Jedným z najskúsenejším mužov v slovenskej hokejovej reprezentácii je Juraj Stopka. Na svetovom šampionáte debutoval v roku 2018 po boku Craiga Ramsayho a odvtedy takmer nechýbal na veľkom podujatí národného tímu.
Ramsaymu vždy podával pred zápasom obľúbené cukríky, skromný je aj Vladimír Országh. „Vlado nemá nič špecifické, poprosí mňa alebo niekoho z kolegov, nech mu spravíme kávu. Nechce nič viac, je podobne nenáročný ako Craig,“ usmial sa Juraj Stopka.
V minulosti spolu s Marekom Jenčíkom šoférovali dodávky z Bratislavy do Rigy či Helsínk. Teraz zažili iný presun, keď šli do 2000 kilometrov vzdialeného Štokholmu inak.
„Predvlani do Fínska to bolo najďalej, teraz sme leteli charterom spolu s hokejistami. Bol problém s logistikou, preto sme išli do lietadla aj s materiálom. Toho bolo pomerne dosť. Na váhe bolo aj s výstrojom 3.5 tony,“ priblížil Stopka, ktorý sa zasmial, že si vyskúšal nahadzovanie do lietadla.
Podobne ako pracovníci na letisku. „Štyrikrát sme to vyhadzovali hore dolu, museli sme to nakladať na pásy, z auta do auta. Pomohli nám aj ostatní chalani z tímu. Bola to však zaberačka.
Sám som si vravel, že zlatá dodávka. Komplikované to bolo najmä po pristátí v Štokholme. Museli sme sa s celou batožinou dostať krížom cez letisko k prenajatým dodávkam. Všetko sa však vyriešilo.“
Ako mechanik v F1
Skúsený kustód má zlaté ruky a hokejisti nedajú dopustiť na jeho brúsenie korčúľ. Pravidelne mu posielajú nože aj slovenskí hokejisti z NHL. „Keď prídu chalani na leto domov, nabrúsim im desať, pätnásť párov, nech majú na začiatok všetko pripravené, ako sú zvyknutí,“ hovoril Stopka.
Nabrúsiť správne žliabok je umenie. „Žliabok je rádius, ktorý je vrytý do noža. Hráči majú radšej plytší, aby mohli lepšie manévrovať na ľade. Máme tu okolo sto párov nožov z každej veľkosti, aby sme mali všetkého dostatok,“ vysvetlil skúsený člen národného tímu, ktorý dokáže vymeniť nôž na korčuli ako mechanici pneumatiky vo formuly 1. „Do desať sekúnd by sa to malo stihnúť,“ usmial sa Stopka.
Ten má množstvo skúseností z extraligy. V Banskej Bystrici začínal ako masér a postupne sa vypracoval na 'equipment' manažéra, ako volajú kustodóv v NHL.
„Mám tu prácu rád, čo potrebujú hráči, s tým som k dispozícii. Najviac ma však baví brúsenie. Vždy sa dá naučiť niečo nové. Pozerám videá z NHL. V hokejovom svete je bežné, že už od detí majú naprofilované nože.
Preberali sme to aj na školení nedávno vo Švédsku. U nás je to žiaľ v plienkach. Len 15 percent, keď má hokejista korčule na naprofilovanom noži. Hráčovi by to malo pomôcť pri obratnosti a zrýchlení,“ hovoril kustód reprezentácie a priblížil svoju rutinu.
„Jedna brúska je automatická, druhá je klasická. Automatom sa nože profilujú a každý potom dobrusujem manuálne.“ Brúsky sú drahé, automatická stojí 13 tisíc eur, manuálna okolo šesť tisíc.
Pred každým zápasom musí Stopka nabrúsiť korčule celému tímu spolu s náhradnými nožmi. „Zhruba do desať minút trvá nabrúsiť jeden pár korčúľ,“ vysvetlil kustód.
Podávanie hokejok za jazdy
Okrem brúsenia má spolu s druhý kustódom Marekom Jenčíkom na starosti aj všetko okolo šatne. Pripraviť v nej veci, občerstvenie, napustiť do fliaš vodu a iontové nápoje.
„Na stole sú iontové nápoje a neperlivá čistá voda. Sú tam sladkosti, veľa orechov, ovocia, proteinové tyčinky, výživové gély, káva. Kto čo chce, to si vezme. Všetko je nachystané a s Marekom to len dopĺňame,“ pokračoval Juraj Stopka.
Vlani chodil prvý do šatne v Ostrave a v Prahe počas majstrovstiev sveta Peter Cehlárik. Tento rok sa tam objaví väčšinou prvý Patrik Koch. „Paťo chce mať svoju pohodu, nachystať si hokejky, dať si kávu. Ak niečo potrebuje, príde za nami,“ hovoril ostrieľaný člen realizačného tímu, ktorý s kolegom Jenčíkom pripravuje aj celú šatňu a miesta na sedenie pre hráčov.
„Ak tréner vyslovene nechce inak, máme to rozdelené na obrancov a útočníkov. Snažíme sa ich dať k sebe, keď sú z jedného klubu alebo sú kamaráti. Tiež to závisí, aké máme možnosti v šatni. V Štokholme sú však výborné podmienky, dalo sa všetko fajn uložiť,“ pochválil.
Najefektnejšia práca kustódov prichádza, keď hokejista zlomí hokejku a podávajú mu počas hry druhú. Najkrajšie to bolo vidieť pred troma rokmi, keď práve proti Kanade dával kustód hokejku do plnej jazdy Jurajovi Slafkovskému.
„Mám to rozdelené na obrancov a útočníkov, čísla máme zoradené od najnižšieho po najvyššie. Ľahšie sa mi orientuje. Tiež sa mi stane, že neviem v strese nájsť správnu hokejku, ale viackrát sa to podarí, a potom je z toho efektívny moment,“ dodal s úsmevom Juraj Stopka.