Aj vtedy bol na spadnutie presun slovenského útočníka do chýrneho FC Sevilla. A hoci hráč už bol aj fyzicky v Andalúzii a tešil sa na kariéru v tábore sedemnásobného víťaza Pohára UEFA a Európskej ligy, z transferu nakoniec nebolo nič.
Počas tohto týždňa bol 25-ročný Róbert Boženík v USA. Zdravotnými testami sa totiž mal finalizovať jeho transfer do Realu Salt Lake City.
Oba kluby – teda Boavista Porto, v ktorej momentálne pôsobí a účastník MLS – vraj už boli dohodnuté počas minulého týždňa. Údajne ústne.
Hráč sa mal stať súčasťou amerického klubu do roku 2028, mal mať slušný plat. Tranferové podmienky bolo potrebné dať na papier.
Ibaže, ten zostáva nepopísaný a takým aj zostane. Prestupové okno v MLS totiž skončilo v noci zo stredy na štvrtok.
Eurá či doláre?
Klub z Utahu, v ktorom v nedávnej minulosti pôsobil slovenský reprezentant Albert Rusnák ml., sa už medzitým zariadil inak.
Namiesto Boženíka angažoval 25-ročného nigérijského útočníka Willyho Agadu z Kansasu City. Bol nakoniec lacnejší, Real SLC zaň zaplatí 500 tisíc USD, ďalšie desaťtisíce sú súčasťou bonusov v zmluve.
„Bol to náš posledný transfer,“ uviedol na sociálnej sieti X americký klub.
Transfer Róberta Boženíka z Boavisty do USA sa mal uskutočniť za dva milióny.
Úmyselne neuvádzame v akej mene, pretože aj z toho mal byť podľa portálu GiveMeSport problém.
Americká strana vraj hútala v dolároch, portugalská v eurách.
Pri súčasnom kurze je to dosť veľký rozdiel. Dva milióny eur je v prepočte 2,3 milióna USD. A dva milióny dolárov zas niečo nad 1,7 milióna eur.
Prestup veľmi chcel
Rodák z Terchovej odohral za slovenskú reprezentáciu 48 zápasov.
Do roku 2020 bol hráčom MŠK Žilina. Nasledoval transfer do Feyenoordu Rotterdam po tom, čo stroskotal pre Žilinu výhodnejší prestup do ruského CSKA Moskva.
V holandskom klube sa Róbert Boženík neuchytil tak, ako by si želal. hoci pri vylepšovaní inštinktov útočníka mu osobne pomáhal i vychýrený Robin van Persie.
Nasledovali hosťovanie v nemeckej Fortune Düsseldorf a Boaviste Porto, pričom do portugalského klubu v júli 2023 nakoniec aj prestúpil. Podpísal s ním trojročnú zmluvu, ktorá je platná do 30. júna 2026. V tejto sezóne má na konte 29 ligových zápasov a 2441 minút, v nich dosiahol štyri góly a jednu asistenciu.
Na amerických štadiónoch zatiaľ góly dávať nebude. „Cítim sa kvôli tomuto hráčovi veľmi zle.
Róbert Boženík si postup veľmi želal. V utorok absolvoval zdravotnú prehliadku. Aj dnes bol v klube. Mal mať vyšší plat,“ uviedol v stredu večer na sociálnej sieti X rešpektovaný americký insider a odborník na MLS Tom Bogert. Uviedol aj dôvod toho, prečo transfer stroskotal.
„Boavista sa snažila zmeniť dohodnuté podmienky,“ napísal Bogert.
Nevyplatený Feyenoord
V súvislosti s Róbertom Boženíkom, hoci reálne skôr s Boavistou, vyplával ešte jeden problém. Zverejnil ho holandský Voetbal, teda relevantný zdroj. Portugalský klub, ktorého finančné problémy sú všeobecne známe, zatiaľ Feyenoordu za slovenského hráča nezaplatil a dlhuje mu 2,5 milióna eur.
„Róbert Boženík nepriniesol Feyenoordu góly a zdá sa, že zatiaľ ani financie,“ uviedol Voetbal International.
Holanďania sa začínajú obávať, či sú peniaze za Boženíka vymožiteľné.
„Nebude to ľahké,“ popovedal pre Voetbal International generálny manažér Feyenoordu Dennis te Kloese. Stoja totiž v dlhom zástupe veriteľov. Už v minulom roku sa obrátili na FIFA. Tá Boaviste udeľuje zákazy prestupov, potom ich odvoláva a dáva nové.
„Klub darebákov,“ tak označil počas minulého leta Boavistu holandský De Telegraaf.
Na pokraji bankrotu
Portugalské médiá uvádzajú, že dlhy Boavisty, ktorá balansuje na pokraji bankrotu, sa môžu pohybovať okolo 150 miliónov eur.
Klub je v nútenej správe, verdikty o ňom vydávajú portugalské súdy a spadá teda primárne pod portugalské právo, čo svojim spôsobom zväzuje ruky FIFA i veriteľom zo zahraničia.
Má už aj problémy aj s platbami za elektrinu, ktorá jej bola počas apríla na týždeň odpojená. Klub už vraj faktúry za elektrinu vyplatil, ale tím Boavisty zatiaľ musel trénovať na ihrisku v 30 kilometrov vzdialenom Esmorize.
Klub je v tabuľke portugalskej ligy posledný, pričom prípadný športový pád ešte viac prehĺbi ekonomický.
Majoritným vlastníkom klubu je luxemburský biznisman Gerard Lopez, ktorý je majiteľom 66 percent akcií Boavisty.
Je zároveň majiteľom francúzskeho klubu Girondins Bordeaux, ktorý sa práve kvôli finančným problémom prepadol až do štvrtej francúzskej ligy.