Jeho meno je v slovenskom športe okolo 30 rokov. Najskôr ako reprezentant Slovenska v triatlone, neskôr ako tréner triatlonistov a plavcov. Najviac ho však začína športová obec vnímať v posledných týždňoch v pozícii povereného riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica. GABRIEL BARAN chce počet športovcov v stredisku výrazne znížiť a zamerať sa len na tých najúspešnejších - medailistov. "Identifikácia športovca by mala byť na úrovni dosiahnuť medailové umiestnenie MS, ME a olympijské hry," hovorí o tom, na koho by sa stredisko malo zamerať.
V pozícii riaditeľa VŠC Dukla ste niekoľko týždňov. Platí, že ste zatiaľ len poverený vedením strediska?
Áno.
Neskôr bude zrejme vypísané riadne výberové konanie. Plánujete sa doňho prihlásiť?
Áno.
Nedávno ste povedali: Máme veľa športovcov a chcem ich počet znížiť, aby sme tunovali Ferrari a nie Škodovku. Bude z Dukly Ferrari?
To som povedal skôr mimo záznam. Myslím si, že Dukla je silná značka a je to vlajková loď slovenského športu. Na veľkých medzinárodných podujatiach by mala dosahovať významné umiestnenia. Vzhľadom na to koľko máme športovcov a akými umiestneniami disponujeme, nie sme stotožnení, že Dukla adekvátne športovcov podporovala. Dukla nemá vychovávať, ale podporovať.
Vychovávať má športový zväz alebo klub. Až potom je rezortné stredisko, ktoré by malo podporovať športovcov s vynikajúcim výsledkom. Nemôžeme sa zamerať na to, že budeme tlieskať niekomu, kto sa dostane na olympiádu. Musíme sa zamerať na to, aby na olympiádu šiel podať výsledok hodný v medzinárodnej konkurencii. Chceme identifikovať šport aj športovcov. A pri športoch sú to tie, ktoré majú nejaké spojenie s armádou. Príklad sú strelci. Identifikácia športovca by mala byť na úrovni dosiahnuť medailové umiestnenie MS, ME a olympijské hry.
Dukla zastrešuje spektrum športovcov. Medzi nimi je prakticky kompletná biatlonová reprezentácia. Väčšina z nich také špičkové výsledky nedosahuje. Je možné, že z polovica biatlonistov na Dukle skončí?
S pánom Vozárom (prezident Slovenského biatlonového zväzu – pozn.) úzko spolupracujem. Identifikácia športu pre slovenské podmienky je v tomto prípade vysoká. Vieme zabezpečiť a vychovať olympijského medailistu. Musíme identifikovať aj tých športovcov. Pre mňa bolo na začiatku zvláštne, prečo top tím nevnímal Nasťu Kuzminovú tak ako ja.
Veľmi veľkým pričinením posunula biatlon do výšin. Pomohla k rozšíreniu členskej základne. Chcem tento šport podporovať. Nechcem tvrdiť, že niektorých športovcov som sa zbavil. Ale nemôžem podporovať celú databázu biatlonu. Vždy to má začať od rodiča, ktorý je investor. Potom nasleduje klub. Ak sa mu darí, nasleduje zväz, ktorý ho podporuje. Ak urobí vhodný výsledok, začne ho podporovať rezortné stredisko.
My máme byť špička ľadovca športu v spoločnosti. Ak si zoberieme biatlon a navrhnem spoluprácu, chcem sa plne podieľať na podpore športovca. Nechcem, aby sa podpora kúskovala cez zväz a kluby. Ja ho vezmem a zväz s klubmi má vychovávať ďalších.
Znamená to, že na Dukle skončia desiatky športovcov. Zachytil som, že pred štyrmi rokmi bolo na Dukle 185 športovcov. Výsledný počet bude zrejme výrazne nižší.
