„Vo vedení SZĽH sú blázni, do hokeja nedali ani korunu. Pozrite sa, ako to funguje v Česku,“ povedal pre sportweb.pravda.sk Róbert Ľupták, niekdajší majiteľ extraligových klubov z Detvy či Prešova.
Kontroverzný šéf klubu z Liptova v uvedenom článku hovorí aj o počte cudzincov v slovenskej najvyššej súťaži, ktorý sa v novom ročníku zníži o jedno miesto na šesť.
Servítku si pre ústa nedal ani pri vyjadreniach na adresu hospodárenia SZĽH. Naopak, velebí ministra športu a cestovného ruchu Rudolfa Huliaka.
Reakcia z hokejového zväzu
Netrvalo dlho a prišla reakcia zo strany člena Výkonného výboru SZĽH Dušana Mráza.
„Ako člen súčasného výkonného výboru, ktorý je riadiaci orgán celého zväzu, považujem za potrebné vyvrátiť nielen toto tvrdenie, ale mnoho iných nezmyslov. V žiadnom prípade nemienim týmto začať nikam nevediacu diskusiu, len chcem informovať fanúšikov hokeja, ako je to s financovaním hokejového hnutia," prináša www.hockeyslovakia.sk vyjadrenie dlhoročného hokejového funkcionára.
"Nemyslím si sám o sebe, že som blázon a nemyslím si to ani o iných členov vo vedení SZĽH. Neviem, z čoho Róbert Ľupták vychádzal pri vyjadreniach ohľadom financovania klubov. V našej republike existuje Zákon o športe, ktorý presne určuje objem finančných prostriedkov pre jednotlivé športové zväzy, teda aj pre SZĽH," pokračoval Dušan Mráz.

"Ten istý zákon určuje pravidlá, ako je možné tieto peniaze použiť. To nie je svojvôľa vedenia SZĽH ani výkonného výboru. Jeden údaj pre oživenie pamäti. Kým v roku 2014 mohol zväz do klubov pre hokejovú mládež rozdeliť 420-tisíc eur, v roku 2024 to bolo 5,6 miliónov eur a v roku 2025 toto číslo opäť narastie. Táto suma je takmer 60 percent celkového ročného príspevku od štátu," vysvetľuje.
Ako je to s príspevkami na reprezentácie?
"Pán Ľupták má pravdu, že ďalšiu čiastku, cez štyri milióny eur, tvoria príspevky do štátnych reprezentácií. Ibaže tých je deväť (SR A, SR 20, SR 18 vrátane projektu centralizovanej prípravy, SR 17, SR 16, SR 15, SR A ženy vrátane projektu centralizovanej prípravy, SR 18 ženy, SR 16 ženy) a práve jednou z hlavných funkcií SZĽH je starať sa o to, aby sme mali silné reprezentácie, pretože tie sú výkladnou skriňou slovenského hokeja na medzinárodnej scéne a ich výsledky ovplyvňujú vôľu a ochotu komerčných partnerov vrážať do hokeja svoje peniaze," tvrdí Mráz vo svojom vyjadrení.
"Nie je možné, aby sa tieto prostriedky rozdelili do klubov, ako naznačuje Róbert Ľupták. Zákon nedovoľuje použiť štátne prostriedky na financovanie profesionálneho športu. Je preto scestné tvrdiť, že by z tejto sumy vyžili štyri extraligové kluby. Zákon presne určuje, koľko prostriedkov je možné využiť na štátne reprezentácie. A zväz sa týmto zákonom riadi," dodal.
"Pevne verím, že túto reakciu si prečítajú najmä hokejoví fanúšikovia. Nechcem totiž, aby z mediálnych výstupov, aký urobil Róbert Ľupták, mali pocit, že zväz vlastne nič nerobí. Je to práve naopak. Zväz pracuje a vytvára zázemie nielen pre mládežnícke kluby, ale z komerčných partnerstiev aj pre profesionálne hokejové kluby," uzavrel Dušan Mráz.