V Slovane Bratislava dlhšie tajili meno nového hlavného trénera. Tomáša Surového, ktorý ostáva asistentom, strieda Brad Tapper. Kanaďana sme vyspovedali na jeho prvej návšteve klubu po podpise zmluvy.
Začnime obvykle, čo rozhodlo o tom, že ste si vybrali Slovan Bratislava?
„Nabral som dostatok skúsenosti, posledné tri roky som pracoval s Markom Frenchom v Ingolstadte. Bol trénerom v KHL, dosiahol na úspechy. Vyhliadol si ma Lukáš Havlíček, cítil som, že nastal čas, aby som bol znova hlavným trénerom. Slovan je veľká výzva.“
Čo sme si pozerali texty na nemeckých stránkach, neboli ste typickým asistentom, ale tréner French vám dával veľké kompetencie, poviete nám o tom viac?
„Áno, viedol som tréningy, robil som veľa skautingu o súperoch. Mám pätnásť rokov skúseností, vyhral som titul ako tréner a ako hráč som dvakrát uspel v AHL. Som pripravený, už som sa stretol s pár hráčmi Slovana.“
Podieľali ste sa už na výbere posíl pre bratislavský klub?
„Áno, rozprávali sme sa, koho priniesť, ale je to práca Lukáša Havlíčka. Odviedol výbornú robotu. On má finálne slovo o posilách. Som však hrdý, ako to zvládol.“
Slovan skončil na najhoršom mieste vo svojej extraligovej histórii, očakávate obrovský tlak od prvého dňa?
„Záleží, ako to beriete, nepripúšťam si tlak. Spravím všetko preto, aby sme boli pripravení a nič nás neprekvapí. Viacero hráčov, ktorí prichádzajú, chce vyhrať. Mesto čaká na úspech, rovnako ako ja, bude to skvelé spojenie.“
Fanúšikovia budú očakávať len boj o titul, ste na to pripravený?
„Áno, chcem vyhrávať tituly. Pozerám sa za vás v miestnosti, kde sedíme, sú fotografie hráčov s majstrovským pohárom. To chcem v Bratislave zažiť.“
Na druhej strane prichádzate z inej ligy, na Slovensku ste nepôsobili, nepotrebujete na začiatku od priaznivcov trpezlivosť?
„Každý potrebuje čas, fanúšikovia Slovana sú vášniví a čakajú od nás výhry. Nemôžem im ich sľúbiť, ale spravím všetko preto, aby sme sa pripravili a pracovali na detailoch.“
Môžete prezradiť, akým štýlom chcete hrať?
„Bude to slovensko-kanadský mix hokeja. Musíme sa na to dobre pripraviť, aby hráči pochopili a zvládli systém. Mám už postrihané viaceré videá. Niečo som hráčom už ukázal. V roku 2000 som hral prípravný zápas v NHL proti Pavlovi Demitrovi, ktorý bol úžasný. Mal zručnosti a obrovskú vášeň pre hru, tak som si zapamätal slovenský hokej. Chceme hrať podobne, aby sa proti ním ťažko hralo. Môžete mať všetko talent, ale ak nemáte zapálenie a vášeň, nič z s tým nedosiahnete.“
Počuli sme prirovnanie, že Slovan očakáva, že budete podobne úspešný ako váš krajan trojnásobný slovenský majster Dan Ceman, poznáte ho?
„Mark French ho pozná veľmi dobre, vyzdvihol jeho ľudské vlastnosti. Teším sa, keď sa stretneme. Ja budem v prvom rade sám sebou, nechcem byť niekým iným. Bude to proces, aby sme sa dostali na úroveň Košíc.“
Manažér Lukáš Havlíček chce hrať o titul, ale zároveň zapracovávať do zostavy mladých hráčov, ste v tomto na rovnakej vlne?
„S Lukášom sme na rovnakej vlne. To znamená, že chcem pomôcť k rozvoju hráčov, aby aj začali v nižšej lige a k tomu trénovali s áčkom kvôli nabraniu skúseností. Chcem, aby sa mladí hráči učili, ako má vyzerať profesionálny hokejista, čo má jesť, koľko spať a podobne.“
Čo ste vedeli o extralige pred podpisom zmluvy?
„Viem, že extraliga je vyrovnaná, stačí sa pozrieť ako vyvrcholila, keď sa semifinále aj finále hrali na skoro maximálny počet zápasov. Liga je rýchla a ofenzívna.“
Počas prvého pobytu ste mali možnosť si pozrieť aj Bratislavu, ako sa vám páči mesto?
