V júnovom programe slovenskej futbalovej reprezentácie boli dva priateľské zápasy. Prvý z nich má slovenská reprezentácia za sebou a priniesol rozčarovanie.
Na štadióne Pankritio v krétskom meste Heraklion prehrala s domácim Gréckom 1:4 (1:1). Faktorov, ktoré prispeli k prehre, bolo viacero. Slovenská reprezentácia si testovala nový herný systém.
Ak pod vedením Francesca Calzonu doteraz hrala ortodoxne v schéme 4-3-3, tak v Heraklione si vyskúšala systém 3-5-2.
Chce to vraj čas
Hráči sa o novom systéme nevyjadrovali negatívne, časť z nich ho už dôverne pozná zo svojich klubov. Hovorili, že je potrebný čas, keďže so systémom v prostredí reprezentácie sa zžívali možno štyri – päť dní na sústredení v Senci.
„Prirovnal by som to k zápasom s Azerbajdžanom a Čiernou Horou, k prvým zápasom pod trénerom Calzonom, keď sme skúšali veci a v istých fázach nám to nevychádzalo…
Verím, že do budúcnosti, keď budeme pracovať na tomto systéme, aj v kvalifikácii to môže byť naša zbraň,“ povedal Dávid Hancko. Aj s novým systémom bol slovenský tím gréckemu v prvom polčase vyrovnaným súperom.
Hralo sa ofenzívne, polčasový výsledok bol 1:1, ale mohol byť aj 3:3. Náš vyrovnávajúci gól dal práve Dávid Hancko, ešte predtým však Ondrej Duda nevyužil pokutový kop za faul na Dávida Strelca.
V druhom polčase dali Gréci tri góly, k jednému im nechtiac pomohol David Hrnčár, keďže si dal vlastný. V nedeľu sa slovenská reprezentácia presunula z Heraklionu do Debrecína.
Dvojhodinový let prebehol hladko. Na rozdiel od 36 stupňov na Kréte privítal našich reprezentantov hneď na debrecínskom letisku prudký lejak a podstatne nižšie teploty.
Symbol zlatej éry
V pondelok podvečer si náš tím vyskúšal na tréningu plochu štadióna Nagyerdei. Štadión s kapacitou 20 340 miest bol slávnostne otvorený v máji 2014. Jeho výstavba stála 12,5 miliardy forintov, teda zhruba 40 miliónov eur.
Je to tretí najväčší štadión v Maďarsku po Ferenc Puskás Aréna (67 215 miest) a Groupama Aréna (23 700 miest), na ktorej je doma Ferencváros. Na štadióne Nagyerdei je doma DVSC Debrecín, sedemnásobný majster Maďarska.
Tituly získal v rokoch 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 a 2014, teda v nedávnej ére. Klub si v európskych pohároch meral sily s Manchesterom United, Liverpoolom, Lyonom, Šachtarom Doneck, Fiorentinou, Sampdoriou, Eindhovenom…
Avšak najčastejšie v Budapešti. Práve úspechy „železničiarov“, zápasy v Lige majstrov a viera v to, že „zlatá éra“ bude pokračovať, priniesli ideu výstavby nového štadióna. Prvé plány boli zverejnené v roku 2010, o štyri roky bol štadión realitou.
Ibaže, úspešné roky sa z rôznych dôvodov skončili. V júni 2020 nedokázal Debrecín poraziť v rozhodujúcom zápase Paks (1:1) a vypadol do druhej ligy. Rozzúrení fanúšikovia vtrhli na trávnik, povyzliekali hráčov z dresov a pokúsili sa napadnúť funkcionárov klubu vo VIP-ke.
Namiesto zápasov s anglickými klubmi hral Debrecín so Szolnok, Ajkou, Káposvárom. Po roku sa však dokázal vrátiť medzi elitu. Rozhodne však nie je špičkou.
V tejto sezóne sedel na lavičke DVSC nám dobre známy Nestor El Maestro, ktorý priviedol Trnavu k titulu. S maďarským tímom skončil na 9. mieste a tri body nad zostupovou zónou.
Naposledy šok
Hrať sa bude podľa dohody pred prázdnymi tribúnami. Žiadna novinka ani pre dnešnú dvojicu, ani pre tento štadión. Pripomeňme si, že Slováci doteraz proti Izraelu nastúpili v šiestich zápasoch.
V kvalifikácii na ME 1996 remizovali v Tel Avive (2:2, góly: Š. Rusnák, Moravčík), v Košiciach vy hrali 1:0 (Jančula). V roku 1999 s ním v Bratislave vyhrali v prípravnom zápase 1:0 (Fabuš).
V meste Netanya v marci 2014 vyhral slovenský tím 3:1 (Jakubko, Ďurica, Mak). Na jeseň 2020 sme s Izraelom v Lige národov opäť v Netanyi remizovali 1:1 (M. Ďuriš), keď sme vyrovnávajúci gól dostali v nadstavenom čase.
Horibilný zápas sme odohrali v Trnave. Po góloch Hamšíka a Maka náš tím vyhrával 2:0, ale hetrik Zahaviho dal víťazstvo Izraelu. Hralo sa bez divákov, naši aj bez mnohých opôr, keďže chýbali Škrtel, Škriniarl, Lobotka či Kucka.
Z hráčov, ktorí boli vtedy v tíme Pavla Hapala na trávniku, sú teraz vo výbere Francesca Calzonu piati – Peter Pekarík, Denis Vavro, Patrik Hrošovský, Ondrej Duda a Róbert Boženík.
Druhý taký nenájdete
Na novom štadióne Nagyardei sa od roku 2014 doteraz odohralo jedenásť zápasov seniorských reprezentácií. Prvé dva zápasy tu odohralo Maďarsko.
Na zápas s Dánskom prišlo 20 000 divákov, o rok na Litvu šesť tisíc. Potom tu v roku 2021 a teda kovidovom období hral päť zápasov Katar, ktorý sa „pridružil“ ku kvalifikačnej skupine na MS 2022, v ktorej hralo Portugalsko, Srbsko, Írsko, Azerbajdžan a Luxembursko.
Štyri zápasy sa hrali bez divákov, na stretnutie s Portugalskom už v uvoľnenejších podmienkach prišlo 14 000 divákov. V júni 2024 tu hralo Maďarsko a Izrael pred 19 900 divákmi.
Nasledovali tri zápasy Izraela, pre ktorý je Debrecín európskou bázou. A pohľad na tribúny opäť vyvolával pocity „štadióna duchov“. Proti Belgicku sa hralo pred prázdnymi tribúnami, proti Estónsku pred 270 divákmi a proti Nórsku pred 1200 divákmi.
Teraz budú tribúny opäť prázdne. Nájdite v Európe jeden 20-tisícový štadión, na ktorý by na medzištátne zápasy prišlo v priemere tak málo divákov…