Keď sa 14. januára dohodol tréner Adrian Guľa na angažmáne s FC Riga, trojnásobným lotyšským majstrom, dostal jednoznačnú úlohu: vrátiť mužstvo na ligový trón, ktorý mu naposledy patril v roku 2020.
Po začiatočných výsledkových turbulenciách sa tím parádne naštartoval a výsledkom je aktuálna séria desiatich ligových víťazstiev.
„Rekord to ešte nie je,“ pousmial sa na úvod rozhovoru pre náš denník úspešný slovenský kouč, keď sme mu blahoželali k veľmi peknej šnúre, ktorá zároveň znamenala prienik na prvú priečku ligovej tabuľky.
„Série sú nádherné a sú na to, aby sa prekonávali. S mužstvom však máme internú dohodu, že ideme naozaj postupne, vždy s cieľom nachystať sa na najbližší zápas.“
Pred futbalom hokej aj basketbal
V roku 2020 dokázali futbalisti FC Riga naplno bodovať vo Virslige až štrnásťkrát po sebe. Počas tejto série dostali len osem gólov, čo je priemer 0,57 inkasovaného gólu na zápas.
V tomto smere je Adrian Guľa so svojím tímom už teraz výrazne lepší. V desiatich zápasoch totiž inkasovala brankárska jednotka mužstva Krišjanis Zviedris len dvakrát, čo predstavuje neskutočný priemer 0,2 inkasovaného gólu na jeden duel.
„Samozrejme, teší nás to. Po nevydarených úvodných kolách chlapci takpovediac načítali celú súťaž a naskočili na to, čomu sme od začiatku verili, že bude fungovať. Uverili tomu aj oni, hoci stále sme v priebehu súťaže. Tá je iná ako na Slovensku, keďže všetko odohráme v jednom roku.
Je to náročné v tom, že napríklad v máji sme absolvovali až sedem ligových zápasov. Nabitý program nás čaká aj v lete, kde nám pribudnú ešte aj duely v kvalifikácii Konferenčnej ligy,“ vysvetľoval kormidelník, ktorý koncom júna (29. 6.) oslávi okrúhlu päťdesiatku.
Vrátil sa ešte k prvým týždňom na novom pôsobisku a k tomu, čo ho počas nich najviac zaskočilo.
„V úvodných kolách sme hrali na umelej tráve, ktorá nemala potrebnú kvalitu. V takých podmienkach, bez potrebných parametrov, sa zmazáva kvalitatívny rozdiel medzi tímami. Prezliekať sme sa museli v unimobunke.
Niektorí naši hráči prišli z Brazílie či z Kostariky a v minulosti neboli ďaleko od účasti na majstrovstvách sveta, takže si potrebovali zvyknúť na tunajšie podmienky. Napríklad aj na to, že sa občas hrá pre 300 ľuďmi, keďže v krajine je futbal až tretí najpopulárnejší šport. Jednoznačne vyššie sú hokej aj basketbal.“
Silný protivník za chrbtom
So svojím súčasným tímom na úvod pôsobenia prehral v dueli o národný Superpohár s úradujúcim šampiónom RFS (1:3), následne z prvých šiestich ligových kôl vyhral len dvakrát. A to sa klubu s jasnými majstrovskými ambíciami jednoznačne málilo…
„Áno, je to prirodzené. Nebolo to však tak, že by vedenie klubu predo mnou stálo a hovorilo, že musíte vyhrať nasledujúci zápas, inak nezostávate. No vnútorne som aj ja cítil, že ani pre mňa to nie je cesta. Nebolo to v poriadku nielen výsledkovo či herne, ale viacero vecí nebolo podľa toho, ako sme sa pôvodne dohodli,“ hovoril úprimne Adrian Guľa.
Hneď vzápätí však rezolútne doplnil: „Rozhodli sme sa zostať a bojovať. Aj s mojím štábom sme si povedali, že skúsime ísť postupne, zápas po zápase. A uvidíme, čo sa nám podarí. Je normálne a prirodzené, že keď ste v klube s výraznými ambíciami, ktorý vám navyše vytvára solídne podmienky vzhľadom na krajinu a ligu, v ktorej pôsobíte, ste pod drobnohľadom a veľkým interným tlakom.
Aj preto som veľmi rád, že sa nám teraz darí nielen výsledkovo, ale tiež herne. Potrebujeme to však udržať, respektíve sa neustále zlepšovať. RFS má totiž veľmi solídne mužstvo, ktoré dva roky po sebe vyhralo ligu. Inak povedané, potrebujeme uspieť v každom zápase, pretože za chrbtom čaká naozaj veľmi silný protivník.“
Adrianovi Guľovi pomáhajú v Rige v pozícii asistentov krajania Norbert Guľa a Peter Argyusi, kondičnú stránku mužstva má na starosti Martin Kojnok. Spoločnými silami sa pričinili o to, že tím má na konte v súťaži najmenej prehier (1) aj inkasovaných gólov (10).
Mužstvo nedostalo gól už 483 minút (z hry dokonca 567 minút) a po nevydarenom štarte sa 14. mája, štyri mesiace po nástupe štvorčlenného slovenského realizačného tímu, prepracovalo na čelo tabuľky.
