Už vo štvrtok o 20.15 h odohrajú trnavskí futbalisti prvý súťažný zápas v sezóne 2025/26.
Červeno-čierni absolvujú v rámci 1. predkola Európskej ligy domáci súboj proti švédskemu tímu BK Häcken a fanúšikovia sa už nevedia dočkať, aký Spartak uvidia na Štadióne Antona Malatinského.
Všetkým je totiž jasné, že bude iný ako v závere uplynulého ročníka.
Na úvod si pripomeňme, že klub z Trnavy sa do európskeho pohára číslo dva dostal vďaka triumfu v Slovnaft Cupe, keď vo finále zdolal Ružomberok 1:0 gólom Erika Daniela.

Zmena na pozícii hlavného trénera
Spartak aplikoval 1. mája v dunajskostredskej MOL aréne svoje typické rozostavenie 4-3-3, v ktorom nechýbali defenzívny stredopoliar Adrian Zeljkovič a krídelný útočník Kelvin Ofori.
No a z lavičky tomu všetkému dával hlavu a pätu tréner Michal Gašparík ml. V týchto dvoch vetách je zhrnuté všetko podstatné, čo sa v Trnave zmenilo.
Vo štvrtok večer už na ihrisku neuvidíme Zeljkoviča (Plzeň) a ani Oforiho (Slovan). Trnavu nebude koučovať Michal Gašparík ml., pretože ten odišiel do poľského klubu Gornik Zabrze.
Jeho nástupcom sa stal Michal Ščasný, ktorý proti BK Häcken s najväčšou pravdepodobnosťou odštartuje v rozostavení 3-4-3.
Na hracej ploche bude mať o jedného stredného obrancu viac ako jeho predchodca, no paradoxne v novej ére sa od Trnavy očakáva ofenzívnejší a tým pádom aj atraktívnejší prejav.
Niektorí hráči sa musia pripraviť na to, že ich úlohy budú v novom systéme iné. Týkať sa to bude aj kapitána tímu Martina Mikoviča, ktorý sa tejto téme venoval počas tréningového kempu v Slovinsku.
Líder Spartaka nastupoval buď ako ľavý krajný obranca, alebo ľavý krídelný útočník. Teraz sa musí preorientovať na post wingbacka, teda krídelného obrancu, kde ho čakajú defenzívne a ofenzívne povinnosti v rovnakej miere.
„Táto pozícia je pre mňa niečo nové. Hrával som na tomto poste aj za trénera Gašparíka, ale vtedy som sa prevažne zdržiaval pri postrannej čiare.
Teraz už tréneri od nás vyžadujú, aby sme viac vbiehali do stredu ihriska. V niektorých situáciách ešte neviem, kam by som mal vbehnúť, ale sme spolu len tri týždne.
Tréneri nám ukazujú videá a hovoria nám o svojich predstavách. Kto je inteligentný a chce sa učiť, tak to pochopí hneď,“ vraví Martin Mikovič vo videu, ktoré Trnavčania publikovali na platforme YouTube.
Najdôležitejšia posila tohto leta
Pozícia „wingbacka“ je v novom systéme Spartaka kľúčová, a preto sú v Trnave určite nesmierne radi, že na pravej strane ihriska bude na tomto poste pôsobiť Michal Tomič.
O ňom môžeme bezpochyby povedať, že ide o najdôležitejšiu posilu v rámci tohto leta.
Zatiaľ čo na ľavej strane ihriska by sa o minutáž mali deliť Martin Mikovič s Rokom Jureškinom, 26-ročný Michal Tomič má z pohľadu kvality pred konkurentmi väčší náskok, čo by sa malo odraziť na jeho vyťaženosti.
Spolu s ľavým „wingbackom“ bude pri útočení atakovať šestnástku súpera a pri bránení zas so stopérmi vytvorí päťčlenný val.
S postom stredného obrancu však mali Trnavčania v závere sezóny problém, a preto ak chceli prejsť na nový systém, museli sa niekoľkonásobne posilniť.
Navyše, Lukáš Štetina opustil profesionálny futbal, a tak boli noví strední obrancovia jednoducho nutní.
Z Michaloviec prišiel razantný Ukrajinec Denys Taraduda, zo Švédska Patrick Nwadike a z Podbrezovej Kristián Koštrna. Všetci traja sú však praváci.
Vľavo to teda vyzerá na Filipa Twardzika, prípadne Roka Jureškina, ktorý by tam mohol alternovať.
Zapríčinil to celé odchod Zeljkoviča?
Poďme k odchodu Adriana Zeljkoviča do Plzne. Fanúšikovia si teraz môžu klásť otázku, či Slovincov prestup nie je hlavný dôvod, prečo Spartak mení systém hry. Nie je.
No treba dodať, že ak ste hrali v rozostavení 4-3-3 a na ihrisku ste mali dominantného defenzívneho stredopoliara, za ktorého teraz nemáme rovnocennú náhradu, tak prechod na 3-4-3 dáva zmysel.
A to preto, lebo po novom bude možné „Zeljkove“ úlohy kvázi prerozdeliť medzi viacerých hráčov. Nielen v strede poľa, ale aj v obrannej línii, kde bude o jedného stredného obrancu viac.
Spolu so Zeljkovičom hrali v strede poľa najčastejšie Miloš Kratochvíl, Roman Procházka a Erik Sabo.
Sme zvedaví, čo do tímu prinesie Gruzínec Giorgi Moiscrapišvili, ktorý prichádza s nálepkou všestranného stredopoliara.

Zmeny sa týkajú aj útočnej formácie
Významný odchod sa týka aj útoku, kde už nebude vidno Kelvina Oforiho, po novom hráča Slovana, ktorý vo všetkých súťažiach strelil jedenásť gólov. Tu však má Trnava náhradu a hneď dvojnásobnú.
Okrem rakúskeho krídelného útočníka Stefana Skrba sa k tímu pridal aj slovenským fanúšikom veľmi dobre známy Nigérijčan Hilary Gong, ktorý v minulosti hrával za Trenčín.
Títo dvaja borci budú predstavovať konkurenciu pre Erika Daniela a Philipa Azanga.
Ale aby celý systém 3-4-3 mohol fungovať, musí byť v strede útoku hráč, ktorý dokáže podržať loptu, presne prihrať spoluhráčom a taktiež zakončiť akciu.
Túto úlohu bude aj naďalej plniť Michal Ďuriš, ktorého na ihrisku zvykol striedať Jakub Paur. Novým žolíkom z lavičky by sa však mohol stať Idjessi Metsoko, bývalý hráč Slovana, ktorý prišiel na hosťovanie z Plzne.
Skončil aj Róbert Pich, člen Klubu ligových kanonierov. Cedric Badolo síce prišiel do Trnavy už v zime, ale stále toho veľa neukázal.
Aj preto by tento ofenzívny hráč mohol byť de facto vnímaný ako letná posila. Samozrejme, za predpokladu, že sa dostane do formy a predvedie nám svoje kvality.
Pohyby v trnavskom kádri
Príchody: Taraduda, Skrbo, Nwadike, Tomič, Gong, Metsoko, Moiscrapišvili, Koštrna, Kubista, Breznik.
Odchody: Zeljkovič, Ofori, Bolaji, Štetina, Rusov, Pich, Šulek, Bukata.