Bolo že to radosti, keď Slováci pred vyše tromi rokmi na zimných olympijských hrách v Pekingu vybojovali historický bronz v hokejovom turnaji.
Partia okolo pracovitého kapitána Mareka Hrivíka a vtedajšieho streleckého objavu Juraja Slafkovského okrem skvelých výkonov a súdržného prejavu využila aj skutočnosť, že v čínskej metropole nehrali hokejisti z NHL. Konkurencia teda nebola najvyššia možná...
Prešiel nejaký čas a vo februári 2024 z ústredia Národnej hokejovej ligy, Národnej asociácie hráčov hokejovej ligy a Medzinárodnej hokejovej federácie prišla správa, ktorá potešila tisícky fanúšikov hokeja po celom svete.
Na ZOH 2026 v Taliansku budú hrať aj najlepší hokejisti z kanadsko-americkej NHL. Po 12 rokoch sa tak na vrcholnom hokejovom podujatí opäť predstavia najlepší z najlepších.
Či však jasajú aj zostavovatelia reprezentácie Slovenska, je otázne. Slovenskí hokejisti už dávno netvrdia muziku v zámorskej profilige a ich počty každým rokom rapídne ubúdajú. A s nimi ubúda aj prvotriedna kvalita.

Zo zámoria iba desiatka?
Pokojne sa môže stať, že do Milána si to vo februári budúceho roka namieri ani nie dvojciferný počet hráčov zo zámoria, ak vezmeme dokopy NHL a nižšiu „farmársku“ súťaž AHL. Ak by sme sa mali odraziť od minulej sezóny, do NHL zasiahlo iba osem slovenských hokejistov, z toho len piati odohrali viac ako 30 zápasov.
Je logické, že ak budú Juraj Slafkovský, Martin Pospíšil, Martin Fehérváry, Erik Černák a Šimon Nemec zdraví, nebudú chýbať na najväčšej reprezentačnej scéne v Miláne. K nim môžeme pokojne zaradiť aj Tomáša Tatara, ktorý už zrejme uzavrel svoju zámorskú kapitolu a presídlil do švajčiarskeho Zugu.
Ďalší piati-šiesti hráči prichádzajú do úvahy spomedzi tých, ktorí sa budú snažiť o trvalejší pobyt v NHL. Budú to najmä mladíci, ktorí si zahrali na tohtoročných MS v Štokholme (Dalibor Dvorský, Samuel Honzek, Martin Chromiak, Samuel Kňažko), ale istotu nemajú.
Ak k tomu prirátame brankársku jednotku posledných rokov Samuela Hlavaja, dopracujeme sa k číslu 10-12 hráčov. Viac ich asi zo zámoria nebudeme mať. Otázka znie, kto ich doplní z Európy?
Tatar, Studenič a Okuliar
Okrem už spomenutého Tatara, ktorý má v nohách sedem majstrovstiev sveta a jednu olympiádu a najmä skúsenosti zo šiestich klubov NHL, sa ako prví derú do pozornosti útočníci Marián Studenič a Oliver Okuliar. Obaja by mali v budúcej sezóne pôsobiť vo Švédsku.
Prvý menovaný bol v minulom ročníku vo švédskom Färjestade azda aj najlepší slovenský útočník pôsobiaci v Európe, druhý bol zasa najlepší Slovák v nižšej zámorskej súťaži AHL.
Studenič je síce v nemilosti vedenia hokejového zväzu, ale je predpoklad, že do začiatku ZOH 2026 dôjde k „zmiereniu“, hoci na ťahu je druhá strana.
Okuliar predbežne vzdal boj o NHL v nabitom kádri šampióna z Floridy a vybral si rovnako príťažlivú švédsku destináciu – Skellefteu. Odtiaľ bude mať bližšie do reprezentácie.
„Nad olympiádou som zatiaľ neuvažoval. Výhodu mám v tom, že môžem hrať na dvoch prípravných turnajoch pred olympijským vrcholom v Miláne. Bude to však boj. Každý chce hrať na olympiáde. Je to ešte ďaleko,“ povedal nám Okuliar krátko po podpise zmluvy vo Švédsku.
Na severe Európy v Leksande pôsobí aj ďalší skúsený útočník Peter Cehlárik, ktorý má dostatok skúseností aj kvality na to, aby tiež zabojoval o Miláno.

