Podtitul našej rubriky v prípade Železiarní Podbrezová dokonale vystihuje, ako manažment tejto fabriky zameranej na výrobu oceľových bezšvíkových rúr podporuje šport a oddiely pod svojou strechou. V súčasnosti zamestnávajú železiarne 2590 pracovníkov plus 700 v dcérskych spoločnostiach.
„Železiarne boli vždy mecenášom športu,“ začal Marian Kurčík, ekonomický riaditeľ Železiarní Podbrezová.
„Najväčšia podpora, aj historicky, bola venovaná futbalu. Veľkú a slávnu históriu majú kolky, cyklistika, zjazdové lyžovanie i biatlon. Kedysi sme mali sedemnásť športových oddielov.“
Šport v Podbrezovej rástol napriek tomu, že začiatky deväťdesiatych rokov boli pre železiarne ekonomicky veľmi ťažké.
„Založili sme akciovú spoločnosť Železiarne Podbrezová. Vytvorili sme partiu ľudí, ktorí začali kupovať akcie. Mnohí si myslia, že sme železiarne dostali od Mečiara, čo vôbec nie je pravda. Všetky akcie sme nakúpili na trhu. Po roku 1995 sme začali trochu prosperovať a to nám umožnilo venovať sa aj oblastiam, ktoré nie celkom súviseli s výrobou. Predovšetkým to bol šport, ale aj charitatívne a sociálne aktivity.“
Pri majstrovstvách sveta 1997
Majitelia železiarní na čele s vtedajším i terajším generálnym riaditeľom Vladimírom Sotákom starším stáli pri rozmachu Osrblia a tým aj slovenského biatlonu.
„Začiatkom deväťdesiatych rokov sme boli aktérom rozvoja biatlonu v Osrblí. Pomáhali sme vybudovať celý areál. Právo organizovať Svetový pohár 1996 a majstrovstvá sveta 1997 bola veľká vec. Celé vedenie našej fabriky bolo v realizačnom tíme príprav významného podujatia za účasti zväzu biatlonu, mesta Brezno i obce Osrblie. Boli sme na to veľmi hrdí. Osrblie sme uviedli do biatlonového sveta,“ pokračoval Kurčík.
Dôležité, až doteraz, bolo a je, že vo vedení akciovky nikdy nerezonovala myšlienka prestať financovať športové kluby ŽP.
„Po roku 2008 prišlo horšie obdobie. Veľká finančná kríza. V tom čase sme si uvedomili, že nemôžeme podporovať až toľko športov. Sústredili sme sa na odvetvia, v ktorých sme dosahovali vážnejšie úspechy. Futbal hral vždy prím. V kolkárskom športe sme dosahovali významné medzinárodné klubové úspechy.“
Kolkári sú štvornásobní víťazi Ligy majstrov.
Cyklisti svojho času najlepší
Cyklistický oddiel boli svojho času najlepší klub cestnej cyklistiky a cyklokrosu na Slovensku.
„V tom čase som bol viceprezident Slovenského zväzu cyklistiky,“ pripomenul ekonomický riaditeľ Kurčík.
„Prezident bol olympijský víťaz Anton Tkáč. Veľa vecí sa nám spolu podarilo urobiť a posunúť slovenskú cyklistiku dopredu. V našom podbrezovskom klube pôsobil ako mládežník dva roky aj Peter Sagan. Ako trinásť či štrnásťročný prišiel zo Žiliny. Na to sa málo spomína. Mali sme Romana Broniša na olympijských hrách v Sydney 2000 v cestných pretekoch.“
Financie pre mládež
„Veľa ľudí si myslí, že peniaze do športu by sme mohli investovať do technológií a iného, ale investície do športovania mládeže majú obrovský význam.
Vypestujú si návyky k športu, zdravej životospráve, čo im dáva dobré predpoklady do ďalšieho života. Aj keď bolo vo fabrike ekonomicky ťažšie, nikdy sme nerozmýšľali úplne prestať financovať šport.
Je to aj tým, že ľudia vo vedení železiarní majú vzťah k športu. V minulosti sme mali ŽP Šport, kde sme mali profesionálov na činnosti okolo športu.
Pred niekoľkými rokmi sme to rozdelili na dve spoločnosti – Futbalový klub Železiarne Podbrezová akciová spoločnosť a Športový klub Železiarne Podbrezová s. r. o.