„Recept je v jednotlivých hráčoch spĺňajúcich naše nároky. Napriek rotácií sa dá jasne vyčítať, že sme vsadili na typológiu rýchlych hráčov, so stabilnou výkonnosťou nielen dopredu, ale aj smerom dozadu. Chytil sa brankár, o ktorom sme vedeli, že má kvalitu, ale potreboval sa zžiť s mužstvom.
Máme vyvážený kolektív, v ktorom neustále sledujeme zlepšovanie viacerých parametrov, vrátane fyzických. Niekoľko zápasov sme zlomili práve dobrou kondičnou a silovou pripravenosťou.
Zároveň sme stavili na hráčov, ktorí dokážu ísť aj charakterovo na dno svojich síl,“ hodnotil bývalý klubový tréner Trenčína, Žiliny (majster v roku 2017), Plzne, Wisly Krakov, Dunajskej Stredy a Apollonu Limassol.
Niké liga je vyššie
Lotyšská liga a jej porovnanie so slovenskou najvyššou súťažou. Ako by vyznelo?
„Riga pred tromi rokmi zdolala Ružomberok, na druhej strane momentálne tretia Auda prehrala celkom jasne s Trnavou. RFS hralo skupinovú fázu Európskej ligy a doma zdolalo Ajax. Ťažko povedať, aké by to bolo v dlhodobej súťaži, ale RFS a Riga by hrali dôstojnú úlohu v našej lige,“ uviedol Adrian Guľa.
„V príprave sme hrali v zime vyrovnanú partiu so Žilinou, aj keď to nie je úplne objektívne zrkadlo.
Verím však, že by sme hrali o najvyššie priečky. Vďaka týmto dvom klubom, teda Rige a RFS, by jednoznačne vzrástla konkurencia najlepším slovenským klubom,“ doplnil
Na záver predsa len prišiel verdikt, ktorý poteší našich priaznivcov. „V globále je Niké liga vyššie ako lotyšská súťaž. Je to preto, že máme Slovan, ale tiež kluby ako Trnava a Dunajská Streda s výborným zázemím, či jasne štruktúrovanú Žilinu. Pred Lotyšmi sme jednoznačne aj v infraštruktúre a zázemí pre fanúšikov na jednotlivých štadiónoch,“ vyhlásil.
Kráča v otcových šľapajách
V utorok bol Adrian Guľa v Banskej Bystrici, aby povzbudil svojho syna Christiana na finálovom turnaji Školského pohára Slovenského futbalového zväzu (SFZ).
„Chlapcom to išlo výborne, napokon turnaj vyhrali. Takže syn je majster Slovenska. Či pôjde v mojich šľapajach? Radšej nech je ešte lepší ako ja,“ pousmial sa Guľa, ktorý bol nadšený z organizácie celého podujatia. Dodajme, že Christian, ktorý je aj člen výberu MŠK Žilina do 13 rokov, hral za ZŠ a MŠ Školská 49 zo Žiliny.
Príprava na Messiho
Počas reprezentačnej prestávky stihol prísť Adrian Guľa na tri dni na Slovensko za rodinou, už vo štvrtok ráno sa však vracal späť do Lotyšska. Na FC Riga totiž čakala cesta za mimoriadne atraktívnym súperom. Na generálku pred majstrovstvami klubov si lotyšský klub pozval 30-násobný portugalský šampión a dvojnásobný víťaz Ligy majstrov FC Porto.
„Ukázala sa sila nášho manažmentu, respektíve majiteľa, že si vybrali práve nás. Pre mužstvo je super, že zmeníme prostredie a budeme hrať s európskym gigantom. Pre trénera je vždy veľká výzva pripraviť hráčov na takúto prestížnu konfrontáciu, o to viac, že nám bude chýbať šesť reprezentantov. Navyše, máme trochu iný káder ako Porto...
Napriek tomu však verím, že to prispeje k nášmu zlepšeniu a v konečnom dôsledku nám to pomôže napríklad v súvislosti s účinkovaním v predkolách Konferenčnej ligy,“ povedal slovenský kouč.
Zápas sa odohrá v nedeľu 8. júna predpoludním na štadióne rezervného tímu FC Porto. „Modro-bieli“ sa na MS klubov (14. 6. – 13. 7.) predstavia v základnej A-skupine proti brazílskemu Palmeirasu, egyptskému Al-Ahly a Interu Miami z MLS s hviezdami na čele s úradujúcim majstrom sveta, Argentínčanom Lionelom Messim.
Urobiť dieru do Európy
Adrian Guľa v minulosti trénoval reprezentáciu do 21 rokov, práve po ňom prevzal tím súčasný kouč Jaroslav Kentoš.
„Na Slovensku teraz právom všetci cítime nielen veľkosť podujatia, ktoré sa u nás chystá, ale aj to, že chalani majú na to, aby s každým hrali na víťazstvo. Mužstvo je posilnené chlapcami z A-mužstva ako Suslov, Obert, či Leo Sauer, čo je ohromná sila. Chalani môžu urobiť dieru do Európy. Majú talent aj potenciál, navyše budú hrať doma. Všetci z nich cítime veľké ambície, a to je správne,“ uviedol Guľa.