Bolo to 13. júla 1967 a na pelotón Tour de France čakala 13. etapa, 213 km z Marseille do Carpentreasu s prejazdom cez obávaný Mont Ventoux.
Pre koho sa stal deň plný trinástok nešťastným? Žiaľ, jeden taký cyklista sa našiel. Po etape už nielen že nikdy nevysadol do sedla bicykla, ale už ani neobjal svoju ženu a deti.
Tom Simpson tam vtedy pod Mont Ventoux nechal to najcennejšie, čo mal – svoj život.
Na slnku začal kolabovať
V priebežnom poradí vtedy 29-ročnému Britovi patrila ôsma priečka, ale majster sveta z roku 1965 mal vyššie ambície siahajúce až k stupňom pre víťazov. Navyše pred etapou ho navštívil na hotelovej izbe agent a pripomenul mu jeho cieľ v celkovom poradí, ktorým bolo piate miesto.
Inak sa môže rozlúčiť s peňažnými bonusmi a tým aj splatením nového mercedesu a prerábkou domu.
Na to všetko Simpson zrejme myslel, keď začal stúpať na Mont Ventoux, osamelú horu v Provensálsku týčiacu sa do výšky takmer 2000 m, kde ostré slnko vysušuje okolité skaly a raz za čas aj ambície cyklistov, ktorí ju chcú zdolať.
Simpson bol spočiatku v čelnej skupine, ale po 11 km sa prepadol do skupiny prenasledovateľov bez nároku na etapový triumf. Simpsona to však žralo a nechcel sa vzdať.
Tri kilometre pod vrcholom už cyklisti prechádzali mesačnou krajinou bez vegetácie, kde je tieň len zbožné želanie a biele kamene sú horúce od horského slnka. Vtedy Simpson začal kolabovať.
Potácal sa na bicykli od jedného okraja cesty k druhému v nebezpečnej blízkosti strmej priepasti.
Vyzeral strašne
Súperi mu chceli pomôcť, podávali mu fľaše s vodou a vyzývali na to, aby zliezol z bicykla. Simpson ich však nevnímal.
Totálne vysilený spadol z bicykla a už sa nepostavil. Jeho povzbudzujúce slová „go on“ sa stratili v nenávratne dva kilometre pod vrcholom.
„Tvár mal úplne bielu a videla som aj bielu penu okolo pier. Vyzeral strašne. Ak by to bol môj manžel, dobehnem ho a strhnem z bicykla, aby to konečne vzdal,“ vravela Dany Pingeonová, manželka lídra Tour de France, ktorá stála popri trati.
Bola zrejme posledná, kto videl Simpsona živého. „Dvaja muži ho odviedli mimo cesty a snažili sa o prvú pomoc. Na policajnej motorke prišiel aj šéflekár Tour de France Pierre Dumas. Simpsonovi násilím otváral ústa. Pokúšal sa o umelé dýchanie. Bozky života však prišli neskoro. Simpson umrel,“ píše sa v knihe Príbehy Starej dámy.
Amfetamín zapíjal alkoholom
O Simpsonovi sa vedelo, že dopuje a inak to nebolo ani v osudný deň. Vo vrecku jeho dresu našli tri ampulky s amfetamínom, dve boli ešte plné, ale jedna prázdna.
Jeden z mechanikov jeho britského tímu Harry Hall však na ospravedlnenie uviedol: „Lieky ho nezabili. On zabil sám seba, lebo nevedel rozlíšiť, kedy už hazarduje so smrťou...“
Päť dní po tragédii pod Mont Ventoux sa konala pitva. Lekári z nemocnice v Avignone skonštatovali, že smrť Simpsona bola spôsobená zástavou srdca následkom dehydratácie z obrovského tepla, ale aj užitím amfetamínu v kombinácii s alkoholom.
Jeho súper Lucien Aimar neskôr priznal, že Simpson si brával 30 miligramov na jednu etapu. Lekárska správa však pojednáva ešte o jednom dôležitom fakte.
„Simpson trpel na chudokrvnosť. Nezabilo ho teplo, ani doping, ale nedostatočné lekárske vedomosti ľudí, ktorí mu doping aplikovali.“
Roger Pingeon v roku 1967 vyhral Tour de France, ale cyklistický svet vtedy viac reagoval na smrť Simpsona. Na mieste, kde poslednýkrát vydýchol, o tri roky neskôr postavili pamätník. Medzi prvými sa tam prišiel pokloniť Eddy Merckx.