Keď som nastúpil v decembri disponovali sme 278 športovcami a zamestnancami. To bolo obrovské číslo. Stále si robím audit efektivity. Na pomer finančných zdrojov, ktoré do športu dávame, je veľký nepomer vzhľadom k tomu, čo sme z toho vyťažili. Povedal som si, že budem identifikovať športovcov aj šport. Prišli sme k číslu 80. Ako sme k tomu dospeli? Na letnej olympiáde 2024 sme mali 14 športovcov a na zimnej olympiáde 2022 sme mali 9. Spolu sa bavíme o 23 športovcoch, ktorí sa dostanú na olympiádu. Bavme sa o tom, kto z nich nám zabezpečí medailu.
Povedali ste, že Dukla nemá vychovávať. Najväčšie bremeno u nás nesie rodič. Čo sa zväzov týka, tie menšie nemajú prostriedky podieľať sa na výchove talentov. Napríklad v triatlone máme obrovský talent – 20-ročnú Margarétu Vráblovú, ktorá je v Dukle. Čo sa stane, ak Dukla neprevezme úlohu a nepodporí takého to športovca? Vy vlastne zameraním na úspešných prichádzate už na hotové.
Rozumiem vám. Vrátim sa k Vráblovej. Akonáhle nastúpi na vysokoškolské štúdium v Amerike s plným štipendiom, nemám jej čo ponúknuť. Nevie nás ani odprezentovať. Ak skončí na škole, vieme sa na to pozrieť. Rozumiem výchove a podpore.
Na ministerstve športu máte v top tíme aj športovcov, ktorý majú kategórie medzinárodná účasť prípadne rozvojová. Ja som tú medzinárodnú vyhodil. Nepotrebujem, aby sa niekto len dostal na olympiádu a šampionáty. Rozvojovú chcem podporovať. Pomôcť zväzom a klubom, ale bude to pod hlavičkou Dukla hľadá talent. Máte krátke obdobie na to, aby ste z juniorského veku prešli do seniorského. A tam potvrdili kvalitný výsledok a ten si držali aspoň nejakú olympiádu.
Oponoval by som vám. Matej Tóth, keď prešiel od juniorov, nemal vysoké výsledky. Vypracoval sa postupne. Ak by nebola Dukla, nemali by sme olympijského víťaza v chôdzi.
S tým nesúhlasím. Práve to je šport, ktorý nepotrebuje veľa financií. Je dobré, že Mateja sme identifikovali. Matej Tóth sa vytiahol až na olympijského víťaza, nepotreboval Duklu. Potreboval financie. Tie atletický zväz mal, aby ho k nejakej medaile dostal. A my máme medailistov z Európy, ktorých už podporujeme.
Bavíme sa s pánom Baluškom z Národného športového centra. Vy si dajte športovcov od 14 do 18 rokov. Podporujte ich. Identifikujete ich, dosiahnu nejaký úspech a my ich potom vezmeme pod svoje krídla. Stále ich vychovávame, ale už sa bavíme o špičkových športovcoch. A Matej Tóth by v tomto čas takisto prišiel na Duklu. Ale nebavme sa o ďalších dvanástich chodcoch. Tí majú zostať pod atletickým zväzom.
Máme teraz Dominika Černého a toho podporujeme. Na základe našich kritérií by sa do Dukly nedostal. Ale má všetky predpoklady, aby bol z neho druhý Matej Tóth. To ukáže až čas. On by tu nemal byť na základe toho, čo hovorím, ale máme aj športovcov, ktorým pomáhame. Nájdeme 50 športovcov, ktorí medailu prinesú. Ich celospoločenská hodnota je obrovská.
Takže predsalen budete pracovať aj s mladými športovcami.
Ja som to myslel tak, že ak má niekto medzinárodnú účasť, nejdeme ho vychovávať. Ja potrebujem výsledok. Pre mňa je v juniorských kategóriach aj 5. miesto ako medaila. Má nábeh byť medailistom. Nastavme si latku kritérií vysoko. Keď som trénoval plavcov, hovoril som: Nepozerajte na limity B a C, len na A. Ak chcete uspieť na olympiáde, musíte prejsť olympijským limitom po sústredení v tréningovom stave. Chcem mať športovcov, ktorí nebudú rozmýšľať, že sa dostanú na olympiádu, ale ako na nej uspejú.
