reklama
20. máj 2025 o 10:04

Projekt vytvorenia juniorských tímov sa zrealizuje v tretej lige. Môže spojiť vrcholový futbal s amatérskym

Technický riaditeľ SFZ ROMAN PIVARNÍK hovorí o pomocnej ruke mladým hráčom, dáva im čas na potrebný rozvoj.

Roman Pivarník, technický riaditeľ SFZ. Roman Pivarník, technický riaditeľ SFZ. (zdroj: SFZ - Roman Ferstl. )
Písmo: A - | A +

Súčasťou reorganizácie tretej najvyššej súťaže, v ktorej sa namiesto dvoch skupín (Západ, Východ) bude hrať v troch (Zápas, Stred, Východ), je aj vznik béčiek alebo juniorských tímov.

Možnosť ich vytvorenia a predovšetkým prihlásenia do tretej ligy sa týka účastníkov Niké ligy a klubov, ktoré majú štatút akadémií.

Táto téma je postavená aj na čoraz prísnejších pravidlách FIFA. Podľa nich nie je v poriadku, že kluby majú vytvorené farmy a hráči vlastne striedavo hrávajú za dva kluby. Tieto veci nie sú v súlade s pravidlami FIFA.

V minulosti sme si to na Slovensku upravovali, pretože kluby nemali béčka, a tak sa hľadala možnosť, aby mladí hráči mali kde hrať. Tento projekt im k tomu pomôže.

Vytvorenie juniorských tímov umožní, aby hráči po skončení dorasteneckého veku mohli pôsobiť vo svojich kluboch a nemuseli odchádzať preč,“ hovorí technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Roman Pivarník.

reklama

Jeden a pol hráča

Ten vytiahol zaujímavé číslo. „Podľa UEFA a jej štatistík v priemere odohrá v prechode z dorasteneckého do seniorského futbalu jeden a pol hráča z tejto kategórie 450 minút.

Niekedy päť minút, inokedy desať minút, pätnásť, v sumáre 450 minút a teda v prepočte päť celých zápasov. Časový úsek, kedy to v priemere hráč na spomínané číslo naplní, je štyristo dní,“ pokračuje Roman Pivarník.

„V devätnástke však máme dvadsať hráčov. Keď z nich desať z klubu odíde a desať pokračuje, tak tu máme ešte osem a pol hráča, ktorí potrebujú herný čas. Farmy sa týkajú skôr zmluvných hráčov áčka.

Spomínaní hráči z tejto vekovej kategórie potrebujú na rozvoj ešte dva-tri roky. Keď však možnosť ďalej vštepovať filozofiu klubu a rozvíjať sa nedostanú, už sa do klubu nevrátia. Pritom, možno by svoj talent rozvinuli,“ hovorí technický riaditeľ SFZ.

reklama

Bohaté skúsenosti

Pivarník vychádza aj z vlastných skúseností. "V Česku som trénoval v šiestich kluboch a všetky mali béčka, teda juniorské tímy. Rapid Viedeň takisto,“ pokračuje Roman Pivarník.

Pridáva konkrétne meno. „Teraz sa vo veľkom hovorí o Lukášovi Kalvachovi, ktorý by mohol z Plzne prestúpiť do Slovana. On sa pôvodne nedostal medzi štyroch hráčov, ktorí sa z dorastu posunuli do áčka Olomouca, Pokračoval však v béčku a cez to sa predal do Plzne za veľké peniaze.

Keď ho kamaráti volali na zábavu, sám ich poslal preč. Lúči sa hráč, z ktorého sršala normálnosť
Súvisiaci článok
Lúči sa hráč, z ktorého sršala normálnosť

Podobnými príkladmi sú Chorý, ktorý prešiel z Olomouca do Plzne a potom Slavie, Mojmír Chytil, ktorý bol v Olomouci a skončil v Slavii či Milan Havel, ktorý sa posunul z Bohemky do Plzne.

Oni potrebovali tie dva – tri roky na to, aby sa uchytili a dnes sú adaptovaní vo vrcholovom futbale,“ vysvetľuje Roman Pivarník.

reklama

Nie sme záchrancovia, len chceme pomôcť

Najčerstvejší príklad ponúklo finále Českého pohára, v ktorom Olomouc zdolal Spartu.

„Tréner Janotka najprv trénoval devätnástku, potom béčko Olomouca. Keď dostal áčko, vzal si doňho polovicu hráčov z béčka. Vyhral pohár, v lige hral v hornej šestke a môže sa chystať na Európsku ligu. Béčko sa Olomoucu určite vyplatilo,“ hovorí Roman Pivarník.

Dodáva: „Nejdeme sa tváriť ako záchrancovia slovenského futbalu. Je to však jedna z vecí, ktorá má pomôcť mladým hráčom. Potrebujú však aj kvalitný tréning pod dohľadom kvalitných trénerov,“ hovorí Roman Pivarník.

„Tu je dôležité, aby si aj hráč povedal, že to chce ešte dva – tri roky skúsiť a že tak zabojuje o profesionálnu kariéru a vrcholový futbal," pokračuje.

reklama
Snahou projektu je dať väčšiu šancu rozvoju mladých hráčov. Snahou projektu je dať väčšiu šancu rozvoju mladých hráčov. (zdroj: mskzilina.sk - Daniel Stehlík/ CVAK.SK)

Prečo do tretej ligy?

Prečo práve tretia liga? V skratke – do druhej je množstvo mladých hráčov ťažké dostať, štvrtá by už nebola zárukou rozvoja. Roman Pivarník dodáva, že práve juniorské tímy ovplyvnili aj plánovanie modelu tretej ligy.

