, lebo som mala veľmi veľa chorôb a podobných zdravotných vecí. Aj výkony mi išli ťažšie. Nešlo to tak dobre ako v minulom ročníku.
V konečnom dôsledku ju hodnotím pozitívne. Vybojovali sme bronz. Ani štatistiky neboli tragické.“
Do bránky Slovana sa Rišianová v play-off postavila sedemkrát. Mala priemer inkasovaného gólu na stretnutie 1,48 a v zákrokoch bola úspešná na 93,3 percenta.
Nálepka sezóna snov patrí ročníku 2023/24.
„Vyhrala som v ňom všetky štatistiky EWHL. Získali sme historický titul. Vybrali ma do All Star tímu. Prvýkrát ma nominovali na hokejistku roka.“
Olympijský sen zhatila choroba
Od štrnástich rokov je Andrea Rišianová opora mládežníckych reprezentačných tímov. S družstvom do osemnásť rokov bola v roku 2016 bronzová na majstrovstvách sveta 1. divízie v Maďarsku a Rakúsku. O dva roky v 1. A-divízii oslavovala striebro v Taliansku.
Talent potvrdila medzi seniorkami. Vo fantastickej sezóne 2023/24 prinavrátila tím najlepším priemerom inkasovaného gólu na zápas (1,20) na turnaji z B-sekcie 1. divízie späť do „Áčka“.
Atmosféru veľkého turnaja zažila na dvoch univerziádach – pred dvomi rokmi v Lake Placid a v januári v Turíne.
Fanúšičku Los Angeles Kings škrie premárnená šanca na olympiádu. Po skvelej predkvalifikácii v Piešťanoch prišlo vytriezvenie v kvalifikácii v Nemecku.
„Mali sme smolu. Celou kabínou vtedy prešla nejaká choroba. Väčšina tímu bola chorá. Ja sama som chytala s horúčkami. Bol to turnaj, na ktorý sme sa pripravovali celú sezónu. Chcela som to odchytať a dať zo seba všetko. Fyzické možnosti na to v tom stave asi neboli.“
Nesnívala, že bude hokejistka
Čím by si chcela byť, keď vyrastieš? Učiteľka. Lekárka. Policajtka.
Čím by si chcela byť, keď vyrastieš, Aďka?
„Nemala som v detstve vyslovene takýto sen. Nesnívala som ani, že budem hokejistkou. Chcela som sa zlepšovať a hrať hokej, lebo tam bola láska k tomuto športu. Napĺňalo ma to a bavilo.“
O miliónových zmluvách z NHL môžu len snívať. V ženskom hokeji sa ani zďaleka netočí toľko peňazí, ako v najlepších mužských súťažiach.
Andrea Rišianová od siedmej rána, zvyčajne do tretej poobede pracuje v štátnej správe. Uteká domov na pol hodinový či hodinový „šlofík“ a šup na ľad.
Okrem toho diaľkovo študuje odbor Sociálna práca na Vysokej škole Sv. Alžbety v Bratislave.
Minimum voľného času sympatická brankárka využíva športovo. Po konci sezóny si udržiava kondičku. Behá, cvičí, chodí na korčule.
Miluje dobré jedlo. Priateľom častom vyberá, čo a kde si objednať, kam sa ísť dobre najesť.
Budeme chlapcom veriť
V nasledujúcich dňoch si vyskúša novú úlohu. Na webe denníka Šport bude expertným okom hodnotiť výkony predovšetkým slovenskej reprezentácie.
„Myslím si, že môže byť pre tím pozitívne, že sa v ňom nejakým spôsobom obmenili hráči. Príležitosť dostali aj chlapci, ktorí by ju inak nemali, ak by prišli hráči z NHL.
Možno práve to chcenie a vďačnosť za miestenku by mohli pomôcť v zápasoch. Na týchto základoch budú dobré aj výkony, keď tam bude srdiečko,“ ponúka prvý postreh expertka.
Kam to potiahne slovenský tím v Štokholme?
„Štvrťfinále by nemal byť žiadny problém. Budeme chlapcom veriť.“
Najťažšou skúškou bude v A-skupine duel proti Kanade.
„Tí tam majú naloženú zostavu. Dokonca príde aj brankár Marc-André Fleury, ktorý po sezóne ukončil kariéru v NHL. Prekvapilo ma to.
Veľmi sa mi páči toto gesto. Má Stanley Cup aj zlato zo ZOH, na MS doteraz nikdy nebol. Teraz sa to rozhodol zmeniť. Určite sú z tohto gesta nadšení aj fanúšikovia.“
Prvá ťažká skúška príde v úvodný deň šampionátu. V natrieskanej Avicii aréne nastúpi v piatok 9. mája družina Vladimíra Országha proti domácemu Švédsku (20.20 h) s 19 hráčmi z NHL.
„Bude to aspoň dobré preverenie. Ukáže nám to, na čom sme. Môžeme len prekvapiť tým, že oni majú hráčov z NHL a my nie. Rolu môže zohrať aj spomínané srdiečko.
Slovákov by som prirovnala k Fínom. Na MS na Slovensku v roku 2019 prišili so zostavou, ktorú všetci odpisovali a nakoniec získali zlato.“