Sme malá krajina a objektívne asi nebudeme mať desiatky športovcov, ktorí budú o medaily bojovať.
A čo je lepšie? Mať dvanásť desiatich miest, alebo dve medailové umiestnenia. čo je lepšie. Pre mňa sú to tie dve medailové.
Medaila je výsledok niečoho. Je to na konci cesty, a keď na začiatku nebude mať podporu, možno si do budúcna odpisujeme olympionikov. Systém športu na Slovensku Dukla do istej miery supluje. Biatlonistov zastrešuje Dukla. Podieľa sa na ich podmienkach. Participuje na výchove a ich zabezpečení.
Ale aby ste to chápali. Dukla bude pomáhať aj zväzom. Máme vybavenie a športoviská. Chceme so zväzmi spolupracovať a poskytnúť im naše vybavenie. Pomáhame im. Ale finančná podpora na Dukle sa má sústrediť len na špičku ľadovca. Pre mňa to je aj junior s dobrým umiestnením. Teraz tam máme biatlonistu Jakuba Borguľu. Myslíte si, že v budúcej sezóne bude famózny? Nebude. Ale aj tak ho podporujeme. Snažíme sa ho dostať do seniorského prostredia, aby obhájil juniorskú medailu. Teraz je známy prípad skialpinistu Jakuba Šiarnika.
On je do 10. miesta v neolympijskej disciplíne vertikal a v olympijskej (šprint) bol na majstrovstvách sveta 46. V renkingu je 86. Toto nechceme podporovať. Pre nás to nemá zmysel. So skialpinistickým zväzom som hovoril. Tam je medzi športovcami obrovské rozpätie výsledkov. Máme Mariannu Jagerčíkovú, ktorá je veľmi dobrá a nemôžem prihliadať na to, že v miešanej štafete budú spolu so Šiarnikom na 7 – 8. mieste. Ak nájdeme druhého Šiarnika, tak ich výsledok môže byť ešte lepší. A ja neberiem do úvahy štafetu. Ani v biatlone. V toptíme sa budem biť za to, aby štafety dostali každé jedno euro. Ale to je ministerstvo športu. My máme úplne iný rozpočet z ministerstva obrany.
Šiarnikovi som povedal, ak by som ho mal v klube, tak ho beriem, pretože je pre ostatných vzorom. Ale nemôžeme na vlajkovej lodi športovca, ktorý je na 46. mieste. My potrebujeme Vlhovú. Teraz som videl vodný slalom v Čunove a Martikán vyhral. Mal som zimomriavky. Preto ho budem podorovať. To nám zabezpečí, že si mladí sadnú do lode. Budem sa biť aj za Nasťu Kuzminovú.
Spoločenská hodnota olympijských víťazov je potrebná.
Prečo neberiete do úvahy štafety? Biatlonisti mali dve piate miesta na olympiáde a ženy v Pjongčangu neboli ďaleko od medaily.
Ja vždy beriem individualizáciu. Beriem, že Remeňová je slabý článok v štafete a chcem ju podporiť, aby bola silný článok. Ale nepozerám sa na štafetu tak, ako to vidíte vy. Keď som bol na ministerstve športu vybojoval som pre nich peniaze, aby dokázali fungovať. Za každé euro, ktoré je logicky využité sa budem biť. Ja verím, že sa Jakub Šiarnik na mňa nahneval a že má veľkú motiváciu. Keď na olympiáde dosiahne veľký úspech, na druhý deň ho podpíšem.
Jedna z myšlienok, ktorú vraj presadzujete, je sťahovanie Dukly z Banskej Bystrice. Prečo?
To som nikdy netvrdil.
Môžete to vyvrátiť. Zostane Dukla naďalej v Banskej Bystrici?
