reklama
21. máj 2025 o 22:43

Prečo Slováci nedávali góly? Čo ukázali dáta o streleckej neefektivite na MS 2025

Analýza streleckej neúspešnosti Slovenska na MS podľa detailnejších štatistík.

Matej Deraj

Redakcia

Ani z tejto pozície neprekonal slovenský útočník Pavol Regenda lotyšského brankára Kristersa Gudlevskisa. Ani z tejto pozície neprekonal slovenský útočník Pavol Regenda lotyšského brankára Kristersa Gudlevskisa. (zdroj: TASR - Jakub Kotian)
Písmo: A - | A +

Po neúspešnom vystúpení Slovenska na majstrovstvách sveta sa omieľa najmä jedno slovo. Efektivita.

V nej skončili zverenci Vladimíra Országha so 4,66% úspešnosťou zakončenia poslední. Predbehli ich aj Maďari, Slovinci či vypadávajúce tímy.

Strelecká efektivita na MS 2025 (zdroj: IIHF)

  1. Česko 212 striel na bránku, 35 gólov - úspešnosť 16,5 %

  2. Švajčiarsko 218 striel, 34 gólov - 15,6 %

  3. Rakúsko 151 striel, 21 gólov - 13,9 %

...

  1. Kazachstan 144 striel, 9 gólov - 6,3 %

  2. Francúzsko 140 striel, 8 gólov - 5,7 %

  3. SLOVENSKO 193 striel, 9 gólov - 4,7 %

Podľa detailnejších dát, ktoré nie sú bežne dostupné, sme sa pozreli, prečo Slováci nedávali viac gólov.

Príležitostí bol dostatok

Vo vytvorených šanciach nebol problém. Slovensko si ich vypracovalo viac než dosť, v siedmich zápasoch vyslalo na bránku približne 200 striel. Podľa oficiálnych štatistík IIHF ich bolo 193.

reklama

Portál InStat/Hudl, odkiaľ čerpáme pokročilé dáta, ich uvádza o niečo viac (204). Stále však môžeme povedať, že Slováci vystrelili na bránky súperov asi dvestokrát.

Nebezpečenstvo pokusu pre brankára skúma štatistika očakávaných gólov (expected goals, xG), ktorá priradí každej strele váhu od 0 do 1. Čím vyššia je hodnota xG, tým viac gólov z daného miesta padá.

Slováci sú v efektivite striel na samom chvoste. Chalani však chcú, je to vidno, hovorí tréner Országh
Súvisiaci článok
Slováci sú v efektivite striel na samom chvoste. Chalani však chcú, je to vidno, hovorí tréner Országh

Podľa tejto štatistiky si Slováci vypracovali šance s hodnotou 23,27 xG, čiže viac než tri góly na zápas. Dokázali to však pretaviť len na deväť presných zásahov.

Po siedmich dueloch teda skončili slovenskí hokejisti na hodnote -14,27 gólov strelených na očakávania. V priemere mali dávať o dva góly na zápas viac.

„Trápila nás koncovka, nepremieňali sme šance. Bolo ich tam dosť, z ktorých sme mohli dať gól. Neviem, koľko sme ich nakoniec dali, ale tam nás asi najviac tlačila päta. Každý to videl,“ uznal obranca Patrik Koch po poslednom stretnutí s Fínskom (1:2).

reklama
Obohraná platňa aj na záver. Hrali sme dobre, ale nepremieňali sme šance, zhodli sa hráči
Súvisiaci článok
Obohraná platňa aj na záver. Hrali sme dobre, ale nepremieňali sme šance, zhodli sa hráči

Puky leteli nízko

Ďalej sme si bližšie rozobrali miesta, odkiaľ Slováci strieľali. Z celkovo 204 pokusov na bránku (podľa InStatu) mali Országhovi zverenci 49 šancí z najnebezpečnejších priestorov medzi kruhmi, čiže takmer presne štvrtinu. Dokázali to však pretaviť len na päť gólov.

Slovenské pokusy z medzikružia na MS 2025. Čierne body sú strely, ktoré brankár chytil, zelené sú strelené góly. Súradnice sú z InStat/Hudl. Slovenské pokusy z medzikružia na MS 2025. Čierne body sú strely, ktoré brankár chytil, zelené sú strelené góly. Súradnice sú z InStat/Hudl. (zdroj: Matej Deraj/R)

Z mapy hneď vidno, že väčšina slovenských striel letela nízko. Zo 49 pokusov mierili len tri do hornej polovice bránky, pričom z nich padli dva góly. Väčšina striel skončila skôr nízko a v strede.

Slovenskú streľbu sme si porovnali s Nemeckom, ktoré malo veľmi podobný počet streleckých pokusov (196 podľa InStatu), ale s viac než dvojnásobnou úspešnosťou (20 gólov).

