Dvadsaťročná členka Športového centra polície ZUZANA PAŇKOVÁ v rozhovore priznala, že šancu na lepší výsledok stratila v úvode jazdy.
Zuzka, medzi kajakárkami ste neobhájili druhé miesto z vlaňajšej „Európy“ v Tacene, ale aj bronz určite beriete všetkými desiatimi, že?
„Samozrejme. Byť na stupni víťazov vedľa Nemky Funkovej a Češky Gabriely Satkovej bola pre mňa veľká česť.“
Kde ste podľa vás stratili šancu na ešte lepší výsledok?
„Hneď v prvej vani, kde ma spláchlo a tým som stratila drahocenný čas. Bojovala som však až do konca, vyhla som sa aj dotyku, takže bol z toho takýto parádny výsledok.“
Vy ste štartovali vo finále ako piata, čiže po vás išlo ešte sedem kajakárok. Aké bolo to čakanie?
„Hrozné... Bola som ešte nervóznejšia ako na trati, ale vyšlo to. Srdce mi bilo v celom tele a po skončení pretekov to boli úžasné pocity.“
Vlani ste skončili na olympiáde na tomto kanáli štvrtá v C1, keď vás od bronzu delilo iba 1,12 sekundy. Nebáli ste sa, že si zopakujete, aj keď v inej disciplíne, štvrté miesto?
„Jasné, že mi to preletelo hlavou, ale snažila som sa myslieť pozitívne a som rada, že to vyšlo takto parádne.“
Po bronzových pretekoch na vás čakali súboje medzi kanoistkami, kde ste sa prebojovali do finále, ale nakoniec bola z toho len ôsma priečka. Prečo to nebolo lepšie?
„Prvý raz som zažila takýto zmenený program, keď sme v jeden deň museli absolvovať naplno až štyri jazdy. Bolo to veľmi náročné fyzicky a musím priznať, že vo finálovej jazde mi už jednoducho došli sily.“

Mali ste v nej až tri dotyky bránok. Nie je to veľa?
„Jasné, že je. Prvý som spravila v štrnástej bránke taký, aký nesmiem spraviť ani na tréningu. V tej chvíli som si pomyslela, že musím pridať, aby som dohnala túto stratu, ale pri prílišnom skrátení trate som spravila druhý, potom aj tretí a s tým sa už nedá pomýšľať na ešte lepší výsledok.“
Vy ste však ôsma kanoistka v Európe, to nie je na zahodenie.
„V duchu som pomýšľala na lepšiu priečku, ale bola som opäť vo finále, čo tu veľa slalomárok v jeden deň nedokázalo.“
Nový program je výrazne proti nám ,obojživelníčkam’, ale nemáme inú možnosť, len sa mu prispôsobiť.“
Boli ste len štyri a z nich len Švajčiarka Marxová bola vo finále C1 o dve miesta pred vami. Už vami spomínaná Gabriela Satková skončila predposledná a Britka Woodsová posledná…
„Nový program je výrazne proti nám ,obojžilvelníčkam’, ale nemáme inú možnosť, len sa mu prispôsobiť. Ísť štyri jazdy ,na krv’ je veľmi náročné. Mne chýbala ešte aspoň pol hodina na regeneráciu navyše. Nič sa však nedeje, stále mám len dvadsať rokov. Na ďalšom vrcholnom podujatí už budem fyzicky pripravená ešte lepšie.“
Viete o tom, že už máte tretím a ôsmym miestom istú účasť v K1 i C1 aj na októbrových majstrovstvách sveta v Penrithe?
„Nie, to som nevedela. To je pre mňa i môjho trénera Petra Murcka výborná správa.“
Ako ste oslávili bronzovú medailu?
„Boli sme na večeri a dala som si poriadny stejk, pretože cestovín som už mala za ten týždeň plné zuby.“
Štyria majú istotu MS
Prvá podmienka účasti slovenských slalomárov aj na MS v Penrithe bola umiestnenie do ôsmej priečky na ME vo Vaire-sur-Marne. Okrem Zuzany Paňkovej, ktorá ju splnila v K1 i C1, ju majú úspešne za sebou aj Soňa Stanovská (K1), Jakub Grigar (K1) a Michal Martikán (C1), ktorý si tým dal darček k 46. narodeninám (narodený 18. mája 1979).
Zvyšní reprezentanti sa pokúsia niektorú z ďalších podmienok splniť na pretekoch Svetového pohára.