Úspešná. Ak by sme mali jedným slovom zhodnotiť organizáciu Eura do 21 rokov na Slovensku, použili by sme práve toto.
Oceniť treba prácu organizačného výboru, ktorý potvrdil skúsenosti z minulých rokov a usporiadania menších turnajov.
Najdôležitejšie je, že šampionát prilákal tisíce fanúšikov a tí vyjadrovali s priebehom spokojnosť.
Maximálna spokojnosť
„Máme za sebou jedno z najväčších podujatí, ktoré sa na Slovensku organizovalo. Nejde len o osem hostiteľských miest, museli sme pripraviť zázemie a tréningové plochy pre šestnásť tímov a rozhodcov.
Teší nás pozitívna spätná väzba a dovolím si povedať, že môžeme byť na seba právom hrdí na to, čo sme v dva a polročnej príprave dokázali, a tiež na výsledok tejto práce. Každému, kto sa na tom podieľal, by som rád vyjadril obdiv, pochvalu a poďakovanie.
Nielen organizačnému tímu, ale aj inštitúciám, hostiteľským mestám, policajnému zboru, záchranárskym zložkám, nemocniciam a partnerom podujatia. Samozrejme, vyskytli sa ako vždy aj starosti, nie všetko išlo iba hladko, ale tu hovoríme o totálnych detailoch. Musíme vyjadriť maximálnu spokojnosť,“ povedal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu a šéf organizačného výboru Peter Palenčík.
„Tento turnaj sme neorganizovali len preto, aby sme sem priniesli veľké podujatie, ale aj preto, aby sme zanechali určitý odkaz. Z každého jedného hostiteľského mesta žiarila pozitívna atmosféra. To je veľmi dôležité. Navyše, pre potreby Eura sa opäť zlepšia športová infraštruktúra nielen v hostiteľských mestách, ale napríklad aj na obecných štadiónoch, kde jednotlivé tímy trénovali,“ doplnil.

Úžasná prezentácia
Na veku nezáleží. To bolo ústredné heslo majstrovstiev Európy do 21 rokov. O čísla a o peniaze však ide vždy a pri všetkom. Pravda je, že SFZ nevykáže za organizáciu turnaja na Slovensku zisk, ale to vo vedení asociácie vedeli dopredu.
„Napríklad, zisk zo vstupeniek patrí UEFA. Rozpočet tohto podujatia sa vždy tvorí na základe reálnych nákladov. Po konečnom prepočte do toho vstúpi UEFA tak, aby bol organizátor na nule,“ vysvetlil Peter Palenčík.
Milióny teda do kasy SFZ nepoputujú, ale nárast reputácie je zrejmý. „UEFA potvrdila rekordné čísla vo viacerých sférach. Dnes už vieme, že hovoríme o najvyššej televíznej sledovanosti, zápasy Eura videlo viac ako 120 miliónov divákov, len v Nemecku ich bolo 23 miliónov, čo je viac ako štvornásobok v porovnaní s posledným šampionátom. Bola to úžasná prezentácia Slovenska, nášho futbalu, jednotlivých hostiteľských miest. Napríklad, Dunajská Streda má 24-tisíc obyvateľov a za pár dní tam prišlo 40-tisíc návštevníkov,“ skonštatoval marketingový riaditeľ šampionátu Lukáš Donoval.
Verím, že v neďalekej budúcnosti dostaneme možnosť hostiť podujatie podobného významu.“
Poučenie do budúcna
Úspech SFZ v organizácii treba pripočítať aj rozumnému plánu. Ľudia z asociácie sa totiž postupne učili. Na našich štadiónoch najskôr usporiadali majstrovstvá Európy do 17, neskôr do 19 rokov a turnaj dvadsaťjednotiek je pomyselný vrchol. Patrí sa dodať, že prvý raz sa tento šampionát uskutočnil so šestnástimi účastníkmi v jednej krajine. Aké poučenie priniesli tieto skúsenosti zväzu?
„Niektoré nástroje UEFA prenesieme do bežného fungovania SFZ. Napríklad, hovoríme o predaji vstupeniek alebo komunikácii s fanúšikmi v krízovej situácii, čo má UEFA skvele spracované. Už na základe týchto skúseností sme spustili predaj balíčkov troch vstupeniek na jesenné zápasy seniorskej reprezentácie v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2028 pre tých najväčších fanúšikov.
Využívame pri nich nástroje UEFA napríklad pri fázovaní predaja. Samozrejme, neskôr budeme predávať vstupenky na zápasy aj samostatne. Chystáme vernostný systém, v ktorom budeme odmeňovať fanúšikov opätovne prichádzajúcich na zápasy. Netýka sa to len seniorského národného tímu, ale aj dvadsaťjednotky a žien. Náš cieľ sú plné štadióny,“ poznamenal Lukáš Donoval.

Ďalšie výzvy
V možnostiach Slovenska jednoducho už nie je šanca priniesť väčšie podujatie. Napriek tomu otázka, o čo sa ešte plánuje SFZ pokúsiť?
„Z pohľadu kapacity štadiónov sme usporiadali najväčšie možné podujatie. Čo sa týka organizácie podujatí v budúcnosti, máme nejaký plán, no ten je teraz predčasné konkretizovať. Verím, že v neďalekej budúcnosti dostaneme možnosť hostiť podujatie podobného významu. Veľké pozitívum sú skúsenosti, ktoré sme nadobudli,“ uzavrel Peter Palenčík.
„Sokolíci“ si zalietajú po celom Slovensku
Slovenská reprezentácia do 21 rokov absolvovala svoje zápasy na Eure v Bratislave a v Trnave. Vedenie SFZ však prisľúbilo divákom, že mužstvo trénera Jaroslava Kentoša budú môcť vidieť vo všetkých regiónoch Slovenska.
„Máme viac vhodných štadiónov, národný tím do 21 rokov chceme preto dostať do väčšieho počtu miest. Môžem potvrdiť, že dvadsaťjednotka už na jeseň odohrá jeden z kvalifikačných zápasov na východe republiky,“ povedal Peter Palenčík.