Pre Dávida Hancka je prestup do Atletica Madrid splnený sen. Chlapec z Kamenca pod Vtáčnikom sa dostal do jedného z najlepších klubov na svete. Jeho prestup sa rodil mimoriadne dramaticky.
Niekedy to tak býva - veci sa zauzlia a všetko nasvedčuje tomu, že rozmotať vlákna špagátu či lana nie je v ľudských silách. Povesť o Gordickom uzle poznajú takmer všetci. Rozťal ho mečom Alexander Veľký.
Vysoká cena
Slovenský reprezentant sa minulý týždeň dostal tiež do situácie zdanlivo neriešiteľnej. Bohatý klub Al Nassr zo Saudskej Arábie splnil komplex náležitostí na jeho získanie. Všetko nasvedčovalo tomu, že náš futbalista sa stane spoluhráčom Cristiana Ronalda. Len „petrodolároví“ šejkovia totiž boli schopní splniť požiadavky Feyenoordu Rotterdam.
Klubu, ktorý zamestnával Dávida Hancka. Klubu, ktorý Dávid Hancko miloval, bol v ňom kapitán, najväčšia osobnosť, najväčší profesionál a najlepšie platený hráč. Logicky si klubové vedenie svoj slovenský klenot cenilo. Prestupovú čiastku stanovilo vlani v lete na 35 miliónov eur.
Vzhľadom na všetko, čo náš hráč v červeno-bielych farbách dokázal, zisk troch najcennejších holandských trofejí, spustil po roku manažment zo svojich predstáv päť miliónov. Transferová suma sa pre záujemcov síce zaguľatila do sympatickejších rozmerov, no stále ostávala vysoká. V kontexte okolností sa dá konštatovať, že extrémne vysoká.

Zákonitosti trhu
Pomery na prestupovom trhu sa totiž v posledných rokoch výrazne zmenili. Bohatí kupcovia boli a sú aj naďalej ochotní investovať horibilné čiastky, ale iba za veľmi presne zameranú cieľovú skupinu.
Na dračku idú futbalisti do 23 rokov, výnimočne o kúsok starší. Teda pokiaľ sa bavíme o kluboch s európskym domicilom. Práve v nich sa združuje najväčšia kvalita, z ktorej sa rodia najvyššie ambície a vytvára sa najžiadanejší produkt.
Ako veľmi dobrý príklad nám poslúži anglický majster FC Liverpool. V lete angažoval Floriana Wirtza a neváhal zaňho vyplatiť Bayeru Leverkusen 150 miliónov eur. Potom si k nemu prikúpil útočníka Huga Ekitikeho z Frankfurtu. Za ďalších zhruba 90 miliónov eur. Prvý menovaný má 22 rokov a druhý 23.
Preto tréner Arne Slot, ktorý Dávida Hancka úspešne viedol vo Feyenoorde Rotterdam povie, že jeho chlebodarca si za 30 miliónov nemôže dovoliť hráča, ktorý za pár mesiacov oslávi 28. narodeniny.
Nehovoriac o tom, že na pozícii ľavého stopéra má kapitána tímu Virgila van Dijka a na post ľavého obrancu už angažoval novú posilu – 21-ročného Milosa Kerkeza z Bournemouthu.
Vlaňajšia skúsenosť
Fakty sú v tomto smere jasné. Veľké európske kluby nekupujú v stanovenej cene hráčov, ktorí sa výraznejšie prehupli cez hranicu dvadsiatich piatich rokov. Eminentný záujem o služby Dávida Hancka malo dlhodobo len madridské Atletico.
Vlani sa však s Feyenoordom nedokázalo dohodnúť na prestupovej čiastke. Navyše, vtedajší športový riaditeľ Andrea Berta zvolil nešťastný spôsob vyjednávania, keď spočiatku ponúkal až príliš málo peňazí. Okrem toho sa potom snažil cez hráča stláčať transferovú sumu dole, no tu narazil na lojalitu a pevný charakter slovenského obrancu.
Bertovi niet čo vyčítať, futbalový biznis je mimoriadne tvrdý a on sa len snažil využiť všetky dostupné zbrane na dosiahnutie cieľa. Nevyšlo mu to, s Atleticom sa z iných príčin rozlúčil, angažoval ho Arsenal Londýn.
Kartová partia
Tento rok sa do prestupovej hry pridal finančne veľmi silný hráč - Al Nassr. Jeho zástupcovia mohli operovať s investičnými kvótami, ku ktorým sa konkurencia ťažko priblíži. Silný tromf bol Cristiano Ronaldo.
Zo svojej pozície saudskoarabský klub posunul v mnohých aspektoch. Vďaka nemu sa neporovnateľne zlepšilo tréningové zázemie vrátane kvality plôch, fitnescentra, medicínskeho oddelenia a podobne. Tým, že sa stal akcionárom, ešte zvýšili svoj vplyv na klubové dianie. Vedľajšia daň boli vzťahy.
Vo funkcii športového riaditeľ skončil Fernando Hierro, ktorý Ronaldovi robil ešte v Reale Madrid kapitána. Okrem neho boli odvolaní alebo abdikovali aj ďalší výkonní ľudia z vedenia klubu. Napriek vnútorným turbulenciám Al Nassr chcel získať Dávida Hancka.
Spoločnú reč s Feyenoordom našiel už dávnejšie predtým a keďže poskytol garancie na najvyššej úrovni, zelenú dostal aj od nášho hráča. S ním sa dohodol tiež. Atletico ostávalo v úzadí, hoci v preferenciách jednoznačne vyhrávalo.

Rozhodujúci ťah
Veci v súvislosti s definitívnym zavŕšením prestupu sa začali komplikovať na sústredení v Rakúsku. Celé športový úsek i vedenie klubu slovenského reprezentanta jednoznačne chceli. Byrokraticky sa však celá operácia zadrhla v saudskoarabskej centrále, ktorá poskytuje finančné krytie na veľké transfery.
Rozpútal sa vnútorný boj medzi ústredím a ľuďmi z vrcholného manažmentu. Transakcia sa naťahovala, jej administrácia zahmlievala. Agentúra FairSport v osobách majiteľov Branislava Jašurka a Pawla Zimonczyka sa skontaktovala s Atleticom Madrid. Majiteľ Miguel Angel Gil vycítil šancu predsa len získať dlhodobý transferový cieľ klubu.
Mal v rukách všetky páky, potiahol za ne naraz a dej nadobudol strhujúci ráz. Najskôr presvedčil hráča a potom sa bleskovo dohodol s Feyenoordom Rotterdam.
Vedel, že musí konať rýchlo, inak ho Al Nassr môže ešte stále v partii prebiť. Zdravotné testy v Madride boli formalitou. Zmluva na päť rokov s výbornými podmienkami garanciou obrovskej dôvery. Takto prestúpil Dávid Hancko do Atletica Madrid.