reklama
6. máj 2025 o 21:00

Úspešný prvovýstup Petra Hámora v Himalájach. Vyliezol panenskú stenu v oblasti Kančendžongy

Dnes je už samota vzácna aj v Himalájach, vraví najúspešnejší slovenský horolezec.

author
Peter Dodek

Redakcia

Oblasť Kabru na východe Nepálu tesne pri hranici s Indiou. Vpravo pyramída Ratong (6678 m), vľavo od nej Kabru South (7318 m). Vľavo na konci hrebeňa je Kabru (7420 m). Oblasť Kabru na východe Nepálu tesne pri hranici s Indiou. Vpravo pyramída Ratong (6678 m), vľavo od nej Kabru South (7318 m). Vľavo na konci hrebeňa je Kabru (7420 m). (zdroj: PETER HÁMOR)
Písmo: A - | A +

Peter Hámor je slovenský výškový horolezec, ktorý ako prvý Slovák v rozpätí rokov 1998 až 2017 zavŕšil výstupy na všetkých 14 hlavných vrcholov na svete vyšších ako 8000 metrov, keď navyše na Annapurnu vyšiel dvakrát a vždy inou cestou.

Na dlhšiu dobu sa zrejme na Slovensku nenájde nikto, kto by sa sústredil práve na tieto najvyššie hory.

Keď necháme bokom nevyhnutnosť zohnať si silných sponzorov, tak takýto zámer si vyžaduje predovšetkým získavanie cenných skúseností v spojení s veľkou fyzickou kondíciou a psychickou odolnosťou.

V horách nerozhoduje ľudské ego, ale príroda a umenie včas rozpoznať, kedy sa treba vrátiť aj tesne pred cieľom. Čím dlhšie tam človek chodí, tým viac sa učí pokore a odhadu svojich síl.

Peter Hámor. Peter Hámor. (zdroj: archív P. HÁMORA)

Panenská stena

Túto jar po takmer dvoch týždňoch nepriaznivého počasia, hustého sneženia a silného vetra sa v nedeľu 4. mája Petrovi podaril výnimočný výkon.

reklama

So svojimi osvedčenými talianskymi spolulezcami, Nives Meroiovou a jej manželom Romanom Benetom, vystúpili novou cestou západnou stenou na vrchol Kabru (7420 m)!

Vyjsť na tento vrchol zo západnej, nepálskej strany sa zatiaľ ešte nikto nepokúsil – stena bola až doteraz panenská.

Trojčlenný tím tak zaznamenal po roku 2023 svoj ďalší prvovýstup v tejto časti masívu, vtedy vytýčili 12. mája aj so Slovincom Bojanom Janom novú líniu na Kabru South (7318 m).

Petrovi spolulezci, talianski manželia Nives Meroiová a Romano Benet. Obaja tiež majú na konte Korunu Himalájí, výstupy na všetkých 14 hlavných vrcholov nad 8000 metrov. Petrovi spolulezci, talianski manželia Nives Meroiová a Romano Benet. Obaja tiež majú na konte Korunu Himalájí, výstupy na všetkých 14 hlavných vrcholov nad 8000 metrov. (zdroj: archív P. HÁMORA)

Ich výkon je tým cennejší, že ho opäť dosiahli nie expedičnou formou, ale tzv. ľahkým alpským štýlom, to znamená bez pomoci výškových nosičov, bez podpory prídavného kyslíka, bez vopred natiahnutých fixných lán a bez postupného budovania výškových táborov.

Ich východiskom bolo depo vo výške zhruba 6000 metrov.

reklama

Na ďalší deň prespali v bivaku vo výške 6300 m a 4. mája prekonali na jeden záťah viac ako 1000 výškových metrov až na vrchol, stáli na ňom o 17. hodine. Pri zostupe po noci v 6300 m zbalili veci z depa a všetci traja v poriadku zišli do základného tábora.

