Štokholm je jedným z tých miest, kde máte pocit, že všetko funguje tak, ako má. Verejná doprava jazdí načas, ulice sú čisté, ľudia sa netlačia, nevykrikujú, nejazdia bezohľadne. Ale zároveň máte v hlave očakávanie.
Predsa len, hrajú sa tu po dvanástich rokoch majstrovstvá sveta v hokeji. V krajine, ktorá je hokejovo silná, má veľkú históriu, hráčov v NHL aj titulov viac než dosť. Čakali by ste, že to bude cítiť. Aspoň trochu.
Nie je tomu tak. V meste je prekvapivo málo známok, že ide o veľké športové podujatie.
Pri samotnej hale vás pri vystúpení z električky či vlaku skôr zaujmú plagáty na novembrovú NHL Global Series, keď sa vráti do Štokholmu Sidney Crosby so svojím Pittsburghom, ako podpora majstrovstiev sveta. Sem-tam zbadáte reklamu na halu alebo logo MS, ale v centre sa nič nezmenilo.
Fanúšikov je veľa zväčša len na domácich zápasoch, atmosféra je úplne bežná. Hokej sa hrá, ale Štokholm si ide svoj štandardný rytmus.
V porovnaní s Rigou 2023 alebo vlaňajšou Prahou či Ostravou, kde mestá žilo hokejom celé dva týždne, pôsobí švédska metropola odlišne. Akoby to bola len ďalšia udalosť v kalendári.
Majestátna Vasa
Štokholm má však veľké množstvo možností, najmä kultúrnych v podobe múzeí a galérií.
Organizátori spravili pre akreditovaných novinárov pekné gesto, keď im dali zadarmo vstupy do takmer každého z nich, konkrétne do 58!
Pri porovnaní z Bratislavou je to až na plač, ale nebudeme v tomto texte hodnotiť kam a prečo sa dostala slovenská kultúra.
Človek ich stíha pri náročnom programe pár, ale určite netreba vynechať Vasa múzeum.
Bez preháňania jedno z najlepších historických múzeí. Zachovaná bojová loď zo 17. storočia, ktorá sa potopila pár minút po vyplávaní, je centrom celého priestoru.
A je to silný pohľad – nielen pre jej veľkosť, ale najmä pre detailnosť a spôsob, akým ju Švédi dokázali uchovať.
Nepotrebujete byť historik, aby ste ocenili mieru práce, ktorú do toho dali. Okolo je množstvo interaktívnych tabúľ, modelov, videí – všetko veľmi dobre vysvetlené.
Zaujímavosťou je, že držiteľ Nobelovej ceny alebo člen kráľovskej rodiny môže vstúpiť aj na palubu.
Silné fotografie
Potom si môžete vybrať veľké množstvo múzeí s rozličnou tématikou. U nás voľba padla na ešte na múzeum Fotografiska, ktoré je modernejšieho až provoaktívneho rangu.
Výber výstav je silne zameraný na súčasné spoločenské témy, miestami dosť intenzívne – portréty utečencov, témy identity, psychického zdravia. Fotografie sú silné, dramaturgia výstav premyslená.
Nie je to typ galérie, kde sa len kocháte estetikou. Skôr vás núti premýšľať.
Technologické múzeum bolo fajn najmä z pohľadu, ako je pripravené pre deti a mladých.
Veľa interaktívnych častí, možnosť vyskúšať si VR headsety, jednoduché robotické programovanie, ale aj expozície o histórii švédskeho inžinierstva. Človeka nášho veku zaujme, že sú už históriou prvé konzoly nintendo či play station.
Rušný Gamla Stan
Štokholm dýcha históriou z každého kroku. Sochy sa na vás vynikajú z každého miesta. Centrum pôsobí veľmi uhladene.
Gamla Stan je typická stará štvrť s úzkymi uličkami, obchodmi so suvenírmi, klasickými kaviarňami.
Má to svoje čaro, ale cítiť, že je to hlavne pre turistov. Inak je mesto skôr pokojné, až chladné – nielen teplotne, ale aj atmosférou.
Nikto sa nikam neponáhľa, nikto vám nevenuje priveľa pozornosti. V dobrom aj zlom.
Ak hľadáte intenzívne mestské zážitky, Štokholm vás možno neosloví tak ako Rím, Barcelona či Budapešť. Ale ak máte radi systém, poriadok a funkčnosť, sadne vám.
Pri prechádzkach mestom vás napadne kontrast, aká tu v týchto dňoch vládne. V halách sa bojuje, hrá domáca reprezentácia, ale v meste to nikoho príliš nevzrušuje.
Švédi hokej milujú, ale neprežívajú ho okato. Možno je to len odraz ich povahy. Alebo toho, že ich reprezentácia bola posledné roky ďaleko od zlata, a tak si držia odstup.
Každopádne – výlet do Štokholmu stojí za to, aj keď kvôli hokeju sem tentoraz prišlo menej emócií, než by ste čakali. Možno aj preto bol dobrý čas sa na chvíľu pozrieť na mesto očami bežného návštevníka.