Účasť v najvyššej futbalovej súťaži aj vyžadovala, aby sme mali samostatnú akciovku. Do futbalu dávame v súčasnosti 1,2 až 1,4 milióna eur ročne.
Dobrá správa je, že si dokážeme zarobiť predajom hráčov. Na ŠK ŽP dávame rádovo pol milióna. Sme radi, keď vidíme, že šport nám robí dobrú reklamu,“ dodal Kurčík.
Zásadné konštatovanie znie takto: bez podpory železiarní by okrem futbalu a biatlonu ostatné športy na Horehroní možno ani neboli...
Osobitnú zmienku si zaslúži golf a jeho podpora od železiarní.
V auguste 2002 otvárali na Táľoch prvé 18-jamkové majstrovské ihrisko na Slovensku. Tvrdia, že je najkrajšie na Slovensku.
„Máme za sebou významné turnaje európskeho významu. Golf na Slovensku sme podporili ešte v čase, keď sa nevedelo, že sa tento šport vráti do olympijského programu,“ poznamenal sám vášnivý golfista Marian Kurčík.
Futbal píše novú storočnicu
Futbal v Podbrezovej má už 105-ročnú históriu.
„Zlomový bod nastal vo chvíli, keď sme uzavreli dohodu s Interom Miláno a zapojili sme sa do projektu Inter Campus,“ začal rozprávať o futbalovej kapitole obchodný riaditeľ Železiarní Podbrezová a futbalový viceprezident Vladimír Soták mladší.
„O projekte sme sa dozvedeli od bývalého hráča milánskeho Interu Vratislava Greška. Ten projekt u nás trval deväť rokov a prechádzal jednotlivými kategóriami od prípraviek.
Cieľom bolo, aby sme si dokázali pripraviť mládež v medzinárodných štandardoch. Pri tom sme stále viac investovali do chodu klubu a infraštruktúry.“
Pred desiatimi rokmi prestavali tribúnu Zelpo Arény, inštalovali novú zasúvaciu strechu, zdvihli nové stožiare umelého osvetlenia, začali vykurovať trávnik odpadovým teplom zo železiarní. Dávnejšie zrekonštruovali ihriská v okolitých dedinách.
„Nuž a pred piatimi rokmi sa ďalej upravila filozofia a ešte intenzívnejšie sa snažíme venovať mládeži. My z vedenia fabriky sme v súčasnosti v pozadí zabezpečovania a základnej organizácie futbalu,“ zdôraznil Soták mladší.
Kým počas predchádzajúceho pôsobenia v prvej lige (2014 – 2019) sa v prvom rade pozerali na výsledky, od roku 2022 sa zamerali na kvalitu kádra na prvú ligu aj z vlastných zdrojov.
„Trpezlivo pripravujeme mládež a zapracovávame ju do ,áčka’. Chceme dosiahnuť, aby bol klub do značnej miery samofinancovaný. Vychádzame z toho, ako môže fungovať slovenský klub. Marketingovo je Slovensko príliš malé.
Z reklamy a ani zo vstupného to nie je možné. Dá sa to zabezpečiť len predajom hráčov. Žiadaný produkt ale musí spĺňať isté parametre a na to musí byť nastavený tréningový proces a herný systém. V súčasnosti stojí futbal naše železiarne zhruba 40 až 45 percent z toho, čo v minulých rokoch.“

Lobotka akcionár
Ako je známe, akcionárom FK Železiarne je aj slovenský reprezentant a hráč SSC Neapol Stanislav Lobotka.
„Je to aj o tom, čo dáva futbal celému regiónu. Naša mládež hrá prvé ligy. Dávame program a športovú budúcnosť. Je to takisto naviazané a previazané na naše dve súkromné stredné školy, kde máme športové triedy,“ dodal Vladimír Soták mladší.
V blízkej budúcnosti by mohli hrať Podbrezovčania prvú ligu na novom štadióne v Brezne.
„Vychádza to zo záujmu mesta o spoluprácu a jeho potenciálu pustiť sa do takého projektu. Znamenalo by to dať prvoligový futbal bližšie k zamestnancom fabriky, lebo Brezno má iný potenciál ako Podbrezová,“ vysvetlil Soták mladší.