Povedal som, že Dukla by sa nemala volať Banská Bystrica, ale Vojenské športové centrum Dukla. Pôsobíme po celom Slovensku. Neidentifikujeme sa ako Banská Bystrica. Pokojne nech sa klub zo Sniny volá: Zápasenie Snina. Nech to vidí aj mládež. V žiadnom prípade sa sťahovanie nechystá.
Cyklistika je slovenské špecifikum. Bude ďalej tím pod hlavičkou Dukly, aj keď cyklisti nemajú medailové ambície?
Bavil som sa s prezidentom zväzu Petrom Privarom. Cyklistika je špecifická v tom, že ak by som mal v tíme špičkového pretekára, tak ho hneď vezme tím z WorldTour. To znamená, že ho neviem podporovať. Oni podporu potrebujú a som si povedal, že vzhľadom na tradíciu a značku to skúsim. Môže to znieť, že si protirečím, ale som rád, ak cyklisti prejdú Duklou.
Ak si nejakého cyklistu vezme elitný tím, tak sa tým chcem pochváliť, že prešiel Duklou. Aj Peter Sagan prešiel (klub vtedy sídlil ešte v Trenčíne - pozn.). Ale chceme ísť aj do ďalších odvetví ako je cyklokros, horská cyklistika a ďalších.
Dá sa priblížiť v ktorých športoch?
Toto sa snažím identifikovať aj na ministerstve. Aké športy chceme robiť a akých športovcov chceme mať. Máme 80 zväzov a asociácií. To je veľa a žiadnemu zväzu nemôžete uprieť existenciu. Identifikovať šport na to potrebujete trénerov, zázemie a tak ďalej. Za mňa je biatlon jeden z najlepších. Chcem renesanciu športov ako bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach. Problémové športy sú napríklad sane. Oni sa dostanú na olympiádu. Ale infraštruktúra nemá také zázemie ako bežecké lyžovanie či biatlon. Na toto máme podmienky.
Alpské lyžovanie je zložité na financovanie. Škoda, že popri Vlhovej sme nevytiahli niekoho ďalšieho. Máme Žampovcov. Ale máme v mužskom lyžovaní účasť v druhom kole? V biatlone je 20. miesto na úrovni majstrovstiev sveta. Kategorizácia športov je dôležitá. Nepaušalizujme športy, Treba rozlíšiť, či je 20. miesto Svetovom pohári v plávaní, alebo bežeckom lyžovaní, biatlone, zápasení, vodnom slalome. To je dôležité identifikovať.
Ak na stredisku skončí taký počet ľudí, čo budete robiť s prostriedkami, ktoré ušetríte?
Neušetrím veľa. Napríklad ak Paulína dostala 30 percent rozpočtu, hoci mala na lepší výsledok. Nemôžete povedať niekomu, že chcem olympijskú medailu a dáte mu 30 percent. Viem koľko stojí výsledok a som vo vrcholovom športe 30 rokov. Nerobme sústredenia luxusnejšími ale kvalitnejšími.
Ak som mal 34 biatlonistov a jeden dostal 700 eur, čo s tým urobíte v príprave? Keď som trénoval Richarda Vargu, dostával 500 eur z olympijského programu. To minul len keď si raz raz zamenil index s pasom a na letisku mu potom prepadla letenka.
Budete sa snažiť na stredisko získať odborníkov a trénerov?
Som rád, že Gabriela Gajanová má možnosť trénovať v špičkovom tíme a posúvať sa vďaka zahraničnému trénerovi. Ema Zapletalová si našla zahraničného trénera. Pre mňa je klient športovec. Keď tréner nie je, musíme to nahradiť inde. Máme kvalitný personál a vieme ho poskytnúť aj športovým zväzom. Chceme byť vlajková loď slovenského športu vo všetkých ohľadoch – infraštruktúra, diagnostika, tréneri. Ale ideme na to postupne.
A ešte tou vlajkovou loďou Dukla nie je?
Je. Ale nevieme sa identifikovať športovcami. Máme veľa takých, ktorí sú v strednej kategórii. Ale chceme sa naplno venovať tým najlepším.