„Pôvodne sme uvažovali ponechať model s dvomi skupinami, ale dostať doňho osem – dvanásť tímov podľa záujmu klubov by bolo veľmi náročné. Nakoniec sme sa po dohode s regiónmi rozhodli pre tri skupiny.“ V juniorkách v tretích ligách by mladí hráči mali dosahovať želanú minutáž.

„Keď si zoberieme áčka, v ktorých sú hráči od 18 do 35 rokov, tak tí mladší majú problém dostať sa do zostavy. Takto dostanú šancu zabojovať dva – tri roky v juniorských tímoch o šancu byť v prvom tíme.“

Aby béčka fungovali pre mladých hráčov, tvorcovia projektu prichádzajú s limitmi. Išlo by tímy v štýle U23, čo by odzrkadľovalo práve často spomínané obdobie dvoch – troch rokov od skončenia v U19.

reklama

„Okrem toho tam môžu byť štyria starší hráči. Môžu sa rozohrávať po zranení, môžu to byť hráči, ktorí skúsenosťami potiahnu.“ Sedem hráčov na ihrisku bude z kategórie U23 – platí však, že pri dosiahnutí veku 23 rokov budú mať hráči právo dohrať súťažný ročník.

Otázka kvality

V treťoligovej skupine Východ je momentálne 16 účastníkov, v skupine Západ sedemnásť, spolu 33. V modele s tromi skupinami sa má zvýšiť počet účastníkov na 44. Šestnásť v skupine Západ, po štrnásť v skupine Stred a Východ. Ako reagovali na projekt s pridaním nového prvku tradiční treťoligisti?

Musíme im poďakovať. S prezidentom zväzu a ďalšími ľuďmi sme prešli regióny, kreovali sme veci spolu. Ústretovosť bola, hoci musím povedať aj to, že niekde bola spojená s kritikou, prečo zas prichádza reorganizácia súťaží. Samozrejme, že každý klub má trochu špecifickejší pohľad. Vnímali sme aj obavy, že kvalita klesne.

reklama
Najsilnejšie emócie cítil pri postupe do hlavnej fázy Ligy majstrov, Takáč na prestup zo Slovana netlačí
Súvisiaci článok
Takáč na prestup zo Slovana netlačí

Samozrejme, že by asi bolo zlé, keby hráč, ktorý má 19 rokov, mal vyššiu kvalitu ako ten, čo má 28 a hrá osem rokov ligu. Ja však verím, že juniorské tímy naopak postupom času po svojom etablovaní celkovú kvalitu prinesú. Máme talenty.

Vidíme to v Žiline, vidíme to aj v Slovane, kde sedemnásťročný Maxim Mateáš nastupuje už aj v druhej lige. Nie je jednoduché prepojiť vrcholový futbal s amatérskym, ale myslím si, že súhra sa našla. Kluby B-tímy chcú. Chcú ich po športovej stránke, samozrejme, musia ju prepojiť s finančnou.“

Trnava mimo

Béčka majú zatiaľ tri kluby. Dvadsaťjednotka Slovana a béčko Žilina hrajú v druhej lige. Béčko má aj FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, to však hrá ešte v nižšej súťaži, konkrétne v štvrtej lige. Tento projekt je pre novovytvorené juniorské tímy. Kluby ich majú šancu prihlásiť ich do tretej ligy.“

reklama

Nie každý z tých, kto si môže vytvoriť juniorský tím, projekt privítal s nadšením. „Trnava si nechce vytvoriť béčko. Chce pokračovať s Malženicami. Samozrejme, nebude ich môcť využívať ako farmu, hráči nebudú môcť pendlovať, ale ísť tam na prestup či hosťovanie.“

Do projektu béčka nechce ísť ani MFK Skalica a FK Pohronie, podľa našich informácií kvôli počtu hráčov váhajú Michalovce. FC DAC 1904 Dunajská Streda, ktorá bola prepojená so Šamorínom, na vytvorené béčka zapracovala, rovnako Trenčín.

Kluby, ktoré chcú vytvoriť a prihlásiť béčka do tretej ligy, zatiaľ odovzdali čestné prehlásenia a na záväzné prihlášky ešte majú trochu času.

Pár pravidiel

Platiť bude pravidlo, že medzi áčkami a béčkami musí byť rozdiel jednej súťaže. Ak áčko vypadne z Niké ligy a béčko by vyhralo skupinu tretej ligy, nemôže postúpiť.

reklama

Béčka nebudú hrávať Slovnaft Cup, ten sa bude týkať iba áčiek. Pokiaľ ide o termíny, béčka svoje domáce ligové zápasy budú hrať v iné dni ako áčko, takže presuny hráčov budú možné.

„Chceme, aby mladí hráči, ktorí boli na lavičke a nehrali, mohli získať minutáž,“ zakončil Roman Pivarník.

Prémiový obsah

Petra Vlhová

Už som to nezvládala, musela som vyhľadať pomoc. Koniec si vôbec nepripúšťam, hovorí vo veľkej spovedi Vlhová

Naša lyžiarska hviezda síce nevie, či sa ešte vráti na lyže, ale tento scenár si vôbec nepripúšťa.

Šimon Nemec po vypadnutí New Jersey z play-off.

Nemec: Americký hejt je krutý, slovenský nekompetentný. Niektoré médiá označujú fanúšikov analytikmi

Vyzerá to, akoby teraz nikto na MS nechcel ísť, ale každý má nejaký problém, hovorí obranca New Jersey.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu