Už na prvý pohľad budí kanadská zostava rešpekt. Takmer 13-tisíc odohraných zápasov v NHL, len v aktuálnom ročníku viac než 1000 profiligových bodov.
Nechýbajú hviezdne mená ako Nathan MacKinnon, Sidney Crosby či Marc-André Fleury.
Slovensko vyzve v sobotu večer Kanadu a devätnásťročný útočník sa na zápas veľmi teší. Zažil už pamätné zápasy proti Kanade v reprezentáciách do 18 a 20 rokov.
„Boli to super zápasy, tesne sme ich prehrali. Chýba mi stále veľká výhra proti Kanade. Teším
Veľmi slušne sú na tom aj z hľadiska zárobku. Pozreli sme sa, aká je hodnota kanadského kádra podľa ich platov. Skúsili sme to tiež porovnať s tímom Slovenska.
Podľa údajov zo stránky puckpedia.com má kanadský tím celkovú hodnotu 105,3 milióna amerických dolárov. Platový strop zo sezóny 2024/25 (88 miliónov USD) by teda súčasný tím presiahol o vyše 17 miliónov, čo je takmer 20 percent.
Zarába viac než McDavid
Ak sa hokejových fanúšikov opýtate, kto je najlepší hráč na svete, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete odpoveď Connor McDavid. Minimálne v posledných sezónach však za ním nezaostáva ani Nathan MacKinnon. V minulom ročníku NHL ovládol produktivitu so 140 bodmi a tento rok skončil druhý.
Ak má ešte v niečom na McDavida náskok, sú to peniaze. Zatiaľ čo hviezdny center Edmontonu má kontrakt s cap hitom (priemerný plat - čiastka, ktorý sa započítava do platového stropu) 12,5 milióna amerických dolárov, MacKinnon má o 100-tisíc viac. S cap hitom 12,6 milióna USD je najlepšie platený Kanaďan.
Platí to aj o svetovom šampionáte, kde je MacKinnon najväčšia hviezda a najlepšie platený hráč. Jeho plat tvorí 12 percent kanadskej zostavy.
Po najlepšie platenom MacKinnonovi nasleduje Sidney Crosby (cap hit 8,7 milióna USD), legenda Kanady aj svetového hokeja. Hoci v lete oslávi 38 rokov, stále pôsobí na vysokej úrovni a 20. sezónu po sebe si udržal priemer aspoň bod na zápas. To nedokázal Wayne Gretzky, ani nikto iný.

Obrana so silnými menami
Aj tretí najdrahší hráč Kanady je útočník (Bo Horvat, 8,5 milióna USD), potom však nasledujú obrancovia. Možno prekvapivo je najlepšie platený zadák kapitán Minnesoty Jared Spurgeon. Nenápadný bek má priemerný plat 7,58 milióna dolárov.
Nad sedem miliónov sa dostal aj Brandon Montour, ktorý po zisku Stanley Cupu s Floridou vlani zamieril na trh voľných hráčov. Tam si vybral ponuku Seattlu s cap hitom 7,14 milióna dolárov.
Šesť zo siedmich kanadských obrancov zarába aspoň 4 milióny dolárov - okrem spomínanej dvojice aj Travis Sanheim, Mackenzie Weegar (obaja 6,25 milióna), Mike Matheson (4,88 milióna) a Noah Dobson (4 milióny).
Poslednému menovanému skončila po sezóne zmluva a určite si násobne prilepší. Novinár Arthur Staple z The Athletic si myslí, že Dobson si môže pýtať okolo osem miliónov ročne.
Jediný „lacnejší" zadák v kanadskej zostave je 23-ročný Ryker Evans, ktorému plynie nováčikovský kontrakt s ročným platom 897,500 dolárov. Aj on sa po sezóne dočká zvýšenia mzdy.
