V preplnenom pedoku na ostrove Man, kde vôňa benzínu a vôľa prežiť
jazdia v tandeme, bol jeden muž, ktorého meno sa stalo legendou: William Joseph „Joey“ Dunlop. Írsky motocyklový pretekár, ktorého skromnosť bola rovnako ikonická ako jeho rýchlosť, sa stal symbolom čistej vášne pre preteky a odvahy na hrane smrti.
Joey Dunlop sa narodil 25. februára 1952 v Ballymoney v Severnom Írsku. Pochádzal z robotníckej rodiny a k motorkám sa dostal ako tínedžer – nie pre slávu, ale preto, že ich miloval.
Nebojácny
Najprv pretekal na amatérskych okruhoch, kde si ho všimli pre jeho nebojácny štýl jazdy a schopnosť vyžmýkať z motorky maximum.
Joeyho meno sa navždy spája s najnebezpečnejšími a najikonickejšími motocyklovými pretekmi na svete. Jazdci na ostrove Man dosahujú rýchlosti vyše 300 km/h na verejných cestách, medzi kamennými múrmi a stromami. Dunlop tam zvíťazil rekordných 26-krát (v rokoch 1977 – 2000) a stal sa neoficiálnym kráľom ostrova Man.
Na strojoch značiek Yamaha, Honda či Suzuki predvádzal symfóniu presnosti, odvahy a nezlomnej vôle.
Organizoval humanitárnu pomoc
Joey však nebol len pretekár. Počas zimných mesiacov organizoval a osobne viedol humanitárne konvoje do Rumunska, Bosny, Albánska či Kosova.
V starej dodávke vozil lieky, oblečenie a jedlo pre deti postihnuté vojnou a chudobou. Robil to potichu, bez kamier, bez sponzorov. Za svoje zásluhy bol v roku 1996 povýšený na Rytiera Britského impéria.
Dunlop zomrel 2. júla 2000 vo veku 48 rokov, počas pretekov v estónskom Tallinne. Na mokrej trati stratil kontrolu nad motocyklom a narazil do stromu. Ešte v ten deň predtým stihol vyhrať dvoje pretekov. Jeho smrť otriasla svetom motošportu. Na pohrebe v Ballymoney sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.
Joey Dunlop je považovaný za najväčšiu osobnosť v dejinách cestných pretekov. So svojou nezameniteľnou žltou prilbou sa stal symbolom statočnosti, oddanosti a čistoty športového ducha. Na jeho pamätník na ostrove Man chodia jazdci z celého sveta, aby mu vzdali hold. A v Ballymoney stojí jeho socha.