Pre slovenský vodný slalom bol posledný júnový víkend veľmi úspešný, keď v rámci 3. kola Svetového pohára v pražskej Troji si vybojoval tri pódiové umiestnenia. Žiaľ, triumf kajakára Jakuba Grigara v krátkom slalome sa do konečného poradia tohto prestížneho seriálu neráta, keďže to bola len ukážková disciplína, ďalšie dve však majú veľkú cenu.
Najmä víťazstvo kanoistky Zuzany Paňkovej je pozoruhodné, pretože je jej prvé vo Svetovom pohári. Aj tretia priečka Sone Stanovskej v časovke kajak krosu však stojí za pozornosť, pretože je to historicky prvá seniorská medaila pre Slovensko v tejto novej olympijskej disciplíne.
Lenže všetky tieto úspechy sa tentoraz dostali trochu do úzadia, pretože Slovenská kanoistika má ďalšiu kauzu.
Od pondelka má totiž dvoch prezidentov! Sekcia divokých vôd si 15. mája zvolila za jej šéfa Martina Stanovského staršieho a 30. júna si sekcia hladkých vôd zase zvolila za prezidenta Slovenskej kanoistiky Richarda Galoviča.
Tak kto je vlastne šéf najúspešnejšieho slovenského olympijského športu od vzniku samostatnej republiky?
Stanovisko sekcie divokej vody
„Pred mesiacom a pol sa uskutočnila riadna konferencia Slovenskej kanoistiky, ktorá sa konala v súlade s jej stanovami. Sekcia hladkých vôd sa na tomto zasadnutí vedome nezúčastnila, a to napriek tomu, že bola riadne pozvaná. Vopred totiž vedela, že nemá dostatočnú podporu na zvolenie svojho kandidáta za prezidenta a zvolila taktiku pasívneho odporu,“ uvádza sa v úvode stanoviska Martina Stanovského staršieho.
„Na zhromaždení ma legitímne zvolili za prezidenta Slovenskej kanoistiky, pričom celá voľba sa uskutočnila transparentne a v súlade s platnými stanovami. Legitimitu týchto volieb oficiálne potvrdilo už aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.“
Tieto jeho slová potvrdilo samotné ministerstvo, ktoré oficiálne skonštatovalo, že voľby prezidenta Slovenskej kanoistiky, členov prezídia a disciplinárnej komisie, ktoré sa konali 15. mája 2025, boli v plnom súlade so zákonom o športe, stanovami Slovenskej kanoistiky aj internými predpismi.
Na žiadosť členov športovej obce bol na konferenciu Slovenskej kanoistiky delegovaný nezávislý pozorovateľ ministerstva, ktorý podrobne zaznamenal jej priebeh. Vo svojej písomnej správe uviedol, že konferencia bola uznášaniaschopná a voľby do orgánov Slovenskej kanoistiky sa uskutočnili riadne a v súlade so všetkými právnymi a organizačnými požiadavkami.
„Tieto závery ministerstva sú jednoznačné a sú dôležitý signál pre celú športovú verejnosť. Voľby boli legitímne a výsledky platné. Pokusy o ich spochybňovanie nemajú oporu v zákone ani v oficiálnych dokumentoch,“ uviedol Martin Stanovský starší.
„O priebehu a výsledku volieb ministerstvo oficiálne zaslalo informáciu všetkým dôležitým štátnym a športovým orgánom na Slovensku.
Plánovaná paralelná konferencia sekcie hladkých vôd, na ktorej si v pondelok zvolili nového prezidenta, nemá žiadnu právnu oporu ani legitimitu. Ide o účelový a svojvoľný pokus spochybniť riadny demokratický proces.
Konferencia bola navyše zvolaná bývalým prezidentom, ktorému mandát uplynul už 15. decembra 2024. Akékoľvek rozhodnutia prijaté v pondelok, sú tak neplatné a nemajú žiadny právny účinok vo vzťahu k vedeniu ani fungovaniu Slovenskej kanoistiky.
Naopak, ide o vážne porušenie stanov, snahu o destabilizáciu zväzu zvnútra, účelový a svojvoľný pokus spochybniť riadny demokratický proces, a tiež zmiasť verejnosť a partnerov zväzu.“
Na záver svojho stanoviska Martin Stanovský zdôraznil: „Apelujem na všetkých členov a priaznivcov kanoistiky, aby nepodliehali dezinformáciám a rešpektovali výsledok riadnej voľby, ktorá bola zorganizovaná legitímne, demokraticky a v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.”
Stanovisko sekcie hladkých vôd
V pondelok sa v bratislavskom Dome športu konala konferencia Slovenskej kanoistiky. Zúčastnili sa na nej ôsmi delegáti sekcie hladkých vôd a zástupca športovcov sekcie divokých vôd.
Ďalší oprávnení delegáti zo sekcie divokých vôd sa na riadne zvolanej konferencii nezúčastnili. Hlavné body programu boli informácia o stave v Slovenskej kanoistike, voľba jej prezidenta a voľba prezídia spoločného zväzu.