Z InStatu vyplýva, že Nemci nemali viac šancí. Striel z medzikružia mali napríklad 37, čiže značne menej než Slováci, dali však odtiaľ deväť gólov oproti slovenským piatim.

reklama
Nemecké pokusy z medzikružia na MS 2025. Čierne body sú strely, ktoré brankár chytil, zelené sú strelené góly. Súradnice sú z InStat/Hudl. Nemecké pokusy z medzikružia na MS 2025. Čierne body sú strely, ktoré brankár chytil, zelené sú strelené góly. Súradnice sú z InStat/Hudl. (zdroj: Matej Deraj/R)

Triafali síce častejšie do hornej polovice bránky, na góloch sa to však nepreukázalo. Viac sa im darilo pri streľbe do dolných častí, kde dali až štyri góly po prihrávkach do kompletne odkrytej siete, kde už strelec nemusel posielať puk vysoko. Často sa presadili po zohraných akciách, to sa Slovákom nepodarilo.

Nemci tiež často posielali nízke puky takmer presne na stred bránky, zrejme išlo o snahu nájsť priestor medzi betónmi. Slovenské strely išli viac na telo brankára.

Určite je však škoda, že Országhovi zverenci neposielali puky vyššie. Pri ich úspešnosti by mali o pár presných zásahov viac.

Strelecké porovnanie na MS 2025 - Slovensko vs. Nemecko (zdroj: InStat/Hudl)

Strely na bránku: 204 - 196

Góly: 9 - 20

Strelecká úspešnosť: 4,4 % - 10,2 %

Strely z medzikružia: 49 - 37

Góly z medzikružia: 5 - 9

Strelecká úspešnosť v medzikruží: 10,2 % - 27 %

reklama

Chýbali kanonieri

Ďalším faktorom je určite kvalita strelcov. Slovensko malo v kádri jediného hráča, ktorý dal v ročníku aspoň dvadsať gólov.

Ním bol Dalibor Dvorský, ktorý sa v AHL presadil 21-krát. Na MS však neskóroval ani raz. Na širšom klzisku sa mu až tak nedarilo a súperi si ho postrážili. Zo šestnástich striel sa nepresadil ani raz.

Známy strelec je aj Martin Chromiak (18 gólov v AHL), ktorý dokázal dať jeden gól. Opäť to však nebolo z pozície z kruhov, útočník Ontaria Reign sa presadil po dôraznej práci v bránkovisku.

Slovensku celkovo chýbala kvalita top útočníkov z Európy či zámoria. Z rôznych dôvodov na šampionáte chýbali Juraj Slafkovský (18 gólov v NHL), Oliver Okuliar (19 gólov v AHL), Marko Daňo a Alex Tamáši (obaja 19 gólov v českej extralige). Vo švédskej SHL skórovali Marián Studenič (14 gólov) či Peter Cehlárik (12). Z obrancov má slušnú ranu Viliam Kmec, ktorý sa v juniorskej WHL presadil 18-krát.

reklama

Najlepší strelec tímu bol preto Sebastián Čederle s len dvomi strelenými gólmi.

Aspoň desať presných zásahov dalo v sezóne len sedem členov slovenského kádra. Nemci mali takých hráčov dvanásť, Lotyši desať, mimoriadne efektívni Rakúšania deväť.

Počet hráčov v kádri na MS 2025 s dvojciferným počtom gólov v sezóne

16 - USA

15 - Kanada

14 - Dánsko, Švédsko

12 - Česko, Nemecko, Švajčiarsko

10 - Fínsko, Lotyšsko

9 - Francúzsko, Rakúsko, Slovinsko

7 - Nórsko, SLOVENSKO

6 - Maďarsko

5 - Kazachstan

Nemusíme sa preto porovnávať s top krajinami, aj naši priami konkurenti si počínali oveľa lepšie.

Menej dvojciferných strelcov je len v kádri Maďarska (6) a Kazachstanu (5), Nóri mali rovnako ako Slováci sedem takýchto hráčov. Napriek tomu dokázali všetky tri krajiny na MS 2025 využívať šance lepšie než Slovensko.

Prémiový obsah

Petra Vlhová

Už som to nezvládala, musela som vyhľadať pomoc. Koniec si vôbec nepripúšťam, hovorí vo veľkej spovedi Vlhová

Naša lyžiarska hviezda síce nevie, či sa ešte vráti na lyže, ale tento scenár si vôbec nepripúšťa.

Šimon Nemec po vypadnutí New Jersey z play-off.

Nemec: Americký hejt je krutý, slovenský nekompetentný. Niektoré médiá označujú fanúšikov analytikmi

Vyzerá to, akoby teraz nikto na MS nechcel ísť, ale každý má nejaký problém, hovorí obranca New Jersey.

Vladimír Weiss ml. takto oslávil víťazný gól Slovana na pôde Dunajskej Stredy v máji 2023.

V Dunajskej Strede prežil Weiss ml. vysnívaný moment, v sobotu ho dopraje Makovi

Kapitán Slovana hovorí, čo je klasický weissovský syndróm...

Zoltán Demján (uprostred) s dvojicou Kazachov Kazbekom Valijevom (vľavo) a Jurijom Mojsejevom (vpravo) po výstupe na Dhaulágirí.
Peter Dodek
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu