Už nie majstrovstvá sveta rok pred olympijskými hrami, ale svetový rebríček v štyroch kategóriách (kajak a kanoe mužov, kajak a kanoe žien) bude mať hlavné slovo o účastníkoch a účastníčkach regaty na hladkej vode pod piatimi kruhmi.
Už iba takto sa bude dať dostať v rýchlostnej kanoistike aj na OH v Los Angeles 2028.
Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) predstavila minulý týždeň, hoci vo svojom dokumente uvádza platnosť od 1. januára 2025, reguly zostavovania svetových rebríčkov. Nečudo, že práve teraz, keďže sa od 16. do 18. mája uskutočnia v Szegede prvé preteky Svetového pohára v tomto roku a bodovanie sa má práve rozbehnúť.
Skúšobný rok
„Podľa doterajších informácií sa priamo o účasť v Los Angeles začne bojovať od budúcej sezóny, pričom tento rok je skúšobný, ale veľmi dôležitý. Aj pre nás,“ povedal nám predseda sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Erik Vlček. „Potrebujeme si priamo v súťažiach overiť, aká cesta nás čaká v túžbe nechýbať s našimi športovcami v Los Angeles,“ pokračoval náš rekordér so šiestimi účasťami na OH.
Reguly vymedzujú, že každý športovec môže mať zarátané v rebríčku päť najlepších výsledkov, pričom musia pochádzať z rôznych „druhov“ súťaží. ICF uvádza, že v budúcnosti sa budú body získavať na olympijských hrách, svetových šampionátoch, Svetových pohároch, kontinentálnych šampionátoch a vopred určených bodovacích súťažiach, pričom všetky majú určené vlastné koeficienty. Jednotlivec môže získať body nielen sám (vtedy viac), ale aj v osádkových lodiach (o niečo menej v debloch, ešte menej v K4).
Nový postupový kľúč na olympiádu nebude jednoduchý, ale zdá sa, že bude spravodlivejší.“
Ktovie, akú reakciu vyvolá požiadavka, že aspoň jeden výsledok bude potrebný z iného kontinentu. „V takomto prípade nás štarty športovcov v ďalekých krajinách budú stáť viac peňazí. Navyše napríklad Svetový pohár bude musieť mať regatu aj niekde v Ázii či v Amerike, nielen v Európe,“ poznamenal Erik Vlček.

Na spomenuté novinky je zvedavý celý svet rýchlostnej kanoistiky a predovšetkým bude musieť reagovať.
„Nový postupový kľúč na olympiádu nebude jednoduchý, ale zdá sa, že bude spravodlivejší. Doteraz mohla napríklad choroba, alebo indispozícia počas MS v predolympijskom roku výrazne znížiť šancu dostať sa na OH, po novom sa to už zrejme nestane,“ vyjadril sa nám nový tréner seniorskej reprezentácie Maďar Csaba Hüttner.
Z trojice Gacsal
S ním sme, samozrejme, zvrtli reč predovšetkým na terajšie preteky Svetového pohára v Szegede, keďže v nominácii na ne mal napokon práve on posledné slovo.
„Po kvalifikačných pretekoch na Zemníku som svoju predstavu konzultoval najmä s osobnými trénermi chlapcov Andrejom Wiebauerom a Petrom Likérom a u dievčat najmä s Eugenom Hontim. Všetci traja, ale aj Ladislav Belovič, pôjdu so športovcami do Szegedu,“ prezradil na úvod.
Kvalifikačná súťaž na Zemníku načrtla nomináciu v individuálnych disciplínach, takisto v dvojkajakoch, ale zostavy do štvorkajakov bolo treba vyberať takpovediac dodatočne. V prípade mužov aj žien.
V K4 mužov neboli pochybnosti o trojici Denis Myšák, Csaba Zalka a Adam Botek, keďže títo kajakári úspešne pádlovali v takejto lodi už aj v minulých rokoch. Bolo ju však potrebné doplniť o štvrtého kajakára, keďže Samuel Baláž sa po dohode aj so svojím trénerom Andrejom Wiebauerom rozhodol sústrediť v súčasnosti na singlkajak.
„Na Zemníku sme mali minulý týždeň testovací deň K4. Spolu s trojicou Myšák, Zalka, Botek sme vyskúšali ďalších kajakárov. Z trojice Dominik Doktorík, Milan Dörner a Ákos Gacsal šla loď najrýchlejšie s Ákosom, ten v nej bude sedieť teraz v Szegege,“ vysvetlil nám Csaba Hüttner.
Súčasne prezradil, že „háčikom“, ktorý udáva tempo, bude prvý raz v K4 Csaba Zalka.
Aj jeho pozícia na prvom mieste v lodi vyšla zo skúšobných jázd, pričom vpredu pádloval aj Denis Myšák. Premiéru v Szegede bude mať teda loď s kvartetom Zalka, Myšák, Gacsal a Botek.
Na maďarskej vode budú v piatok rozjazdy a semifinálové súťaže vo väčšine disciplín, v sobotu odštartuje finálový blok od 9.00 a od 13.00 hod., v nedeľu od 11.00 a 14.03 hod. Slovensko pod vedením nového trénera by malo reprezentovať sedem mužov a šesť žien v 12 disciplínach.
Slovensko na SP v Szegede
Kajakári (6): Samuel BALÁŽ (K1 500 m, K1 1000 m, K1 1000 m), Milan DÖRNER (K1 500 m), Csaba ZALKA (K2 500 m, K4 500 m), Adam BOTEK (K2 500 m, K4 500 m), Denis MYŠÁK (K2 500 m, K4 500 m), Ákos GACSAL (K1 1000 m, K2 500 m, K4 500 m).
Kanoista (1): Peter KIZEK (C1 500 m, C1 1000 m, C1 5000 m).
Kajakárky (6): Bianka SIDOVÁ (K1 500 m, K2 500 m), Réka BUGÁROVÁ (K2 500 m), Hana GAVOROVÁ (K2 500 m, K4 500 m), Sofia BERGENDIOVÁ (K2 500 m, K4 500 m), Dagmar ČULENOVÁ (K4 500 m), Katarína PECSUKOVÁ (K4 500 m, K1 5000 m).