Základ bude z Česka
Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď napíšeme, že väčšinu slovenských hráčov z Európy na ZOH v Miláne budú tvoriť tí z českých klubov. Vlani pôsobilo v českej extralige 44 Slovákov a minimálne polovica z nich už má na konte reprezentačnú skúsenosť A siedmi – ôsmi by reálne mohli zamiešať aj olympijskou zostavou.
Dominantný v tomto smere je Třinec. Päťnásobný majster z posledných šiestich sezón ponúka ostrieľaných borcov do obrany Martina Marinčina a Patrika Kocha ako aj do útoku Libora Hudáčka a Marka Daňa. Herný kumšt Hudáčka a strelecká pohotovosť Daňa by sa našej reprezentácii určite hodili.
„Olympiáda je môj cieľ. Už som na nej raz hral, takže viem, o čom to je, a rád by som si to zopakoval. Je to však ešte ďaleko.
robím všetko preto, aby som v slovenskom tíme nechýbal. Keď sa mi budú vyhýbať zranenia, tak si myslím, že sa uvidíme v Miláne,“ povedal v našom nedávnom rozhovore Hudáček.
Bude to veľká česť
Rovnako ako Hudáček tento rok chýbal na majstrovstvách sveta aj Marko Daňo. Nepochybujeme však, že hokejista s jeho skúsenosťami aj z NHL zabojuje o Miláno.
„Verím, že si v novej sezóne svojimi výkonmi vypýtam miestenku na olympiádu. Samozrejme, je to ešte ďaleko, ale ak bude o moje služby v národnom tíme záujem, bude to pre mňa veľká česť,“ vravel nám Daňo, ktorý rovnako nechýbal v bronzovom Pekingu.

V Česku budú v nadchádzajúcej sezóne pôsobiť aj ďalší štyria-piati hráči, ktorí by mali vážne zabojovať o olympiádu. Sú to brankár Stanislav Škorvánek, obranca Peter Čerešňák a útočníci Marek Hrivík, Róbert Lantoši a Miloš Kelemen.
Priradiť by sme k nim mohli aj poctivého pracanta Matúša Sukeľa. Všetkých na to predurčujú dobré referencie z vrcholných podujatí v drese Slovenska z minulosti.
Horšie to vyzerá so zastúpením hráčov zo slovenskej extraligy. Momentálne v kádroch slovenských tímov veľmi nevidíme hráča, ktorý by reálne mohol pomýšľať na olympijský sviatok.
Azda s výnimkou skúseného Samuela Takáča zo Slovana Bratislava či stále sa lepšiaceho centra z Nitry Sebastiána Čederleho. V obrane by mohol byť záloha Mislav Rosandič z Košíc.
A čo hráči z KHL?
Špecifická situácia je s hráčmi z KHL. Vlani ich v Rusku pôsobilo deväť, v reprezentačnom drese sa objavili traja. Obrancovia Martin Gernát, Mário Grman a útočník Adam Liška pomohli v Bratislave k postupu na olympiádu, ale v ďalšej časti sezóny sa už v tíme s dvojkrížom neobjavili.
V tejto súvislosti treba pripomenúť, že vzhľadom na niekoľko rokov trvajúcu ruskú vojenskú inváziu na Ukrajine vyspelý hokejový svet nevolá do reprezentačných tímov hráčov pôsobiacich v Rusku, ale na Slovensku to neplatí.
V duchu vládnej politiky „na všetky svetové strany“ dáva zväz šancu všetkým hokejistom, ktorí svojou kvalitou patria do reprezentácie. Otázka je, či bude aj reálne nominovať hráčov z Ruska do Milána, keďže KHL v programe na budúcu sezónu neráta s prestávkou počas olympijského turnaja.
Výnimkou môže byť Severstaľ Čerepovec, ktorý podľa slov riaditeľa Nikolaja Kanakova Adamovi Liškovi nebude brániť v účasti na ZOH: „Myslím si, že ho necháme ísť, s Liškom máme dobré vzťahy. Je to jeho život, jeho kariéra,“ povedal Kanakov na oficiálnom klubovom webe.
Pred 20 rokmi ešte 18 hráčov z NHL
Na záver ešte dve krátke porovnania, ako sa vyvíjala situácia v zastúpení slovenských hráčov zo zámoria a Európy na zimných olympijských hrách.
Keď sa dosiaľ naposledy hral hokejový turnaj za účasti hviezd z NHL v roku 2014 v ruskom Soči, bolo na slovenskej súpiske 12 hokejistov zo zámorskej profiligy a medzi nimi aj veľké esá ako Zdeno Chára, Marián Hossa či Jaroslav Halák. Zostávajúcich 11 hráčov bolo z Európy, ale až ôsmi z nich z KHL.
Ešte dominantnejšie v prospech NHL vyznieva situácia spred 20 rokov, keď sa zimná olympiáda rovnako konala v Taliansku.
Na ZOH 2006 malo až 18 slovenských hráčov klubovú príslušnosť z tímov NHL. Ani v jednom prípade sa Slováci neprebojovali do bojov o medaily.