reklama
14. júl 2025 o 20:20

Londýnska tráva mladým slovenským tenistkám sedí

Ťažký žreb a kvalitné súperky vnímala talentovaná hráčka Mia Pohánková na ceste za wimbledonským titulom ako výzvu.

Marián Ragula

Redakcia

Mia Pohánková na londýnskej tráve. Mia Pohánková na londýnskej tráve. (zdroj: TASR/AP)
Písmo: |

V ére Československa sa z titulu v súťaži junioriek na US Open 1991 tešila Karina Habšudová, ktorá sa neskôr dostala až do elitnej desiatky svetového reríčka WTA.

V ére samostatnosti sa k nej pridali tenista Martin Kližan, ktorý vyhral singlovú súťaž juniorov na Roland Garros 2006, Kristína Kučová medzi juniorkami na US Open 2007 a Tereza Mihalíková na Australian Open 2015.

Historicky prvá Slovenka, ktorá uspela v slávnom Wimbledone, bola vlani Renáta Jamrichová, vtedajšia juniorská svetová jednotka. V sobotu jej úspech zopakovala Mia Pohánková.

Mia Pohánková po návrate z Londýna. Mia Pohánková po návrate z Londýna. (zdroj: Šport/Jano Koller)

Hneď by sa vrátila

Trávnatá časť sezóny je najkratšia. Najrýchlejší povrch nemá u nás tradíciu. Aj napriek tomu slovenské nádejné tenistky práve na ňom dosahujú v posledných rokoch veľké výsledky.

Ešte len 16-ročná rodáčka z Levíc dostala v úvode tejto časti sezóny voľnú kartu na turnaj WTA 500 v Berlíne, kde potrápila skúsenú Češku Kateřinu Siniakovú.

reklama

Pohánkovej tréner Róbert Gašparetz už tam videl výrazné zlepšenie v porovnaní s vlaňajškom a hoci potom v Roehamptone jeho zverenkyňa vypadla už v úvodnom kole, pred začiatkom Wimbledonu bol optimisticky naladený.

„Jej výkony a výsledky na tráve ma vôbec neprekvapili. Dôležité skúsenosti nabrala už vlani. Už v Berlíne bolo cítiť, že tráva je jej čoraz bližšia a podáva na nej lepšie výkony ako minulý rok.

Pred žiadnym turnajom si však nedávame žiadne méty, vždy ideme postupne. Tak to bolo aj pred Wimbledonom.“

Predčasný koniec v Roehamptone sa napokon ukázal aj ako prospešný, nakoľko talentovaná tenistka mala následne viac priestoru na kvalitnú prípravu na tretí grandslamový turnaj v roku.

Aj keď jej žreb neprial a hneď v 1. kole čelila víťazke US Open, siedmej nasadenej domácej Britke Mike Stojsavljevicovej a potom ďalším dvom nasadeným súperkám, na dvorci nad papierovými favoritkami jasne dominovala. Na ceste za titulom stratila len jeden set.

reklama
Víťazka Wimbledonu s trofejou na stole a jej tréner Róbert Gašparetz. Víťazka Wimbledonu s trofejou na stole a jej tréner Róbert Gašparetz. (zdroj: Šport/Jano Koller)

„Veľmi spokojná som bola už v úvode sezóny so svojím vystúpením na Australian Open, ale trápilo ma nešťastné vypadnutie v semifinále. V Melbourne to bol vtedy veľmi tesný zápas.

Preto som chcela hlavne postúpiť opäť medzi elitné kvarteto a zabojovať o postup do finále na veľkom dvorci. Som šťastná, že sa mi to podarilo.

Všetko však ubehlo tak rýchlo, že som si to ani nestihla užiť. Najradšej by som sa tam vrátila a hrala opäť,“ usmievala sa počas tlačovej konferencii v Národnom tenisovom centre Mia Pohánková.

7.

miesto vo svetovom rebríčku ITF junioriek patrí Mii Pohánkovej.

Práve tam vlani na jeseň ako 15-ročná senzačne vyhrala titul na ženskom Slovak Open, pričom vo finále zdolala v dramatickom duely Renátu Jamrichovú. O rok staršiu krajanku, ktorá vyhrala súťaž junioriek vo Wimbledone 2024.

reklama
Pohánková si gratulovala so Sinnerom aj Swiatekovou. Komu držala palce vo finále mužov?
Súvisiaci článok
Pohánková si gratulovala so Sinnerom aj Swiatekovou. Komu držala palce vo finále mužov?

Stresu sa zbavila

„Napriek kvalitným súperkám a ťažkému žrebu, ktorý som mala aj predtým v Austrálii i na Roland Garros, nikdy som nešla do zápasu s tým, že nemám žiadnu šancu.

Vždy chcem zvíťaziť, každá zo súperiek ma motivovala a brala som ju ako novú, či väčšiu výzvu. V úvode finále som síce bola trošku nervózna, no všetok stres som rýchlo hodila za hlavu.

Aj vďaka tomu som to dotiahla do úspešného konca,“ vrátila sa k sobotňajšiemu zápasu o víťaznú trofej, v ktorom si poradila so šestkou pavúka, Julietou Parejovou z USA 6:3, 6:1.

Už v Berlíne bolo cítiť, že tráva je jej čoraz bližšia.
Róbert Gašparetz

V Londýne mala okrem trénera Róberta Gašparetza a kondičného kouča Kristiána Cupáka oporu aj v rodičoch. „Boli tam so mnou od začiatku, na finále prišli aj ďalší moji blízki a známi.

reklama

Aj preto sa mi hralo dobre, podporu mám rada. Do lóže som sa však počas stretnutia nemohla pozerať, len na trénera. Rodičia to totiž dávali emočne viac najavo,“ priznala Pohánková.

V novom svetovom vydaní svetového rebríčka junioriek Medzinárodnej tenisovej federácie už figuruje na siedmom mieste.

„Dôležité to je aj z toho pohľadu, že ako členka top 10 bude mať viac možností na získanie voľnej karty na ženské turnaje. To je ďalší efekt jej skvelého úspechu,“ uviedol generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška.

Prémiový obsah

Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov.

Hádzaná nie je futbal, ale prvý muž Tatrana svoju voľbu neľutuje

Mecenáši - seriál denníka Šport o ľuďoch, ktorí financujú slovenský šport.

Mia Pohánková pred večerou šampiónov Wimbledonu 2025 s mamou, trénerom Róbertom Gašparetzom a svojím agentom (vľavo).

Nechodíme do kostola s prianím dostať rebríčkovo slabšiu súperku, vraví otec našej juniorskej wimbledonskej šampiónky

Ľuboša Pohánku zaskočila sila emócií po dcérinom triumfe na londýnskej tráve. Prekvapilo ma že to môže byť až také silné, priznal v našom rozhovore.

Kelvin Ofori v nedeľňajšom prípravnom zápase proti FC Midtjylland.
Pavol Staňo
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu