Tej správe nemohol nikto uveriť. Člen Klubu ligových kanonierov a bývalý reprezentant Juraj Halenár, ktorý v našej lige strelil rekordných 125 gólov, zmizol deň po dovŕšení 35. narodenín, ktoré oslavoval so svojou sestrou Kristínou a jej partnerom.
Jeho telo našli o pár hodín neskôr vo Vrakunskom lesoparku len pár metrov od bytu, v ktorom bývala práve jeho sestra a Juraj k nej často chodieval.
Príčína - samovražda
Polícia prípad vyšetrovala a nakoniec ho uzavrela s tým, že príčina Halenárovej smrti bola samovražda. Futbalista mal na tele rezné rany na zápästí a aj bodnú ranu v oblasti hrudníka.
„Bol vyhotovený znalecký posudok, z ktorého záveru vyplýva, že bezprostrednou príčinou smrti Juraja Halenára bolo zlyhanie činnosti srdca a krvného obehu v dôsledku vonkajšieho krvácania z rezných rán ľavého predlaktia a zápästia a najmä masívneho vnútorného krvácania z hlbokej bodnej rany hrudníka s prebodnutím hrudnej steny, ľavých pľúc a po rozdvojení bodného kanála s dvojnásobným prebodnutím osrdcovníka a ľavej komory srdca,“ napísali vyšetrovatelia detailne v posudku.
„Išlo o poranenie ostrým predmetom, ktoré si podľa vyjadrenia znalca menovaný mohol veľmi dobre spôsobiť aj sám v úmysle sebapoškodenia.
Pri pitve neboli na jeho tele zistené žiadne poranenia a stopy násilia, ktoré by svojím charakterom a rozsahom jednoznačne svedčili pre zápas menovaného s inou osobou.“
Otec Alojz neverí
„Samovražda?! To slovo ma uráža. Poviem vám, neznášam ho. Keď ho počujem, vrie to vo mne. Juraj mal uzatvorenú poistku, ale v prípade samovraždy by sa najbližším nič nevyplatilo, preto jeho čin nedáva logiku.
Stačilo jedno slovo a presne som vedel, v akom je rozpoložení. Jeden deň si voláme a smejeme sa a na druhý deň je mŕtvy… Neverím a veriť nebudem,“ povedal nám hráčov otec Alojz, v minulosti tiež futbalista.

Zákaz brániť
Juraj začínal s futbalom na ihriskách Lokomotívy Trnava. „Už v mladom veku bol neskutočný hráč. Hotový bombardér. Mal jednu skvelú vec, keď mal loptu na nohe, vždy to smrdelo gólom.
Jeho zakončenie bolo excelentné. Hral jednoducho a účelne,“ spomínal si na Halenárove začiatky Peter Moravčík, ktorý má futbalovú Lokomotívu pod palcom dlhých 28 rokov.
Najskôr v úlohe manažéra, posledné roky ako prezident. „U nás Juraj dostal zákaz brániť. Spoluhráči plnili defenzívne úlohy aj za neho. Vedeli, že keď získajú loptu a prihrajú mu, bude z toho gól,“ vytiahol zaujímavosť.
Práve Peter Moravčík patrí k tým, ktorí stáli pri zrode Memoriálu Juraja Halenára. „V sobotu 19. júla sa mládežnícke tímy stretávajú na ihriskách v Petržalke,“ vysvetlil.
Férový a slušný
Ako na Juraja Halenára spomínajú dve známe futbalové mená? „Juraja sme do Slovana získali spoločne s Braňom Obžerom. Mal neskutočné zakončenie a cit na góly. Tými nám veľmi pomohol k zisku titulu a ďalším úspechom.
Mimo ihriska bol férový, slušný a pohodový chlapík. Jeho nečakaný odchod z tohto sveta ma zasiahol. Myslím na neho,“ povedal nám Ladislav Pecko, ktorý Halenára ako tréner v Slovane viedol.
Pridal sa aj Samuel Slovák. Jediný, ktorý s Jurajom najskôr v Slovane hral a potom ho trénoval. „O jeho kvalitách som vedel už vtedy, keď bol v Interi.
Vynikajúci futbalista a skvelý zakončovateľ, čistá kvalita. Keď mal svoj deň, dosahoval medzinárodnú úroveň. Aj do partie zapadol bez problémov. Neskazil žiadnu zábavu. Skutočne to bolí, že už nie je medzi nami...,“ poznamenal ďalší skvelý hráč z belasej rodiny.
Kto bol Juraj Halenár
Juraj Halenár sa narodil 28. júna 1983 v Trnave. Patril k najväčším slovenským futbalovým talentom. V roku 2002 sa zúčastnil na európskych majstrovstvách hráčov do 19 rokov, kde si Slováci vybojovali bronz. O rok neskôr v kategórii do 20 rokov v Spojených arabských emirátoch skončili v osemfinále. S futbalom začínal ihriskách Lokomotívy Trnava. Na Slovensku hral prvú ligu za Inter, Artmediu a Slovan. Strelil v nej rekordných 125 gólov (Inter 35, Artmedia 33 a Slovan 57). Na konto si pripísal päť ligových titulov (jeden s Artmediou a štyri so Slovanom) a štyrikrát získal Slovenský pohár (raz s Artmediou a tri razy so Slovanom). V Lige majstrov proti slávnemu škótskemu Celticu dosiahol hetrik. Člen Klubu ligových kanonierov pôsobil aj v Maďarsku či Česku a naposledy nastupoval v sezóne 2017/18 za rakúsky SV Gaflenz. S priateľkou Romanou majú spoločného syna Nicolasa.
Venované Jurajovi Halenárovi...
„Juraj prešiel všetkými vekovými kategóriami žiakov i dorastu, reprezentoval v Nórsku, v Emirátoch a bol raz tam, raz tu.
Prvá profesionálna zmluva podpísaná v Interi, prvý ligový štart proti Ružomberku, začala sa veľká sláva.
Strelil prvý ligový gól do prešovskej napnutej siete, prvá finančná pokuta, o ktorej mnohí ani neviete.
Prestúpil do Artmedie, vyzrel ako žula. Celticu vsietil hetrik, pri deklasovaní päť nula.
Zahral si Ligu majstrov, prebrázdil celý svet a jeho futbalové schopnosti očarili Slovan hneď.
Päťkrát získal titul v lige, štyrikrát Slovenský pohár, vychutnal si emócie šťastia, keď niesol Superpohár.
Stý gól strelil z trestného kopu priamo do šibenice, zaradil sa medzi hráčov, čo prekročili svoje hranice,“ napísal bývalý futbalista Lokomotívy Trnava Miloslav Köszeghy na počesť Juraja Halenára.