V konkurencii 117 strelcov medzi šesticu najlepších postúpil Erik Varga z druhej a Filip Marinov zo šiestej priečky. V bitke o medaily si Marinov polepšil na piate miesto.
Vargovi síce úvod vyšiel lepšie, ale nakoniec s piatimi chybami z 25 výstrelov vypadol ako prvý a skončil šiesty.
Druhé finále
Tridsaťročný Marinov, ktorý má od narodenia na pravej nohe skrátenú achilovku a reprezentuje aj medzi zdravotne znevýhodnenými (vlani bol majstrom sveta v paratrape), dosiahol v kvalifikácii 121 bodov a spolu s ďalšími štyrmi trapistami musel absolvovať rozstrel o poslednú postupovú miestenku.
Uspel a po minuloročnom striebre z Baku to bolo jeho druhé finále vo Svetovom pohári.
„Som rád, že aj z druhej účasti na pretekoch Svetového pohára sa mi podarilo urobiť finále. Po prvej časti kvalifikácie som vedel, že pokiaľ chcem postúpiť, musím zabrať a trafiť všetkých 50 terčov. Žiaľ, pri predposlednom som urobil chybu a nasledoval dodatočný k.o. rozstrel.
V silnej konkurencii som uspel a tešil som sa, že budeme vo finále s Erikom dvaja Slováci. V kútiku duše som veril, že niekto z nás by mohol siahnuť na medailu. Za seba môžem byť s výsledkom spokojný, s umiestnením trocha menej, pretože keď už ste vo finále, tak pomýšľate na lepšie. Keby mi však niekto pred dvoma týždňami pri mojej vtedajšej výkonnosti povedal, že skončím piaty, tak ho vysmejem. S trénerom sme urobili nejaké zmeny, bolo to vidieť a som vďačný za piatu priečku,“ povedal nám člen ŠCP Bratislava.
Filip mal smolu v tom, že do finále postúpil ako šiesty. Po 28 výstreloch ešte ohrozoval medailovú pozíciu, ale raz minul a po 30. výstrele mali piati strelci rovnako po 26 bodov.
Vypadol tak ako najnižšie nasadený.
Štvornásobný olympionik Erik Varga, ktorý však vlani v Paríži chýbal, sa do finále na pretekoch SP prebojoval po troch rokoch. Dvojnásobný seniorský majster sveta z rokov 2014 a 2015 v trape o necelý mesiac oslávi 49. rokov.
Z trojice slovenských trapistiek sa do finále nedostala žiadna.
Taký pád nezažila
Rovnakú dupľu ako teraz trapisti zažili vlani vo francúzskom Chateauroux v olympijskom finále naše skeetarky.
Vanesa Hocková skončila štvrtá, Danka Barteková (dnes už Hrbeková) šiesta. Hocková ako jediná z našich siahala na finálovú účasť aj v Nikózii. Po prvom dni bola tretia, vo štvrtej položke však dosiahla iba 20 bodov.
Napriek tomu sa zásluhou čistej poslednej položky vyškriabala na 119 bodov. K rozstrelu o finálovú miestenku jej chýbal jediný bod a obsadila desiatu priečku.
„Na oficiálnom tréningu som netrafila iba jeden terč, takže som si verila. Mali sme aj jednu veľmi komplikovanú položku, keď sa kazilo strelište a nasledovali náročné prestoje. Po 24, 25 a 25 bodoch prišli vo štvrtej položke zbytočné chyby a pád doslova na hubu. Dvadsať bodov v položke som už síce zažila, ale nikdy som s nimi neurobila celkový výsledok 119. Aj to bola pre mňa skúsenosť,“ vravela Hocková.
Pred mesiacom sa na pretekoch SP v Buenos Aires do finále Vanesa dostala s kvalifikačným výsledkom 117 bodov. V tomto roku sa na strelniciach ešte miestenky na OH 2028 v Los Angeles nerozdávajú.
Jej športovým cieľom je však zabojovať miestenku na decembrovom podujatí finále Svetového pohára v katarskej Dauhe.
Našich brokárov v tomto roku čakajú ešte preteky SP v talianskom Lonate (4. až 14. júla), ME v dejisku minuloročnej olympiády vo francúzskom Chateauroux (23. júla – 7. augusta), MS v Aténach (8. – 19. októbra) , najlepší svetoví strelci sa predstavia aj vo finále SP v Dauhe (4. až 9. decembra).
Fakty z Nikózie
Trap – ženy: 1. Denisovová (Nez.) 37 (120), 2. Garrisonová (USA) 36 (118+2), 3. Perilliová (San Maríno) 24 (117), … 17. REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ 114, 20. ŠPOTÁKOVÁ 114, 42. MOLNÁROVÁ (všetky SR) 108.
Muži: 1. Murcia (Šp.) 44 (123+0), 2. Peeters (Bel.) 43 (122), 3. Heading (V. Brit.) 34 (123+5), … 5. MARINOV 26 (121+7), 6. E. VARGA 20 (123+6), … 23. KOVAČÓCY 119, mimo súťaž 30. OLEJNIK 118, 71. TÓTH (všetci SR) 113.
Tímový mix - kvalifikácia: 6. SLOVENSKO I (REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ, E. VARGA) 141, 22. SLOVENSKO II (ŠPOTÁKOVÁ, MARINOV) 133.