Delegáti v rámci bodu „informácie o stave v SK“ konštatovali, že „na rýchlo“ zvolaná konferencia odvolaným hlavným kontrolórom Slovenskej kanoistiky, zrealizovaná dňa 15. mája 2025, nebola uznášaniaschopná, pretože nebolo naplnené potrebné kvórum podľa § 21 ods. 1 písm. d) Zákona o športe a čl. 7 bod 11 stanov Slovenskej kanoistiky na prijatie rozhodnutí.
Sekcia hladkých vôd Slovenskej kanoistiky preukázala oprávnenosť ôsmich delegátov pre účasť na konferencii zápisnicou v súlade s čl. 7 ods. 3 stanov - zápisnicou z valného zhromaždenia sekcie z 12. 10. 2024, čo zvolávateľ konferencie a najbližší kolegovia z divokej vody účelovo neakceptovali.
Delegáti sekcie hladkých vôd sa teda následne na takto zvolanej konferencii 15. mája nezúčastnili. Delegáti sekcie divokej vody napriek vyššie uvedenej nesplnenej podmienke o uznášaniaschopnosti na zasadnutí v rozpore so Zákonom o športe a stanovami zväzu v zasadnutí pokračovali. Okrem nerešpektovania počtu delegátov za sekciu hladkých vôd, nebol ako člen najvyššieho orgánu rešpektovaný ani zástupca športovcov za sekciu divokej vody.
Napriek tomu, že ide o povinnosť vyplývajúcu zo Zákona o športe a zo stanov Slovenskej kanoistiky. Rovnako tak bola zvolávateľom odopretá aj kandidatúra Richarda Galoviča na prezidenta Slovenskej kanoistiky.
Z uvedeného vyplýva, že mimoriadna konferencia konaná 15. mája nenaplnila zákonom a stanovami Slovenskej kanoistiky požadované podmienky na platnú voľbu, preto sú všetky uznesenia z tejto mimoriadnej konferencie nulitné.
V bode voľby prezidenta Slovenskej kanoistiky sa v súlade so stanovami a volebným poriadkom Slovenskej kanoistiky prihlásili dvaja kandidáti – Richard Galovič a Peter Cibák.
Pri predstavovaní kandidátov Richard Galovič priblížil delegátom svoju víziu pre ďalší rozvoj a vedenia Slovenskej kanoistiky. Peter Cibák sa následne svojej kandidatúry vzdal a podporil víziu Richarda Galoviča. Následne delegáti tajnou voľbou zvolili Richarda Galoviča za prezidenta Slovenskej kanoistiky jednomyseľne v pomere 9:0.
V rámci volieb do prezídia si delegáti zvolili zástupcu športovcov Mateja Beňuša s výkonom funkcie ihneď a troch delegátov sekcie hladkých vôd – Erika Vlčeka, Ľubomíra Nebeského a Martina Zgančika s výkonom funkcie od 15. decembra 2025, keď sa končí funkčné obdobie súčasného prezídia.
Všetky volebné úkony boli realizované tajnou voľbou a výsledky hlasovaní boli jednomyseľné v pomere 9:0.
„Chcel by som sa poďakovať za obrovskú podporu nielen iniciátorom mojej kandidatúry, najväčším klubom a najúspešnejším športovcom a trénerom v kanoistike na divokej vode, ktorým bolo v posledných rokoch znemožnené podieľať sa na riadení a smerovaní nášho športu, ale najmä kompletnej sekcii rýchlostnej kanoistiky, ktorá dlhodobo trpela a bola ohrozovaná nefunkčnosťou nášho spoločného zväzu,“ poskytol denníku Šport svoje stanovisko Richard Galovič.
„Je pre mňa obrovským záväzkom a zodpovednosťou zastupovať viac ako deväťdesiat percent aktívnej členskej základne Slovenskej kanoistiky, najúspešnejšieho olympijského športu v našej krajine.“
Očakávania od budúcnosti
„Pred nami vodákmi je množstvo výziev a tvrdej práce, ktorá musí byť smerovaná k modernej, supertransparentnej organizácii s jasnými pravidlami, spravodlivým a motivačným dotačným systémom pre všetky kluby, či otvorenými nominačnými kritériami pre všetkých športovcov. V organizácii, kde budú naše kluby s podporou štátu a stredísk vrcholového športu pracovať pre športovcov a trénerov, ktorí musia byť na najvyššom piedestáli nášho záujmu.
Svojich súperov musíme prestať hľadať doma. Iba tak môžeme spoločne vrátiť naše malé Slovensko medzi svetové kanoistické veľmoci. Meškáme, preto náš prvý strategický krok bude príprava programovej konferencie Slovenská kanoistika 2032 a už najbližší pondelok 7. júla aj prvé zasadnutie prezídia Slovenskej kanoistiky,“ dodal Richard Galovič.
Takže tu sú názory oboch strán, ktoré sú zainteresované v tejto kauze a uverejnili sme ich bez redakčných úprav.
Čo bude s ňou ďalej? Na to v tejto chvíli nevie asi nikto dať jasnú odpoveď. Podobnú kauzu totiž riešili na Slovensku aj lyžiari, ktorá trvá od roku 2021 a dokonca padli v nej už aj rozhodnutia súdnej moci SR.
Verme, že niečo podobné nečaká aj na kanoistiku, pretože z najúspešnejšieho olympijského športu sa razom môže stať jeden z najmenej úspešných.