reklama
16. júl 2025 o 12:15

Hádzaná nie je futbal, ale prvý muž Tatrana svoju voľbu neľutuje

Mecenáši - seriál denníka Šport o ľuďoch, ktorí financujú slovenský šport.

Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov. Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov. (zdroj: TASR)
Písmo: |

Tatran Prešov je tradičný slovenský hádzanársky klub, ktorý na scéne už takmer trištvrte storočia. V československej ére sa jeho hádzanári stali trikrát majstrami republiky.

Po zisku posledného federálneho titulu v roku 1993 čakali na prvý slovenský v ére samostatnosti 11 rokov. Vtom čase už stál za tímom zo Šariša Miloslav Chmeliar, ktorý na svojich pleciach nesie fungovanie zeleno-bielych dodnes.

Aj vďaka jeho pôsobeniu a podpore sa stal z Tatrana suverénne najúspešnejší hádzanársky klub u nás a pripísal si aj úspechy na medzinárodnej scéne.

Spomínate si na to, keď ste sa rozhodli vstúpiť do hádzanárskeho Tatrana Prešov. Čo bolo vašou hlavnou motiváciou?

„Áno, bolo to v auguste 2001. Mojou motiváciou bolo byť najlepší v niektorom z kolektívnych loptových športov na Slovensku. V tom období žiacke a dorastenecké kategórie Tatrana nosili do Prešova zlaté medaily takpovediac ako na bežiacom páse. Muži, nebyť nás, by sa neboli prihlásili ani do druhej ligy.“

Koketovali ste aj s hokejom. Neľutujete rozhodnutie vstúpiť do hádzanárskeho klubu s bohatou históriou?

reklama

„Nie, neľutujem. K hokeju sme mali vzťah len ako reklamný partner cez jednu z našich obchodných spoločností. Pri hádzanej hovoríme o vlastníckom vzťahu.“

Máte za sebou vyše dve desaťročia ako majiteľ najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu, na čo najradšej spomínate?

„Majiteľom hádzanárskeho klubu je obchodná spoločnosť Tatran Prešov. Ja som len jej spoločníkom a konateľom. Najradšej spomínam na všetky úspechy, ktoré sme od roku 2001 dosiahli.

A je ich neúrekom, a to nielen v mužskej hádzanej, ale aj desiatky majstrovských titulov v mládežníckych kategóriách a desiatky turnajových víťazstiev. Na ich vymenovanie by nestačila ani celá strana.“

Je niečo, po čom ste túžili a nepodarilo sa vám to dosiahnuť?

„Nie. Všetko, čo sme s hádzanárskym Tatranom od roku 2001 chceli dosiahnuť, sa nám aj podarilo.“

reklama

V článku sa dočítate

  • Plány na odchod majiteľa

  • Finančné náklady a investície

  • Fungovanie financovania klubu

  • Najlepší hráči a podmienky

  • Problémy financovania športu

Už viackrát sa objavili vaše úvahy, že by ste klubu vzdali. Máte ešte chuť pokračovať?

„Mám, ale len do okamihu, kým nájdem niekoho, kto by v tom - samozrejme, už akoby pod iným Tatranom - pokračoval. Z obchodnej spoločnosti by sme oddelili a presunuli na iný subjekt činnosť hádzanej, pretože Tatran Prešov s.r.o. má majetok za vyše 15 miliónov eur, a to tak, aby značka Tatran zostala zachovaná.

Ak by sme niekoho takého našli, dali by sme mu bezplatne k dispozícií obidve haly plus kompletne zaplatili réžiu týchto hál, bezplatne autobus s vodičom a príspevok 200 000 eur na sezónu. Ostatné by už bolo na novom vlastníkovi iného Tatrana.“

reklama
Tradičná majstrovská fotka tímu hádzanárov Tatran Prešov. Miloslav Chmeliar (v hornom rade druhý zľava) s tabuľkou symbolizujúcou počet titulov majstra SR. Tradičná majstrovská fotka tímu hádzanárov Tatran Prešov. Miloslav Chmeliar (v hornom rade druhý zľava) s tabuľkou symbolizujúcou počet titulov majstra SR. (zdroj: FB Handball Team Tatran Prešov/Viktor Zamborský)

Máte spočítané, koľko prostriedkov ste za tie roky investovali do prešovskej hádzanej?

„My sme neinvestovali. Investícia je niečo iné.

Tento článok je súčasťou prémiového obsahu.

Predplaťte si printovú verziu denníka Šport a získate online prístup k exkluzívnym článkom ZADARMO!

Prémiový obsah

Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov.

Hádzaná nie je futbal, ale prvý muž Tatrana svoju voľbu neľutuje

Mecenáši - seriál denníka Šport o ľuďoch, ktorí financujú slovenský šport.

Mia Pohánková pred večerou šampiónov Wimbledonu 2025 s mamou, trénerom Róbertom Gašparetzom a svojím agentom (vľavo).

Nechodíme do kostola s prianím dostať rebríčkovo slabšiu súperku, vraví otec našej juniorskej wimbledonskej šampiónky

Ľuboša Pohánku zaskočila sila emócií po dcérinom triumfe na londýnskej tráve. Prekvapilo ma že to môže byť až také silné, priznal v našom rozhovore.

Kelvin Ofori v nedeľňajšom prípravnom zápase proti FC Midtjylland.
Pavol Staňo
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu