Vo finále Európskej ligy (úvodný výkop o 21.00 h) sa na jeho trávniku stretne Tottenham a Manchester United. Bilbao sa zahalí do anglických farieb, hoci pôvodne to malo byť inak.
Fanúšikovia domáceho Athletica dúfali, že si vychutnajú finále na domácej pôde. Ich plány a nádeje však zahatal Manchester United, ktorý baskický tím vyradil až nečakane ľahko. Teraz by si „červení diabli“ chceli úspech na San Mames zopakovať.
„Víťazstvo v Európskej lige nestačí na poďakovanie fanúšikom za podporu v tejto sezóne. Urobíme však všetko, čo je v našich silách, aby sme im na oplátku niečo dali. Vieme, akých skvelých fanúšikov máme. Ale nie je to pre mňa prekvapenie. Viem, že ak bude treba, tak za nami aj doplávajú. A bez lístka… Veľká vďaka za všetko, čo počas sezóny urobili. Urobíme všetko pre to, aby sme im niečo odovzdali,“ povedal pre oficiálnu stránku klubu z Old Traffordu jeho portugalský kouč Ruben Amorim.
Finalisti z nízkych miest
V stávke je mimoriadne veľa. Okrem toho, že oba kluby môžu získať európsku trofej, majú aj šancu celkovo zachrániť nevydarenú sezónu. Triumf v Európskej lige totiž znamená automatickú miestenku do budúcosezónnej Lige majstrov.
Bude to paradox, keďže Manchester United je v tabuľke Premier League na 16. mieste a Tottenham ešte o priečku nižšie. Pravda, história už ponúkla aj niečo tabuľkovo horšie – keď bol West Ham v roku 1976 vo finále Pohára víťazov pohárov, bol v tabuľke vtedajšej First Division na 18. mieste.
„Osobne mám zmiešané pocity, pretože cítim nadšenie, no zároveň viem, akú zodpovednosť mám ako kouč Manchestru United. Stále som frustrovaný z toho, ako prebieha súčasná sezóna, aj preto veľmi chcem pomôcť tímu vyhrať finále. Musíme niečo dať klubu, fanúšikom, personálu a všetkým, ktorí sú spojení s Manchestrom United,“ pokračoval v rozhovore pre klubovú webstránku 40-ročný Portugalec.
Ak by sa mu podarilo uspieť, stal by sa len druhým koučom v histórii Manchesteru United, ktorému sa podarilo získať veľkú trofej hneď v jeho prvej sezóne na lavičke ikonického klubu. Tým prvým bol jeho krajan Jose Mourinho, ktorý Manchester United v roku 2017 priviedol k víťazstvu práve v Európskej lige.
V stávke je veľa
Amorim apeluje na všetkých v kádri United, aj na tých, ktorí sú na lavičke.
„Mojou úlohou je pomôcť zvyšku tímu vyrovnať sa s emóciami finále, najmä hráčom. Samozrejme, nikto nerád počuje, že bol vynechaný… Každý z hráčov chce odohrať 90 minút, ale či hráte celý zápas alebo prídete na minútu, na tom nezáleží. Najdôležitejšie je víťazstvo. Ak vyhráme, bude to úspech pre každého hráča, pretože všetci vyhrali Európsku ligu. Samozrejme, musíme veriť v náš úspech. Po sezóne, ako je táto, sme pripravení bojovať o jednu vec, ktorá nám pomôže zapamätať si túto sezónu iným spôsobom,“ dodal odhodlane portugalský tréner.
Jeho tímu kvôli zraneniam nepomôže Lisandro Martinez, nad Matthijsom de Ligtom, Lenym Yorom a Diogom Dalotom visia otázniky. Médiá ostali v šoku po tom, čo videli, že na utorňajšom tréningu sa objavili nielen Diogo Dalot a Leny Yoro, ale aj Joshua Zirkzee. Ten má byť pritom mimo až do konca sezóny po zranení stehenného svalu. „V tejto sezóne už nebude hrať. Pripravujeme ho na ďalšiu,“ citoval Football365 to, čo povedal Amorim médiám.
Tottenham čaká 41 rokov
Žilou poriadne pustil aj Tottenham. Mimo sú James Maddison, Dejan Kulusevski či Lucas Bergvall. „Sú to veľké straty, ale musíme sa s nimi vyrovnať,“ povedal kouč Tottenhamu Ange Postecoglou.
Austrálsky tréner s gréckymi koreňmi hovorí o finálovej účasti Tottenhamu s príznačnou dávkou arogancie. Umiestnenia v tabuľke Premier League? „Je mi jedno, kto sa teraz v Anglicku trápi a kto nie. To s týmto finále nemá nič spoločné. Zaslúžili sme si byť vo finále podobne ako Manchester United,“ citoval Fox Sports manažéra Tottenhamu.
