Poznáme ho v dvoch podobách. Ako hráč sa Goran Ivaniševič preslávil pred 24 rokmi na Wimbledone. Je jediný muž v histórii, ktorý vyhral singlový grandslamový titul ako držiteľ voľnej karty (medzi ženami sa to v roku 2009 na US Open podarilo Kim Clijstersovej).
Ako tréner do marca minulého roka pôsobil pri Novakovi Djokovičovi. Srbovi dopomohol k deviatim z 24 rekordných grandslamových titulov.
Päťdesiattriročný Chorvát po konci v tíme najlepšieho hráča všetkých čias v tomto roku chvíľu pripravoval Kazašku Jelenu Rybakinovú. Mesiac je trénerom Stefanosa Tsitsipasa.
Dvadsaťšesťročnému Grékovi sa dlhodobo nedarí. Už vlani v júni vypadol z elitnej svetovej desiatky. Tento rok sa do nej v marci vrátil, no od polky apríla je opäť mimo. Aktuálne je až na 26. pozícii.
Tsitsipasovi sa nedarí najmä na grandslamoch. Od štvrťfinále na vlaňajšom Roland Garros neprešiel cez druhé kolo. A to v roku 2021 hral na parížskej antuke finále, rovnako aj na Australian Open 2023.
Na tohtoročnom Wimbledone úvodné kolo ani nedokončil. Francúzskemu kvalifikantovi Valentinovi Royerovi za stavu 3:6, 2:6 zápas skrečoval pre problémy s chrbtom.
Príliš dobrý mimo desiatky
Trápiacemu sa rodákovi z Atén kouč veľmi nepomohol. Ivaniševič ho v rozhovore pre srbskú televíziu Sport Klub poriadne skritizoval.
„Rozprával som sa s ním o tom veľmi veľakrát. Ak vyrieši nejaké veci mimo tenisu, má šancu vrátiť sa tam, kam patrí. Je príliš dobrý hráč, aby bol mimo top desiatky. Ak nie, tak nemá šancu.
Mojou povinnosťou je vyriešiť nejaké technické veci na kurte, to je to najjednoduchšie. Ostatné veci si musí vyriešiť sám.“
Ivaniševič nekonkretizoval, o aké problémy má ísť. Tu majú fanúšikovia pestré možnosti.
Prvá je napätý vzťah s otcom Apostolosom Tsitsipasom. Do minuloročnej hádky ho viedol aj ako tréner. Potom tu je vzťah so španielskou kolegyňou Paulou Badosovou. Dvojica sa dala dokopy v máji 2023 a vlani sa na krátko rozišla.
Podľa najnovších klebiet sú opäť od seba. Hoci to ani jedna strana oficiálne nepotvrdila, dvojica sa na sociálnej sieti Instagram už vzájomne nesleduje a obaja vymazali spoločné príspevky.
V trikrát lepšej forme
To však nie je zďaleka jediný problém, ktorý vidí Ivaniševič u svojho zverenca.
„Túžba tam je, ale nerobí nič, aby veci zlepšil. Je to stále len ,ja to chcem, ja to chcem,’ ale nevidím žiadny progres. Musí nájsť spôsob, ako vyriešiť problémy s chrbtom.
Bol som šokovaný. Nikdy v živote som nevidel tak slabo pripraveného hráča! Ja v mojom veku so zlým kolenom som v trikrát lepšej forme ako on. Nie som si istý, čo robil posledných dvanásť mesiacov, ale jeho aktuálna forma je veľmi slabá.“
Všetci berú antidepresíva
Ivaniševič sa zaujímavo vyjadril aj krátko na to v rozhovore pre claytenis.com. Pri otázke, čo je najťažšie a najlepšie na práci trénera sa rozhovoril na tému mentality.
„Tréner musí byť psychológ. Teraz je to menej o učení forehandov a bekhendov – všetko je v hlave. Za pár rokov by som mohol získať titul z psychológie a dávať poriadne lekcie.
Všetci vedia, ako udrieť do lopty, rozdiel je v mentalite. Keď počúvam hráčov, všetci sú na antidepresívach. Zverev povedal, že je na veľmi zlom mieste...
Neviem prečo na seba vytvárajú toľko tlaku. Možno sú to očakávania z vonku, alebo zo spoločnosti – nezvládajú to.“

Bez zdravia je to mizéria
Tsitsipas nie je ani v ideálnom mentálnom rozpoložení. Po skorom exite na Wimbledone vyslovil na tlačovej konferencii aj najkrajnejšie riešenie.
Operácia už nedokáže vyriešiť jeho boľavý chrbát a dochádzajú možnosti.
„Ja ako človek mám v istom momente limity, takže rozhodne potrebujem mať konečnú odpoveď na to, či chcem pokračovať alebo nie v nasledujúcich mesiacoch.
Bude to ťažké, ale ak uvidím, že to smeruje touto cestou, nemá zmysel ďalej súťažiť. O zdraví som hovoril už veľakrát. Ak ho nemáte, celý vás tenisový život sa stáva mizerným.“
Nevie, čo robiť
Tsitsipasa trápi pretrvávajúci problém v dolnej časti na ľavej strane chrbta. Začať to malo minulý rok v záverečných mesiacoch po US Open.
„Mám pocit, že som už vyskúšal všetko. Neuveriteľne veľa práce sme urobili s kondičkou i fyzioterapeutom. Snažil som sa urobiť maximum vo všetkom, čo sa dalo, ale nemám žiadne odpovede. Neviem, čo mám robiť.
Cítim, že to môže byť veľmi delikátne zranenie, pretože všetko v tenise je rotačné. Ak sa nedokážete otáčať, nemôžete hrať. Je to pretrvávajúci problém, ktorý sa zdá, že nechce zmiznúť, ani sa zlepšiť.“
Na spoluprácu s Goranom Ivaniševičom mal po vypadnutí na Wimbledone len chvályhodné slová.
„Je skvelý, užívame si spoločný čas. Som veľmi sklamaný, že nedokážem ukázať svoj potenciál a že nemôžem hrať tak, ako by som si zaslúžil.
Nie je to ľahké. Mám pocit, že ak by mi aj dal všetku sebaistotu sveta, ak sa necítim dobre a komfortne v tele, neviem nič ukázať.“