Veteráni majú zarobené, mladíci si počkajú
Viacero mladíkov v kanadskom tíme by si zaslúžilo vyšší plat a na základe výkonnostných bonusov ho aj dostane. Do platového stropu sa im však započítava len základná čiastka, maximálne 975-tisíc dolárov.
Menej než milión zarábajú prvé tri sezóny všetci mladíci v NHL, vrátane jednotky posledného draftu Macklina Celebriniho či dvojky draftu 2023 Adama Fantilliho. Obaja reprezentujú Kanadu na MS 2025.

Súčasnej Kanade však nechýbajú ani skúsenosti. Útočníci Brayden Schenn (6,5 milióna dolárov), Phillip Danault (5,5 milióna) či Ryan O'Reilly (4,5 milióna) majú za sebou úspešné kariéry v NHL a tomu nasvedčuje aj ich výplata. Sťažovať sa nemôže ani líder Philadelphie Travis Konecny s ročným cap hitom 5,5 milióna USD.
Na šampionáte sa s kariérou lúči legendárny Marc-André Fleury, ktorého posledná zmluva mala ročný plat 2,5 milióna dolárov. Štyridsaťročný Kanaďan si počas kariéry zarobil takmer 91 miliónov, ale samozrejme v hrubom. Viac má zo súčasného tímu len dlhoročný spoluhráč z Pittsburghu Sidney Crosby (156 miliónov).
Iba brankár nehral v NHL
Najväčšiu časť z výplat si logicky ukrojili útočníci (rovných 59 miliónov), keďže je ich najviac. Najvyššie platy však majú aj pri porovnaní priemernej mzdy. Tá je pri kanadskom útočníkovi na súčasných MS 4,92 milióna, obrancovia (4,86 milióna) zarábajú tesne menej.
Okrem Fleuryho strážia kanadské bránkovisko aj Jordan Binnington a Dylan Garand. Binnington patrí so 6-miliónovým platom ku lepšie plateným brankárom, 22-ročný Garand strávil ako jediný Kanaďan zo súčasného výberu väčšinu roka v AHL. V Hartforde je klubový spoluhráč Adama Sýkoru.
Na farme si zarobí podstatne menej, než v NHL. Zatiaľ čo jeho cap hit pri pôsobení v prvom tíme je 828-tisíc dolárov, v AHL je to až desaťnásobne menej. Podľa zmluvy Garandovi beží na farme plat 80-tisíc dolárov ročne.
Dvojité platy majú aj Slováci
Rovnako nastavené to majú aj slovenskí hráči vo svojich kluboch NHL. Podľa dvojcestnej zmluvy majú rôzny plat v rôznej súťaži, čiže v NHL zarábajú takmer milión ročne, ale v AHL je to desaťkrát menej.
Všetci zarábali približne rovnako. Jediná výnimka je Pavol Regenda (San Jose), ktorý mal v NHL minimálny plat 775-tisíc dolárov, ale podľa zmluvy na puckpedia.com si v AHL zarobil 140-tisíc.
Trochu viac než zvyšným hráčom prišlo na účet Samuelovi Honzekovi (Calgary) a Daliborovi Dvorskému (St. Louis), keďže obaja strávili časť ročníka v NHL. Vtedy im plynul NHL plat.
Obaja majú priemerný ročný zárobok na úrovni 918-tisíc dolárov a podstatne nižší AHL plat (83-tisíc USD). Rovnako v nižšej súťaži zarábali aj Samuel Hlavaj (Minnesota) a Adam Sýkora (New York Rangers), zatiaľ čo Martin Chromiak (Los Angeles) a Samuel Kňažko (Columbus) mali plat na úrovni 80-tisíc. Dôvod je, že zmluvu podpísali skôr. Nováčikovské kontrakty totiž z roka na rok rastú.
Kompletné porovnanie zmlúv nie je možné, keďže v Európe sa platy nezverejňujú. Ruské weby síce informujú o platových podmienkach v KHL, stále však nejde o oficiálne údaje a ich pravosť nemožno overiť.
Je však jasné, že kanadský tím je násobne drahší.