„Milujem cestovanie a minulý rok som bol cez leto v dvanástich krajinách. Bratislava bolo jedno z mojich obľúbených. Robil som si aj reelsko na instagram, ako sa mi páčil modrý kostolík, jedlo a pivo v centre mesta.“
Slovenská liga šla výrazne hore aj finančne, viete, že už môže konkurovať takmer všetkým nemeckým klubom?
„Nikdy sa nestarám do platov hráčov, pre mňa je prioritné tvrdo pracovať a pripraviť tím na každú situáciu.“
Ako hráč ste odohrali v NHL 71 zápasov za už neexistujúci klub Atlanta Thrashers, ako si na obdobie spomínate?
„S mojou kariérou to bolo hore, dolu. Bol som energickým typom hráča. Podobné typy nazývate potkanom, provokoval som, hákoval, dohrával pri mantineli, aby som sa dostal do hlavy súperom. Očakávam toto aj od niektorých svojich hráčov, potrebujete podobné typy v zostave. V Nemecku sme vyhrali základnú časť, mali sme parádny tím, ale nezískali sme titul. V semifinále nám chýbali hráči, ktorí dokážu trhať ľad a ísť za hranu. Mimo ľadu treba byť slušný, pustiť staršiu pani sadnúť v autobuse, alebo jej otvoriť a podržať dvere. Na ľade treba prepnúť a dať do toho všetko.“
V kariére ste zažili extrémnu situáciu, keď vám zomrel kamarát Dan Snyder pri autonehode, ktorú spôsobil Dany Heatley, ovplyvnilo to vašu kariéru?
„Bolo to veľmi ťažké, stratil som môjho najlepšieho kamaráta a spolubývajúceho. Snažil som sa to prekonať, odišiel som do Nemecka do Norimbergu a potom som to ešte skúsil za Philadelphiu Phantoms v AHL. Darilo sa mi, bol som vo výbornej forme, ale zranil som sa, dostal som hit zo zadu do hlavy. Zlomili mi nos, mal som ťažký otras mozgu. Nemecko mi chýbalo, dohral som tam kariéru. Európa sa mi páči, milujem objavovať nové veci, jazyky, aj keď slovenčina je extrémne ťažká. Postupne som sa sústredil na trénerskú kariéru, v ktorej chcem byť najlepší ako sa dá.“
Zocelil vás podobný emočný moment v živote?
„Áno, zažil som niečo podobné v našom tíme v poslednej sezóne, keď zomrel jednému z našich hráčov najlepší kamarát na rakovinu. Učíte sa z toho, čím ľudia prechádzajú a akú traumu si prežili. Stalo sa mi niečo podobné, vedel som mu pomôcť a viesť s ním dlhý rozhovor.“
Kto je Brad Tapper?
Brad Tapper je 47ročný kanadský tréner. Pôsobil v ECHL, AHL a posledných päť sezón v nemeckej DEL. Väčšinou na pozícii asistenta trénera. Ako hráč to dotiahol až do NHL, vyhral Calder Cup pre víťazov AHL. V profilige si zahral 71 zápasov v profilige za Atlantu Thrashers. Pôsobil aj v univezitnej NCAA a kariéru dohrával v nemeckej DEL.
Pochádzate z rodiny, kde ste mali vlastných súrodencov, ale u vás v dome žilo aj viacero pestúnskych detí, aké to bolo vyrastať v podobnom prostredí?
„Každé dieťa hľadá pozornosť, my sme mali v jednom momente v dome deväť detí. Bolo to náročné, ale na druhej strane ste sa naučili, ako dôležité je zaobstarať jedlo, byť disciplinovaný a schopný pracovať v náročných podmienkach. Naučilo ma to tvrdo robiť a snažiť sa prekonať súperov.“
Hovorili ste o Demitrovi, spomínali ste Ľuboša Bartečka, s ktorým ste pôsobili v Atlante, pamätáte si ešte na iných hráčov?
„Nie som si istý, ale tuším je Čech, v Atlante nám chytal Milan Hnilička a potom som hrával v Norimbergu s Ľubomírom Sekerášom. Skvelý hráč a človek.“
Sekeráš je slovenským rekordérom, keď prišiel do NHL ako najstarší nováčik.
„Áno, máte pravdu, išiel vtedy do Minnesoty Wild a hrával tam s Mariánom Gáboríkom.“
Väčšinu kariéry ste strávili v Nemecku, šiel hokej v krajine hore?
„Hokej ide v Nemecku hore, v Ingolstadte sme mali úžasných fanúšikov, v Kolíne či Berlíne chodí na hokej šestnásťtisíc ľudí, v Manheime štrnásťtisíc.“