Londýnsky klub od roku 2008 a víťazstva v anglickom Ligovom pohári neuspel. Zlyhal v troch nasledujúcich finálových zápasoch a štyrikrát v semifinálových. Najväčšou boliestkou bol 1. jún 2019, keď v madridskom finále Ligy majstrov prehral s Liverpoolom (0:2).
V európskej súťaži Tottenham uspel naposledy v roku 1984, keď vo finálovom dvojzápase Pohára UEFA porazil belgický Anderlecht Brusel po penaltovom rozstrele. Na európsku trofej teda čaká 41 rokov!
„Celý rok sme bojovali s nepriazňou osudu, najmä so zraneniami. Túto skupinu hráčov veľmi obdivujem a rešpektujem. A naozaj dúfam, že za to dostanú odmenu vo finále. Ak sa pozriete na históriu klubu, tento zápas by mohol byť zlomový bod,“ povedal pre oficiálnu webstránku UEFA Ange Postecoglou.
Na utorňajšej tlačovke na štadióne San Mames reagoval podráždene na nie najšťastnejšiu novinársku otázku, ktorá sa týkala práve tenkej hrany medzi úspechom a neúspechom a tým, že môže skončiť ako „hrdina alebo ako klaun“.
„Bez ohľadu na zajtrajšok nie som klaun a nikdy nebudem. Naozaj ste ma sklamali, že ste takouto terminológiou označili človeka, ktorý sa za 26 rokov bez akejkoľvek priazne od kohokoľvek prepracoval do pozície, v ktorej vedie klub v európskom finále... Aby ste naznačovali, že to, že nie sme úspešní, znamená, že som klaun, nie som si istý, ako na túto otázku odpovedať," povedal Ange Postecoglou.
Predpokladané zostavy
TOTTENHAM: Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Sarr, Bissouma, Bentancur - Johnson, Solanke, Son. Tréner A. Postecoglou.
MANCHESTER UNITED: Onana - Lindelöf, Maguire, Yoro - Mazraoui, Ugarte, Casemiro, Dorgu - Diallo, Fernandes – Höjlund. Tréner R. Amorim.
ROZHODUJE: Felix Zwayer (Nemecko).
Jasná hranica
Málokedy bola hranica medzi úspechom a neúspechom narysovaná tak jasne ako teraz. V prípade Manchesteru United i Tottenhamu neexistuje žiadne keby. Kto neuspeje, ostáva v zóne fiaska. Kto vyhrá trofej, bude oslavovaný na úrovni tých, ktorým sezóna naozaj vyšla.
Zdá sa, že téma úspechu a neúspechu bude pritom citlivejšia pre kouča Tottenhamu, ktorého pozícia má byť menej istá. Riaditeľ Tottenhamu Daniel Levy už vraj hľadá náhradu, spomína sa najmä Thomas Frank z Brentfordu, ale aj Oliver Glasner z Crystal Palace a Marco Silva z Fulhamu.
Nejde však o pozície koučov, oba kluby potrebujú úspech aj kvôli ekonomickému hľadisku. Expert na futbalové financie Kieran Maguire pre BBC odhadol, že úspech vo finále Európskej ligy môže mať pre víťaza hodnotu zhruba 70 miliónov libier.
„Myslím si, že toto naozaj ovplyvní nasledujúce dva alebo tri roky pre oba kluby. Potrebujú investície do svojich tímov a ak nedostanú tieto peniaze z Ligy majstrov, investícií bude oveľa menej, čo znamená, že sa v nasledujúcej sezóne nemusia dostať do Ligy majstrov,“ povedal pre AFP bývalý kapitán United Gary Neville.
V poradí šieste
Ide o šieste anglické finále európskej klubovej súťaže. Vo vôbec prvom bol v hre Tottenham, ktorý vo finále Pohára UEFA v roku 1972 podľahol v dvojzápase Wolverhamptonu. V roku 2008 v Moskve pod taktovkou Ľuboša Micheľa zviedli vo finále Ligy majstrov veľkú bitku hráči FC Chelsea a Manchesteru United. V penaltovom rozstrele sa pošmykol stopér Chelsea John Terry a tešili sa hráči Manchesteru United.
Chelsea bola úspešnejšia v ďalšom anglickom finále, keď v Európskej lige v máji 2019 pomerne jednoznačne zdemolovala Arsenal (4:1). Bol to rok veľkého triumfu anglického klubového futbalu, pretože Liga majstrov patrila už spomínanému finále medzi Tottenhamom a Liverpoolom.
Piaty anglický duel obstarali na jar 2021 v portskom finále Ligy majstrov Manchester City a Chelsea. V limitovaných podmienkach kvôli pandemickým opatreniam sa pred 14 000 divákmi tešili Londýnčania, ktorí vyhrali 1:0.