Hámor predtým 30. apríla informoval o tom, že: „Po desiatich dňoch v základnom tábore a po tom, čo nás silný vietor donútil prerušiť náš prvý pokus o výstup vo výške 6000 metrov, sa zdá, že nás počasie konečne pustí vyššie. Dúfame, že podmienky v stene sa za jeden-dva dni upravia, všetko, čo má spadnúť spadne a my sa budeme môcť opäť pokúsiť o náš prvovýstup.“

Ďalšie povolenie na výstup nevyužijú

Podmienky na východe Nepálu v oblasti Kančendžongy, ktorá je iba o pár kilometrov severnejšie od Kabru, dokážu byť extrémnejšie ako na Evereste, alebo na ďalších osemtisícovkách v centrálnej časti Nepálu.

reklama

Tento mohutný a široký masív zachytáva všetky zvraty počasia, ktoré prichádzajú od mora cez oveľa nižšie vrcholy. Tým cennejší je úspech slovensko-talianskej trojice.

Hoci mali vybavený permit (povolenie na výstup) aj na ďalšiu novú cestu na neďaleký vrchol Jalung (7590 m) na západnom okraji masívu Kančendžongy, rozhodli sa ďalej nepokračovať.

Počkajú si na príchod nosičov, s ktorými zostúpia nižšie a pokúsia sa zmeniť si v Káthmandu na skorší dátum termín odletu stanovený na 25. mája.

Peter Hámor bol prvý raz v Himalájach na jeseň 1996 počas výpravy na Lhoce (8516 m), dostal sa tam do výšky 7360 m.

Samota je vzácna

Odvtedy prežil v najvyšších horách sveta v súčte všetkých dní približne šesť rokov. V roku 2022 pomohol svojmu predchádzajúcemu dlhoročnému spolulezcovi, Rumunovi Horiovi Colibasanuovi, vystúpiť na hlavný vrchol tretej najvyššej osemtisícovky Kančendžongy (8586 m), ale znechutila ho extrémna komercializácia na hore.

reklama

Vrtuľníky lietali do vyšších táborov, všade boli dlhé rady Šerpov s ich klientmi a takmer všetci používali podporný kyslík.. Zaujímalo nás jeho porovnanie toho, čo bolo kedysi a čo je dnes:

Problém je v tom, že dnes je už samota vzácna aj v Himalájach. Čoraz viac nepálskych agentúr ponúka asistované výstupy vo veľkých skupinách, s plným servisom, množstvom kyslíkových fliaš a „garantovaným“ vrcholom osemtisícovky – a záujem o takéto výstupy je v posledných rokoch naozaj veľký. Už to nie je iba výstup na Everest, ktorý láka záujemcov z celého sveta, ale aj na ďalšie vrcholy nad 8000 metrov. Preto si s Nives a Romanom vyberáme oblasti, kde okrem nás niet v stene nikoho.“

Peter svoje myšlienky ešte rozšíril: „Pred pár rokmi sa uvažovalo o zaradení umelého kyslíka medzi zakázané podporné prostriedky a výstupy s použitím kyslíkových prístrojov nemali byť registrované v oficiálnych štatistikách. Nestalo sa tak a po výstupoch Nirmala Purju v roku 2019 na všetkých štrnásť osemtisícoviek počas jedného roka s vrtuľníkmi a množstvom Šerpov sa športový, alebo férový himalájizmus stratil takmer úplne. Dnes je pre médiá, dokonca aj pre tie horolezecké, dôležitý počet vrcholov a čas, za ktorý boli vylezené, alebo doslova takýmto neférovým spôsobom ,dobytéʻ, a nie náročnosť a štýl výstupov.“

Prémiový obsah

Šimon Nemec po vypadnutí New Jersey z play-off.

Nemec: Americký hejt je krutý, slovenský nekompetentný. Niektoré médiá označujú fanúšikov analytikmi

Vyzerá to, akoby teraz nikto na MS nechcel ísť, ale každý má nejaký problém, hovorí obranca New Jersey.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
Petra Vlhová so šéfom svojho fanklubu Miroslavom Ledeckým.
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu